Dieta

diety

Lato powoli dobiega końca, ale pozostało jeszcze trochę czasu, aby zorganizować grilla. Niemal każdy z nas uwielbia ten sposób spędzania wolnych chwil. A może tym razem przygotować coś lżejszego? Na bok odstawić kiełbaski, a w to miejsce zaserwować pyszne, roślinne alternatywy? Zobacz nasze propozycje na roślinnego grilla!

Podejdź do odchudzania jak do projektu. Wyznacz sobie cele oraz sposoby ich osiągnięcia, zaplanuj kolejne kroki i zadania. Nie podejmuj decyzji pod wpływem nastroju chwili czy impulsu, ponieważ jest to prosta droga do porażki. Poniżej znajdziesz kilka kroków, które warto uwzględnić w każdym planie zrzucania wagi.

 

Krok 1. Idź do lekarza 

 

Warto jest sprawdzić czy otyłość nie jest wynikiem postępującej choroby, a nie tylko rezultatem niewłaściwych nawyków żywieniowych i stylu życia. Jeśli przyczyną jest choroba to bez wyleczenia lub kontrolowania jej nie osiągniemy zadowalających, długotrwałych rezultatów. Podczas wizyty trzeba poinformować lekarza o zamiarze odchudzania, wówczas powinien on skierować nas na szereg badań analitycznych wykluczających poważne choroby, takie jak cukrzyca czy niedoczynność tarczycy.

 

Krok 2. Zadbaj o wsparcie psychologiczne

 

Uzyskanie wsparcia psychologicznego podczas odchudzania ze strony otoczenia, tj. rodziny, przyjaciół czy współpracowników jest ważne, lecz z reguły niewystarczające, ponieważ otyłość jest często oznaką nierozwiązanych problemów emocjonalnych. Jeśli nie zadbamy o ten aspekt, to nadprogramowe kilogramy będą wracać jak bumerang, atakując nas z coraz większą siłą. Dlatego warto zwrócić się do specjalisty psychodietetyka lub coacha zdrowia specjalizującego się w zaburzeniach odżywiania, który nie tylko będzie nas motywował i wspierał w bieżących kryzysach, lecz również pomoże nam dotrzeć do istoty problemu.

 

Krok 3. Wybierz swój styl odżywiania

 

Chodzi tu o styl odżywiania, a nie dietę. Diety stanowią krótkotrwałe rozwiązanie, natomiast zmiana stylu odżywiania gwarantuje długotrwałe rezultaty bez efektu jo-jo. Nie istnieje jeden styl odżywiania pasujący wszystkim, tak jak nie istnieje cudowna dieta. Nasz nowy styl odżywiania powinien być dostosowany do naszego stanu zdrowia, wieku, typu otyłości, preferencji żywnościowych, trybu życia oraz możliwości finansowych. W tym celu również niezbędna będzie pomoc specjalisty, który tworząc dla nas styl odżywiania uwzględni te wszystkie parametry.

 

Krok 4. Zaplanuj zabiegi dodatkowe

 

Warto zaplanować również zabiegi dodatkowe z zakresu medycyny estetycznej lub też medycyny komplementarnej. Pomogą one szybko wrócić do formy oraz przywrócić dobry wygląd, poprawią też nastrój. Szczególnie polecam zabiegi z zakresu akupunktury, w tym akupunktury kosmetycznej, które będą zarówno wspierać leczenie istniejących już problemów zdrowotnych i emocjonalnych, jak też będą zapobiegać napadom niekontrolowanego głodu czy łaknienia na niewskazane pokarmy. Są one doskonałym uzupełnieniem leczenia uzależnień, w tym uzależnienia od jedzenia, alkoholu czy papierosów. Zabiegi akupunktury usprawniają wszystkie procesy fizjologiczne, wspierają eliminację toksyn z organizmu, co przyspiesza tempo chudnięcia. Co ważne, poprawiają też wygląd skóry i uspokajają umysł. 

zdjecie-iwona-preciuk-1.jpg

 

mgr Iwona Pręciuk
Terapeuta, praktyk Tradycyjnej Medycyny Chińskiej ze specjalizacją w zakresie akupunktury, ziołolecznictwa i dietetyki.

