SPA&Wellness

Siarka leczy

Siarka leczy

Najlepsza na świecie woda lecznicza, pochodząca ze źródła „Malina” w Solcu-Zdroju, to solanka siarczkowo-bromkowo-jodkowo-borowa, która ma najwyższą, niespotykaną nigdzie indziej, zawartość aktywnych związków siarki – ok. 900 mg H2S/litr. Właśnie to powoduje, że woda ta, zgodnie z łacińską sentencją SPA – Sanus Per Aquam (zdrowy przez wodę), jest naturalnym źródłem zdrowia. Jest ona dostępna tylko w Malinowych Hotelach w Solcu-Zdroju i Świeradowie-Zdroju. 

Siarka, która jest niemetalicznym pierwiastkiem chemicznym znajduje się we wszystkich komór-kach organizmu, jako istotny składnik struktury białkowej. Organizm dorosłej osoby zawiera ok. 100 g siarki. Siarka jest jednym z makroelementów niezbędnych do życia i zajmuje czołowe miejsce na liście makroskładników mineralnych potrzebnych organizmowi ludzkiemu.

Niedobór siarki najłatwiej rozpoznać po objawach - włosy twardnieją i wypadają, skóra traci jędr-ność i blednie, pojawia się łuszczyca i łamliwość paznokci. Jednak niedobór siarki nie pozostaje bez wpływu na stany emocjonalne człowieka. Kiedy tego pierwiastka brakuje może pojawić się niepokój, zmęczenie, kłopoty ze wzrokiem i dolegliwości stawowe.

Siarkę można łatwo i skutecznie dostarczyć organizmowi poprzez kąpiele. Kuracje siarczkowymi wodami leczniczymi są powszechnie znane i od wieków stosowane w uzdrowiskach. Balneologia ma zastosowanie m.in. w leczeniu schorzeń reumatologicznych i pourazowych narządów ruchu, przewodu pokarmowego i dróg oddechowych, przemiany materii, zatruć przemysłowych oraz sys-temu nerwowego.

Czy każda woda leczy? By mówić o wodzie siarczkowej w jednym litrze powinien być min. 1 mg siarki. Taką charakterystykę mają liczne polskie uzdrowiska, jednak w przypadku stosowanych tam wód, zawartość siarki nie przekracza kilkudziesięciu miligramów siarki na litr. Inaczej jest w Solcu-Zdroju. Woda ze źródła „Malina” jest najsilniejsza na świecie i posiada ok. 900 mg/litr. Jej wyjątkowość znana jest od dawna.

Już w XIX wieku o soleckiej wodzie pisał profesor Józef Dietl, prezydent Krakowa i lekarz propa-gujący zalety polskich wód leczniczych oraz balneologii: „We wszystkich ciężkich i uporczywych wypadkach dowiódł Solec takiej skuteczności, iż pod tym względem możemy się obejść bez każdego innego zagranicznego zdroju, a nawet śmiało wyrzec nie wahamy się, iż czego Solec nie jest w stanie dokazać, tego tym bardziej nie dokaże inne źródło!”.

Oddziaływanie wody jest nie tylko powierzchniowe, ale wywołuje także rozszerzenie naczyń pod-skórnych. Tym zmianom towarzyszy czynne przekrwienie narządów. Przy przesunięciu dużych objętości krwi krążącej do skóry, pojawia się spadek ciśnienia tętniczego. Efektem działania ogól-nego jest odnowa uszkodzonych chrząstek stawowych, torebek stawowych i aparatu więzadłowego.

Uznaje się obecnie, że wchłonięciu ulega 10% siarki zawartej w wodach siarczkowo–siarkowodorowych, stosowanych do kąpieli. Dlatego zaleca się by po ostatniej kąpieli w przez dwie godziny unikać brania prysznica, ponieważ przez ten czas związki siarki wchłaniają się, zapewniając optymalne efekty lecznicze. Po serii zabiegów utrzymują się one około rok.

Źródło: UiM (19)

Facebook

reklama
P - Kongres Dermatologii Est.
reklama
Beauty by Touch Congress
reklama
IADE 2024
reklama
P - DMK
reklama
P - Hotel_Bania
reklama
Uroda i medycyna

Zatrzymaj Mlodosc TV

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

Baner