Popularność różnych metod oczyszczania ciała rośnie. Jednak dla pełnej regeneracji powinniśmy zwracać uwagę także na nasze emocje i myśli. Jak przeprowadzić prawidłowy detoks organizmu? Radzi Katarzyna Gwiazdowska, autorka popularniej książki „Tajemnice zdrowia”.


Uważność na emocje i stan umysłu są równie ważne jak zwracanie uwagi na nasze ciało. Mamy je jedno na całe życie, więc powinniśmy go słuchać i o nie dbać. Tylko od nas zależy czy usłyszymy siebie i w porę wdrożymy procedury poprawiające jakość życia. Może w tym pomóc detoks organizmu. Jednak musi to być dobrze zaplanowany proces.

Zaopiekuj się sobą

Pozbycie się negatywnych emocji i wyciszenie powinny być pierwszymi krokami w stronę generalnych porządków w naszym organizmie. Potem przychodzi czas na oczyszczenie w sensie fizycznym. Zgodnie z naturalnym cyklem pór roku dobrym momentem wykonania detoksu jest wiosna lub wczesna jesień. Nie należy zabierać się za to w zimie!
Detoks organizmu ma wiele zalet:
• oczyszczenie jelit ze złogów i toksyn;
• regeneracja, wyższy poziom energii;
• jaśniejsza cera i zdrowsza skóra;
• pozbycie się zbędnych kilogramów;
• jasny, klarowny umysł, wyraźna poprawa pamięci i koncentracji;
• profilaktyka wielu chorób;
• lepszy kontakt z ciałem, wzmocnienie całego organizmu i lepsze zdrowie.
Przed podjęciem decyzji o detoksie organizmu musimy upewnić się, czy nie ma przeciwwskazań do takiego oczyszczania. Katarzyna Gwiazdowska – bazując na swoim doświadczeniu psychodietetyczki i trenerki detoksu holistycznego – uważa, że w tym przypadku pośpiech nie jest wskazany. Czasami trzeba najpierw zregenerować organizm, a dopiero potem przeprowadzić detoks.
- Źle przeprowadzony detoks może mieć odwrotny skutek – prowadzić do osłabienia organizmu, a szczególnie funkcji wątroby, śledziony, trzustki i jelit. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości, skonsultuj się z fachowcem. Polecam szczególnie lekarzy holistycznych, medycyny integracyjnej, ajuwerdyjskich, tybetańskich oraz specjalistów medycyny chińskiej.

reklama
Art2 - Sunekos

Detoks organizmu – przeciwwskazania

Przeciwwskazaniami do detoksu, i wszelkich innych radykalnych działań żywieniowych, są:
• wyczerpane nadnercza oraz chroniczne zmęczenie;
• przyjmowanie leków antydepresyjnych i psychotropowych - to przeciwwskazanie absolutne!
• przyjmowanie leków, które wymagają treści pokarmowych - przeciwwskazanie do detoksu w formie płynnej; wtedy warto skonsultować z lekarzem łagodniejszą formę detoksu (np. detoks jaglany, o którym więcej poniżej);
• operacje, hospitalizacja w ostatnich 6 miesiącach;
• chemioterapia, naświetlania, choroby nowotworowe w ostatnich 6 miesiącach;
• inne schorzenia, które powodują, że organizm jest osłabiony;
• ciąża, karmienie piersią.

Detoks organizmu oczyszczanie

Wybór detoksu organizmu

Prawidłowe przygotowanie do detoksu organizmu powinno odbywać się na kilku poziomach.
Na poziomie ciała – stosowanie diety odkwaszającej przez minimum dwa tygodnie. Na poziomie umysłu - ugruntowane stosowanie medytacji, technik relaksacyjnych, dbanie o równowagę między pracą a odpoczynkiem. Na poziomie emocji – skuteczne radzenie sobie ze stresem, poczucie spokoju.
Detoks organizmu powinien trwać 3–7 dni (osoby bardziej doświadczone czasami przedłużają go do 10–14 dni). W tym czasie najlepiej wziąć sobie wolne, a przynajmniej wybrać czas, kiedy nie mamy zbyt wielu zobowiązań zawodowych i rodzinnych. Dobrym momentem na detoks jest weekend, bo pierwsze 3 dni bywają bardziej uciążliwe - organizm zwalnia tempo i włącza system detoksykacji. Może to skutkować bólem głowy, sennością i ogólnym rozbiciem, spowodowanym uwolnieniem toksyn z narządów do krwiobiegu.
- Jestem zwolenniczką tygodniowych detoksów, ponieważ już od ok. 5. dnia czujemy się znacznie lepiej. Mamy więcej energii, doświadczamy jasności umysłu, lekkości ciała i ducha. Jeżeli jest to twój pierwszy detoks, polecam zacząć od detoksu jaglanego, który jest najprostszy i najłagodniejszy. Bazuje on na kaszy jaglanej, która ma właściwości alkalizujące, oczyszczające oraz osuszające z flegmy i wilgoci w organizmie – radzi Katarzyna Gwiazdowska.

