Styl życia

dieta dr dąbrowskiej

Dieta dr Dąbrowskiej – na czym polega? Zasady postu leczniczego znanej lekarki

Dieta dr Dąbrowskiej stała się jedną z najpopularniejszych diet ostatnich lat. Za sprawą jej skuteczności i efektów, jakie z chęcią prezentują gwiazdy telewizji, wiele kobiet i mężczyzn decyduje się podjąć to wyzwanie. Na czym polega dieta dr Dąbrowskiej? Jak ją stosować i jakie przynosi efekty?

Dieta dr Dąbrowskiej – na czym dokładnie polega? Co można jeść?

Dieta dr Dąbrowskiej różni się znacząco od innych popularnych diet. Jest to tak naprawdę rodzaj postu leczniczego, który ma na celu oczyszczenie organizmu, a jego (jakże przyjemnym) skutkiem ubocznym jest utrata wagi. Po zakończonej diecie Dąbrowskiej należy przejść do regularnego, zdrowego odżywania, włączając powoli do swojego jadłospisu rzeczy, które wcześniej zostały z niego wyeliminowane. Zdaniem dr Dąbrowskiej organizm może sam się uleczyć, jeśli tylko odpowiednio go oczyścimy. Dieta dr Dąbrowskiej należy do tych niskokalorycznych i zakłada spożywanie wybranych owoców i warzyw. Takie działanie aktywuje trawienie wewnętrzne, zwane endogennym, dzięki czemu organizm może pozbyć się zalegających złogów, wykorzystując je jako źródło energii. W efekcie można zauważyć znaczną poprawę stanu skóry, włosów, lepsze samopoczucie oraz spadek wagi.

Co dokładnie można jeść na diecie dr Dąbrowskiej?

Dieta dr Dąbrowskiej składa się głównie z warzyw i owoców. W jej założeniu powinno spożywać się między 600 a 800 kalorii dziennie. Brzmi niepokojąco, biorąc pod uwagę problemy osób przebywających na dietach niskokalorycznych, lecz dzięki dużej zawartości błonnika dieta pozwala na zaspokojenie głodu. Podstawowe składniki, które można spożywać podczas diety to:

- warzywa niskoskrobiowe, takie jak marchew, burak, por, pomidor, papryka, kalafior, brokuł oraz sałaty

- owoce niskocukrowe, takiej jak jagody, jabłka, grepfruty i cytryny.

Podczas diety dr Dąbrowskiej można również pić soki warzywne, wodę oraz napary ziołowe, nie wolno pić kawy oraz herbaty. Najlepszym sposobem na przygotowanie posiłków jest jedzenie warzyw na surowo, ewentualnie zaleca się ich gotowanie, lecz bez użycia tłuszczu oraz nabiału.

dieta dr dabrowskiej

Dieta dr Dąbrowskiej - efekty

Efektem stosowania dość restrykcyjnej diety dr Dąbrowskiej jest uruchomienie w organizmie trawienia endogennego, które pozwala na pozbycie się zalegających w nim złogów oraz prowadzi do utraty wagi. Jest to miły skutek uboczny diety dr Dąbrowskiej, lecz należy pamiętać, że nie powinno się stawiać sobie za cel schudnięcia. Dieta dr Dąbrowskiej to przede wszystkim leczniczy post.

Dieta dr Dąbrowskiej przepisy

Dieta dr Dąbrowskiej składa się z dwóch faz: wejścia w dietę, czyli stosowania jej zgodnie z zaleceniami oraz wyjścia z niej, czyli powrotu do normalnego trybu żywienia. Faza druga nie może odbyć się nagle – dietę należy prowadzić od tygodnia do sześciu, a później stopniowo włączać do swojego jadłospisu kolejne elementy, takie jak kawa, herbata, czy kasze oraz rośliny strączkowe. Dr Dąbrowska odradza jedzenie przetworzonej żywności, cukru oraz wyrobów mięsnych. Na etapie powrotu do normalnych nawyków żywieniowych należy zwiększać kaloryczność posiłków o około 200 kalorii dziennie.

Przykładowy jadłospis dzienny wg diety dr Dąbrowskiej:

Śniadanie

Sok z kiszonek (kapusty, buraków)

Surówka z pomidorów i ogórków kiszonych ze szczypiorkiem

Surówka z białej kapusty

Gotowany burak

Melisa

Obiad

Zupa krem z groszku

Sałatka z cukinii i papryki

Surówka z ogórka

Grejpfrut z porzeczkami

Kolacja

Surówka z kalafiora

Surówka z porów i marchwii

Mus z jabłek

Chcąc przejść na dietę dr Dąbrowskiej należy pamiętać, że najlepiej skonsultować to z lekarzem. Nie dla każdego taki post będzie dobry: zdecydowanie nie powinny go stosować kobiety w ciąży, osoby chorujące na cukrzycę, nowotwory, czy niewydolność nertranek.

Facebook

reklama
P - Kongres Dermatologii Est.
reklama
Beauty by Touch Congress
reklama
IADE 2024
reklama
P - DMK
reklama
P - Hotel_Bania
reklama
Uroda i medycyna

Zatrzymaj Mlodosc TV

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

Baner