Styl życia

Co to są punkty spustowe w ciele i dlaczego bolą?

Co to są punkty spustowe w ciele i dlaczego bolą?

Punkty spustowe mogą występować na całym ciele. Często niepozorne i niezauważalne,  małe obszary w mięśniach, które mogą być głównym sprawcą dokuczliwego bólu. Z czasem mogą powodować również inne dolegliwości. Zrozumienie, dlaczego i w jaki sposób punkty spustowe powodują ból, może być kluczem do znalezienia ulgi dla wielu osób. Przeczytaj!

Punkty spustowe i ich rola w dolegliwościach narządu ruchu

Mięśniowo-powięziowe punkty spustowe to nadwrażliwe miejsca zlokalizowane w obrębie pasma napięć włókien mięśnia szkieletowego. Najczęściej objawiają się promieniującym bólem lub rzutowym. Przy nacisku są bolesne i mogą nawet wpływać na autonomiczny układ nerwowy.

Oprócz dolegliwości bólowych mogą też występować inne objawy, takie jak ograniczenie zakresu ruchu w stawach, uczucie sztywności mięśni czy ogólne osłabienie siły mięśniowej. Ze strony układu nerwowego może pojawić się  nadmierna potliwość, łzawienie, przewlekły nieżyt nosa czy nadmierny ślinotok.

Zespół bólu mięśniowo-powięziowego punktów spustowych może być przyczyną dolegliwości bólowych narządu ruchu, a także towarzyszyć takim jednostkom jak chorobie zwyrodnieniowej stawów czy zesztywniającemu zapaleniu stawów.

– W terapii stosuje się szereg metod i technik leczniczych od bodźców fizykalnych po manualne. Ważnym aspektem jest również edukacja pacjenta w zakresie przyczyn powstawania dolegliwości. Samodzielna terapia punktów spustowych w zaciszu domowym może być elementem wspomagającym leczenie przeciwbólowe  – wyjaśnia Zygmunt Bartosiewicz fizjoterapeuta z Kliniki Fizjoterapii.

Różnice między punktami spustowymi: od ukrytych do aktywnych

Punkty spustowe dzieli się w zależności od ich stopnia aktywności i lokalizacji. Wyróżnia się aktywne, utajone lub embrionalne. Te pierwsze są najczęściej objawem bólu promieniującego lub rzutowego, utajone zaś mogą być odczuwalne dopiero w momencie nacisku na nie przez fizjoterapeutę i mogą powodować inne objawy takie jak na przykład sztywność mięśni. Punkty utajone z czasem mogą przekształcić się w aktywne. Punkty embrionalne to wrażliwe miejsca w obrębie tkanek miękkich jednak nie objawiające się ani bólem, ani bólem rzutowym, ani promieniującym. Mogą przekształcić się w punkty utajone lub aktywne na przykład w sytuacji stresu emocjonalnego, przeciążenia fizycznego czy innych urazów.

Skuteczne narzędzia w walce z bólem

Do technik terapeutycznych można zaliczyć masaże uciskowe czy techniki aktywnego rozluźniania. Polegają one na ucisku punktu spustowego w formie ciągłej, który ma spowodować niedokrwienie i rozluźnienie mięśni. Nacisk powinien być stosowany z siłą, która jest akceptowana przez pacjenta. Jedną ze skuteczniejszych technik, jest również masaż miejscowy, czyli skoncentrowany na niewielkiej okolicy. Może być wykonywany ruchami kolistymi lub poprzecznymi w obrębie punktów spustowych i ma na celu rozluźnienie mięśnia.

W terapii punktów spustowych dodatkowym uzupełnieniem powinna być autoterapia. Czasem jest koniecznością, która decyduje o tym czy uda się osiągnąć sukces i zniwelować ból szczególnie wśród pacjentów o bólu przewlekłym. Oprócz łagodzenia dolegliwości ważne jest również zrozumienie ich powstawania.

Źródło: materiały prasowe

Sprawdź także: Polacy w pracy – czy lubisz swoich współpracowników?

Podobne artykuły

Facebook

reklama
P - Kongres Dermatologii Est.
reklama
Beauty by Touch Congress
reklama
IADE 2024
reklama
P - DMK
reklama
P - Hotel_Bania
reklama
Uroda i medycyna

Zatrzymaj Mlodosc TV

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

Baner