Klinika Zdrowia i Urody SaskaMed.pl

https://www.saskamed.pl/

Dieta przy Hashimoto musi być dobrana indywidualnie do każdej osoby. Tylko to daje gwarancje powodzenia w późniejszym leczeniu i codziennym funkcjonowaniu.

Hashimoto to przewlekłe zapalenie tarczycy o podłożu autoimmunologiczny. Organizm chorego wytwarza nadmierną ilość przeciwciał, które są skierowane przeciwko antygenom tarczycy. Komórki tarczycy trwale się uszkadzają, a co za tym idzie, prowadzi to do niedoczynności tarczycy, która trwa całe życie.

Dieta przy Hashimoto – dobierana indywidualnie

Niedoczynność tarczycy to choroba, z którą można normalnie funkcjonować, niemniej jednak trzeba przestrzegać kilku bardzo ważnych zasad. Jednym z najważniejszych zaleceń jest właściwa dieta. Dieta przy Hashimoto musi być dobrana indywidualnie do danej osoby. Tylko to daje gwarancje powodzenia w późniejszym postępowaniu leczniczym.

Dieta przy Hashimoto – czego nie jeść?

Dieta przy Hashimoto wymaga, aby uwzględnić wszystkie nietolerancje pokarmowe oraz alergie. Niestety większość osób chorych na Hashimoto ma problem z alergenami. Najczęściej nietolerancja występuje na gluten, białka jajka kurzego, drożdże, krowie mleko czy białka pszenicy. Dieta w Hashimoto musi zakładać co najmniej cztery, albo pięć posiłków podczas doby. Bardzo ważne jest, aby ostatni posiłek był spożyty około trzy godziny przed snem, dzięki czemu organizm będzie mógł utrzymać dobre tempo przemiany materii. Czego nie wolno jeść przy chorobie Hashimoto? Oczywiście z diety trzeba wykluczyć słodycze, gazowane napoje, gotowe dania i fast foody.

Dieta przy Hashimoto – ile kalorii?

Dieta przy Hashimoto powinna zawierać żywność jak najmniej przetworzoną, a na talerzu chorego powinny znalaźć się naturalne produkty - chociażby świeże, sezonowe warzywa oraz owoce. Wskazane jest również spożywanie produktów, które posiadają w składzie węglowodany o niskim indeksie glikemicznym, dobre tłuszcze i pełnowartościowe białko.

Jadłospis w diecie Hashimoto wbrew pozorom wcale nie musi być ubogi i bardzo ograniczony. Dania powinny być skomponowane w oparciu o masę ciała i dopasowane do aktywności fizycznej i stylu życia danej osoby. Niestety osoby chore na Hashimoto i borykające się z tarczycą często mają problem z przemianą materii, a co za tym idzie prowadzi to do nadwagi i otyłości. Warto zadbać o to, aby posiłki dostarczały potrzebnych organizmowi minerałów i witamin, a przy tym były sycące i zdrowe.

Kluczowymi czynnikami dla osób borykających się z Hashimoto jest ilość spożywanych produktów. Chorzy powinni zadbać o to, aby w diecie znalazły się produkty z wysoką zawartością białka, które przyspiesza skutecznie metabolizm. Dodatkowo tyrozyna to składnik białek, które są niezbędne do wytwarzania hormonów tarczycy. Najlepszym źródłem białka jest drób, świeże ryby czy dobrej jakości mięso. Niewskazane jest spożywanie mleka - można je zastąpić np. napojem migdałowym. Chorzy muszą zadbać o większą ilość białka, a jednocześnie mocno ograniczyć ilość spożywanych węglowodanów.

Dieta w Hashimoto – co jeść?

