Dobre miejsca

Serce na wakacjach

Serce na wakacjach

Jeżeli borykasz się z chorobami układu krążenia lub po prostu chcesz wzmocnić swoje serce zastanów się nad tym, czy nie warto wysłać go na relaksujący urlop do uzdrowiska.

Układ krwionośny człowieka jest systemem naczyń, który odpowiada za transport substancji do wszystkich komórek naszego ciała. Zaopatruje organizm ludzki w tlen, witaminy, cukry, a także odprowadza zbędne produkty przemiany materii. Centralną jego częścią jest serce, które pod względem funkcji oraz budowy stanowi prawdziwy cud natury. Musisz wiedzieć, że narząd ten pracuje bez przerwy całe życie. Nawet twój sen nie stanowi dla niego okazji do wytchnienia. Bije średnio 70 razy na minutę, co w wieku 70 lat daje imponującą liczbę 2,5 miliarda skurczy. Bez tego organu normalne funkcjonowanie organizmu nie byłoby możliwe, gdyż to właśnie serce odbiera oraz rozprowadza krew z całego ciała – od mózgu po palce stóp i rąk. Serce ma bardzo niewielkie zdolności regeneracyjne, dlatego ewentualne uszkodzenia odbijają się negatywnie na całym organizmie. Dzieje się tak dlatego, że serce zostało stworzone do aktywnego funkcjonowania w czystym środowisku. W związku z tym siedzący tryb życia, palenie papierosów, nadmiar cholesterolu i cukrów staje się dla niego destrukcyjne i prowadzi do różnych schorzeń. Dlatego jeżeli twój tryb życia nie jest przyjazny sercu lub doświadczyłaś już chorób układu krążenia należy ci się profesjonalna kuracja wspomagająca ten organ.

Różnorodne kuracje

Dla twojego serca najwięcej dobrego zdziała pobyt w uzdrowisku, które specjalizuje się w opiece kardiologicznej. W Polsce bez trudu znajdziesz takie ośrodki. Świadczoną przez nie opiekę można podzielić na dwa rodzaje. Przede wszystkim przyjmowane są osoby po zawale mięśnia sercowego, cierpiące na chorobę wieńcową, po wszelakich operacjach kardiochirurgicznych czy borykające się z nadciśnieniem tętniczym. O skierowanie na ten typ leczenia mogą ubiegać się osoby ubezpieczone w NFZ. Natomiast drugą grupę stanowią wczasy profilaktyczno-zdrowotne, które są ofertą pełnopłatną. W zależności od wybranej opcji oraz długości pobytu ich koszt waha się od ok. 1 tys. zł do ok. 2 tys. zł. Skierowane są one do wszystkich tych, którzy do tej pory nie miały czasu zająć się stanem swojego zdrowia, a prowadzony przez nich tryb życia przeciąża serce. Dzięki pobytowi będą mieli okazję do zapoznania się z kondycją swojego serca oraz otrzymają szereg rad jak wspierać jego funkcjonowanie. Możesz wybrać tutaj pobyt dwutygodniowy lub specjalną opcję dla par. Ciekawą propozycją jest jedynie czterodniowa kuracja dla wszystkich zapracowanych. Oczywiście bez względu na to, który pakiet wybierzesz stanowi on duży krok na drodze ku zdrowemu sercu. Zdecydowanie poprawie ulegnie twoja wydolność fizyczna oraz stan psychiczny co zagwarantuje ci możliwie najbezpieczniejszy oraz satysfakcjonujący powrót do pracy zawodowej i codziennej aktywności.

Pod specjalna opieką

Przyjeżdżając do uzdrowiska w pakiecie sanatoryjnym zazwyczaj znajduje się zakwaterowanie, wyżywienie z możliwą opcją indywidualnych diet, kilka zabiegów zaordynowanych przez lekarza oraz całodobowa opieka medyczna. Ze sobą musisz jedynie zabrać wyniki badań, kostium kąpielowy oraz klapki na basen. Warto wiedzieć, że do ceny pobytu dodatkowo naliczana jest tzw. opłata klimatyczna. To kwota pobierana od osób fizycznych, które na więcej niż dobę przyjechały do miejscowości mającej status uzdrowiska. W zależności od miejscowości dziennie nie może przekraczać ona 3,92 zł. Oczywiście zaraz po przyjeździe, aby ocenić aktualny stan twojego zdrowia wykonane zostaną obowiązkowe badania. W celu dokładnego zdiagnozowania serca zazwyczaj przeprowadza się cztery podstawowe zabiegi: echo serca, Holter ciśnieniowy RR, Holter EKG oraz próba wysiłkowa. Dzięki nim lekarz będzie w stanie wszechstronnie ocenić pracę oraz budowę serca, a także monitorować ciśnienie tętnicze. Po tym początkowym rozpoznaniu doktor zleci kilka stałych zabiegów, na które będziesz musiała uczęszczać każdego dnia do końca pobytu. Dla serca szczególnie pozytywne efekty daje kinezyterapia, czyli leczenie ruchem. Z reguły stosuje się tutaj tzw. trening interwałowy, który polega na przeplataniu ćwiczeń o wysokim poziomie intensywności z treningiem o niskiej intensywności. Podczas wysiłku ciągle monitorowane jest ciśnienie tętnicze oraz EKG. Uzdrowiskowa kuracja nie tylko poprawi stan twojego zdrowia, ale także pozwoli ci odpocząć od trosk dnia codziennego i skupić się wyłącznie na sobie.

Facebook

reklama
IADE 2024
reklama
P - DMK
reklama
P - Hotel_Bania
reklama
Uroda i medycyna

Zatrzymaj Mlodosc TV

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

Baner