Dieta

Spartańskie diety - czy to ma sens?

Spartańskie diety - czy to ma sens?

Z pewnością każda osoba, która chociaż raz w życiu próbowała się odchudzać, doskonale wie, jak trudna jest walka z odkładanymi na brzuchu oraz biodrach fałdkami tłuszczu. Motywujący z pewnością nie jest fakt, że aby pozbyć się tylko jednego kilograma nadwagi, trzeba spalić aż siedem tysięcy kalorii. Patrząc na sprawę w ten sposób, z góry wydajemy się być na przegranej pozycji. W obliczu tak niezachęcającej perspektywy wiele osób porywa się na radykalne diety-cud, wśród których bardzo popularna jest dieta niskokaloryczna. Opiera się ona na skrajnym ograniczeniu kaloryczności spożywanych posiłków. Okazuje się jednak, że wcale nie jest to dobry pomysł. Dlaczego?

Jak szybko schudnąć? Czy dieta-cud ma sens?

Najbardziej restrykcyjna wersja zakłada spożywanie od 400 do 800 kcal na dobę, z kolei mniej radykalna opcja - od 800 do 1200 kcal. W pierwszych dniach cudownej kuracji faktycznie można zaobserwować szybki spadek wagi, jednak nie bez skutków ubocznych. Tego rodzaju dieta-cud bardzo szkodzi naszemu zdrowiu.

Efekt jo jo - charakterystyka

Kiedy postanawiamy drastycznie obniżyć ilość przyjmowanych kalorii, nasz organizm przestawia się na tryb magazynowania energii, a co za tym idzie zwiększa rezerwy tłuszczowe. Odbywa się to kosztem masy mięśniowej, a dzieje się tak, ponieważ mięśnie będące w stanie spoczynku zużywają 25 proc. zapotrzebowania energetycznego całego organizmu, a tkanka tłuszczowa o wiele mniej. Właśnie dlatego organizm zmniejsza ilość masy mięśniowej, która pobiera za dużo energii, a oszczędza rezerwy tłuszczowe. Diety niskokaloryczne często związane są z tak zwanym efektem jojo, ponieważ podczas ich stosowania przemiana materii jest spowolniona przez długi czas.

Jak wygląda efekt jo jo?

W momencie, w którym wracamy do wcześniej stosowanych nawyków żywieniowych, nasz organizm zaczyna obawiać się kolejnego etapu głodówki, dlatego nadal gromadzi zapasy, a co za tym idzie - wolniej spala posiłki, a nadwyżkę kalorii odkłada w postaci... tkanki tłuszczowej. To właśnie dlatego osoby stosujące diety niskokaloryczne po diecie wracają do swojej poprzedniej wagi, a nierzadko nawet zyskują kolejne kilogramy.

Jak skutecznie schudnąć?

Warto pamiętać, że im wolniej chudniemy, tym osiągane przez nas rezultaty będą trwalsze. Podczas trwania kuracji o charakterze odchudzającym wypracowujemy oraz utrwalamy pewne nawyki żywieniowe, które później będzie nam łatwiej zachować. Należy pamiętać, że zdrowie jest najważniejsze, dlatego żadna spartańska dieta nie będzie dobra dla naszego organizmu. Diety niskokaloryczne nie pomagają schudnąć w trwały sposób, a ponadto stanowią zagrożenie dla organizmu, niosąc za sobą między innymi kwasicę ketonową. Diety ubogie w kalorie dostarczają zbyt małą ilość węglowodanów. Skutkiem tego następuje nieprawidłowe spalanie tłuszczów i powstają tzw. ciała ketonowe (kwaśne związki organiczne, m.in. aceton i kwas acetylooctowy), które zakwaszają organizm. Nieleczona kwasica prowadzi nawet do zaburzeń świadomości oraz śpiączki. Oczywiście dostarczając zbyt mało „paliwa” potrzebnego do pracy każdej komórki twojego ciała, narażasz się na uczucie chronicznego zmęczenia. Mimo przespanej nocy, możesz mieć problemy ze skupieniem uwagi. Ciągłe osłabienie zdecydowanie utrudnia normalne funkcjonowanie i stanowi przeszkodę w wykonywaniu codziennych czynności.

Co dalej z chudnięciem?

Jeżeli pragniesz zgubić trochę zbędnych kilogramów, lepiej porzuć myśli o drastycznych rozwiązaniach i zastosuj dietę dostarczającą 1500 kcal. dziennie. Na początku zacznij od zmiany nawyków żywieniowych w zakresie używania soli oraz cukru. Najlepiej będzie ograniczyć spożywanie tych składników już na kilka tygodni przed dietą. Warto również zmodyfikować technikę przygotowywania potraw. Zrezygnuj z panierki i smażenia na rzecz grillowania, gotowania na parze czy duszenia. Dzięki tym prostym zabiegom dania będą lekkostrawne i zachowają bogactwo składników odżywczych. Kolejny krok to utrzymanie odpowiednich proporcji w przygotowywanych posiłkach. Pamiętaj, aby do każdego z nich włączyć odpowiednią porcję węglowodanów, białka, tłuszczów. Swoje menu oprzyj na chudym mięsie, rybach, produktach mlecznych, owocach, warzywach. Jasne pieczywo zamień na razowe, a co drugi dzień zrezygnuj z ziemniaków na rzecz makaronu razowego bądź kaszy gryczanej. I oczywiście nie zapomnij o uzupełnianiu płynów. Między posiłkami możesz popijać wodę, zieloną herbatę, soki.

Stosując zbilansowaną dietę bezpiecznie stracisz zbędne kilogramy, uchronisz się przed efektem jo jo i co najważniejsze - nie zaszkodzisz swojemu organizmowi

Facebook

reklama
P - Kongres Dermatologii Est.
reklama
Beauty by Touch Congress
reklama
IADE 2024
reklama
P - DMK
reklama
P - Hotel_Bania
reklama
Uroda i medycyna

Zatrzymaj Mlodosc TV

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

Baner