Stosując dietę przy Hashimoto, najlepszym rozwiązaniem jest wybieranie produktów, które posiadają węglowodany złożone, takie jak błonnik i składniki mineralne. Doskonałym rozwiązaniem są produkty pełnoziarniste, takie jak kasze, ryż brązowy czy pełnoziarnisty makaron. Nie można również zapominać o tym, że z diety powinno wykluczyć się produkty z glutenem, wybierać takie, które posiadają kwasy tłuszczowe nienasycone. Koniecznym elementem diety są też produkty, które posiadają w składzie jod, selen, cynk, witaminy, żelazo, probiotyki i przeciwutleniacze. Zaleca się spożywanie chudego mięsa, świeżych ryb morskich, żółtek z jajek, warzyw i owców, orzechów, grzybów. Nie zaleca się z kolei spożywania słonych przekąsek, białego pieczywa, fast foodów, słodyczy, żywności mocno przetworzonej, napojów gazowanych.

Nowoczesny świat to bezwzględny zegarmistrz

W dzisiejszych czasach każdy z nas żyje zdecydowanie szybciej, a czas ładowania akumulatorów wszechobecnych urządzeń elektronicznych wyznacza bieg naszego czasu. W świecie, w którym czas dosłownie traktowany jest jako cenny kapitał, większość z nas bagatelizuje zasady zdrowego odżywiania. Odpowiednie żywienie na własną rękę wymaga odpowiedniej wiedzy i umiejętności oraz oczywiście czasu, który potrzebny jest na zakup świeżych produktów i na własnoręczne przygotowanie posiłków.

Niestety nie wszyscy możemy pozwolić sobie na nieprzerwane prowadzenie odpowiedniej diety. Jeżeli naprawdę chcemy żyć jak najlepiej, to musimy być ze sobą szczerzy i nie podejmować wysiłków ponad nasze siły. Usilne dążenia do czegoś, co znajduje się poza naszym zasięgiem, wprowadzają niepotrzebny zamęt w naszym życiu i negatywnie wpływają na nasze samopoczucie. Nie należy jednak popadać w skrajności i się zaniedbywać. Ludzie, którzy nie będą w stanie osiągnąć wymarzonej sylwetki, często nie podejmują absolutnie żadnych kroków, aby po prostu trochę się do tego ideału zbliżyć.

Jak skutecznie schudnąć nie narażając swojego zdrowia?

Dlatego też dla większości z nas najbardziej efektywne odchudzanie to podejmowane regularnie, krótkoterminowe diety oczyszczające. Często wystarczy nawet jeden dzień, aby zaobserwować wyraźne, prozdrowotne efekty, jakie przyniosła odpowiednio dobrana dieta. Kilka dni kuracji w zupełności natomiast wystarczy, aby zdecydowanie pozbyć się niekomfortowego uczucia ciężkości. Porady dietetyczne, które najczęściej znaleźć można na specjalistycznych stronach internetowych, skutecznie pomogą nam w doborze odpowiedniego rodzaju diety, dopasowanego do naszych potrzeb.

Porady dietetyczne i porady żywieniowe skutecznie pomagają, ale co z motywacją? Najczęściej to właśnie motywację do utrzymywania długotrwałej diety, której skutki często nie są widoczne nawet przez długi czas jej stosowania, jest najtrudniej. Na szczęście o odpowiednią motywację nie będzie trudno, jeśli tylko zdobędziemy prawidłową wiedzę o tym, jak się odchudzać. Krótkotrwała dieta oczyszczająca to jedynie kilka dni starań, które przynoszą zauważalny, natychmiastowy i przede wszystkim długo utrzymujący się efekt. Odpowiednia dieta oczyszczająca pozwala na pozbycie się obrzęków oraz zdecydowanie poprawia jędrność skóry i nasze samopoczucie. Pozwala też oczywiście zgubić parę kilogramów bez zbędnego wysiłku.

Facebook

reklama
IADE 2024
reklama
P - DMK
reklama
P - Hotel_Bania
reklama
Uroda i medycyna

Zatrzymaj Mlodosc TV

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

Baner