Uroda

łupież - jak sobie z nim radzić?

Łupież - jak się go pozbyć?

Trudno się go pozbyć, ale bardzo łatwo zauważyć – łupież. To jedna z najpowszechniej występujących dolegliwości skóry, spotyka co drugą osobę na świecie. Nie jest to tylko defekt kosmetyczny i estetyczny – jego występowanie wpływa znacząco na nasze samopoczucie, a nawet na samoocenę. Rzadko daje usunąć się raz na zawsze, dlatego, by łupież nie był naszym problemem należy zastosować odpowiednią kurację, a potem także profilaktykę. Jak się go pozbyć? Odpowiedź znajdziesz w naszym artykule.

Nietrudno go zaobserwować. Jest uciążliwym problemem, który dotyka niemal połowę dorosłych. Rzadziej występuje u dzieci czy starszych. Częściej dotyka także mężczyzn niż kobiety. Jak się objawia? Na naszej głowie, włosach i na ramionach można zaobserwować białe, tłuste kawałki martwej skóry. Łupież częściej pojawia się w zimie, kiedy to ogrzewanie wysusza skórę, również na głowie. Łupieżowi towarzyszą często liczne zaczerwienienia i podrażnienia, co często przekłada się także na swędzenie. Widocznie przeszkadza dotkniętemu problemem. Jak się go pozbyć?

Jak pozbyć się łupieżu? Domowe sposoby

Aby łupież opuścił nas na zawsze nie wystarczy tylko odpowiednio dobrany szampon – trzeba zwrócić uwagę na styl życia oraz odpowiednią profilaktykę.

Właściwe mycie i odpowiedni dobór kosmetyków:


przy problemach skórnych należy zwrócić uwagę na kosmetyki, które wybieramy, a zwłaszcza na ich skład. Osoby z tendencją do łupieżu czy świądu skóry głowy powinny wybierać delikatne kosmetyki. Warto ograniczyć do minimum także kosmetyki do stylizacji włosów – takie jak wszelkiego rodzaju pianki, lakiery, żele, które mogą podrażniać skórę. Złotą zasadą zdrowej pielęgnacji jest także dokładne spłukiwanie nałożonych kosmetyków.

Odpowiednia dieta:


zdrowe odżywianie nie tylko poprawi ogólną tendencję naszego ciała, ale także może pomóc w walce z problemami skóry głowy. Posiłki bogate w cynk, witaminy z grupy B oraz aminokwasy mogą okazać się zbawienne w walce z łupieżem.

Nawodnienie organizmu i skóry:


zwłaszcza w przypadku suchego łupieżu, gdzie ważne jest nawilżenie, należy dbać o spożywanie odpowiedniej ilości płynów codziennie – to powinno poprawić kondycję naszej skóry w ogóle.

Płukanka octowa:


domowe sposoby na leczenie łupieżu skupiają się już na leczeniu skutków. Mają zatrzymać rozwijającą się infekcję skóry głowy. Jedną z takich działających metod jest wykonanie płukanki octowej. Można ją stosować po każdym myciu głowy (delikatnym szamponem) w proporcji 1:2 dla wody z octem.

Płukanki ziołowe:


w bardzo zbliżony sposób działają płukanki z ziół, np. z pokrzywy. Należy zaparzyć mocny napar a następie przepłukać nim głowę po umyciu włosy. Można użyć do przygotowania takiej płukanki także rumianku, nagietka czy skrzypu polnego.

Łupież tłusty/łupież suchy:


w przypadku osób dodatkowo z tendencją do przetłuszczających się włosów warto rozważyć nacieranie głowy sokiem z cytryny. Z łojem wytwarzanym przez skórę dobrze radzi sobie także zielona glinka. Generalnie zasada jest taka: łupież suchy leczy się nawilżaniem przesuszonej skóry głowy. Tu pomocne będą domowe maseczki z jogurtu naturalnego albo olejowanie skóry głowy (np. olejem kokosowym).

 

 

Facebook

reklama
IADE 2024
reklama
P - DMK
reklama
P - Hotel_Bania
reklama
Uroda i medycyna

Zatrzymaj Mlodosc TV

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

Baner