Detoks organizmu z kaszą jaglaną

Detoks jaglany może zrobić prawie każdy (nie jest wskazany przy chorobach tarczycy) i o prawie każdej porze roku, oprócz zimy. Nie jest tak wychładzający jak detoksy oparte na sokach czy płynnej diecie. Nie wymaga specjalnego przygotowania, ani szczególnych umiejętności kulinarnych. Opiera się na monodiecie: kaszy jaglanej z dodatkiem warzyw i wartościowych olejów. Warto go zrobić, gdy czujemy się ociężali, mamy zaparcia, wzdęcia i gazy, alergie pokarmowe, bóle żołądka i jelit, problemy z pamięcią i koncentracją lub zbędne kilogramy.
Powinien trwać od 3 do 7 dni. Należy kupić dobrej jakości kaszę jaglaną, najlepiej ekologiczną, oraz tak zaplanować ten czas, aby - w miarę możliwości - mniej pracować. Trzeba pić duże ilości ciepłej wody z cytryną, odpoczywać i korzystać ze spokojnych spacerów. Łagodny ruch wspiera bowiem proces detoksykacji.
Kaszę jaglaną można spożywać ugotowaną, w ramach trzech porcji dziennie, w wersji: na słodko (np. z ziarenkami granatu albo rodzynkami), na słono (np. z selerem i pietruszką), albo też saute, czyli z gotowanymi na parze warzywami bulwiastymi. Szczegółowe przepisy można znaleźć w książce „Tajemnice zdrowia.”

Kasza jaglana detoks organizmuKorzyści ze spożywania kaszy jaglanej jest wiele:
• odkwasza organizm, ma właściwości zasadotwórcze;
• oczyszcza jelita z toksyn i złogów, pomaga usunąć z organizmu metale ciężkie, pozostałości po antybiotykach i lekach chemicznych;
• usuwa z organizmu nadmiar wilgoci i śluzu, które mogą prowadzić do stanów zapalnych np. górnych dróg oddechowych.
Kasza jaglana jest bezglutenowa, mogą ją więc spożywać osoby z celiakią i nietolerancją glutenu. Należy do lekkostrawnych produktów zbożowych, zawiera witaminy z grupy B (B1, B2 i B6), pomaga lepiej radzić sobie ze skutkami stresu. Jest również bogata w witaminy D, E i K, a jej żółty kolor wynika z zawartości karotenu, czyli prowitaminy A, która dobrze wpływa na oczy i skórę.
W skład kaszy jaglanej wchodzą także nienasycone kwasy tłuszczowe, których spożywanie jest wskazane przy chorobach sercowo-naczyniowych. Ze wszystkich kasz jest najlepszym źródłem żelaza. Krzem zawarty w kaszy jaglanej wspomaga proces mineralizacji kości, zapobiega odwapnieniu i pomaga w leczeniu osteoporozy.
Ta kasza jest polecana w chorobach jelit, wątroby, trzustki i nerek. Detoks jaglany wspomaga odbudowę śluzówki żołądka. Jest więc świetny dla osób, które cierpią na wrzody i zapalenia tego narządu.

Katarzyna Gwaizdowska detoks organizmuKatarzyna Gwiazdowska - psycholog, psychodietetyk, dyplomowana trenerka detoksu Instytutu Świadomego Życia Ewy Foley. Specjalizuje się w holistycznej pracy nad zdrowiem, zarówno fizycznym, jak i psychicznym
www.kasiagwiazdowska.com 
Książka „Tajemnice zdrowia” Katarzyny Gwiazdowskiej jest dostępna w sklepie internetowym Wydawnictwa Biały Wiatr: www.bialywiatr.com 

Facebook

reklama
BD Aesthetic - Sunekos
reklama
IADE Akademia
reklama
Offlabel_konferencja_pazdziernik_2023
reklama
PZWL
reklama
DMK
reklama
Hotel_Bania
reklama
Uroda i medycyna

Zatrzymaj Mlodosc TV

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

Baner