bliznowiec na dłoni

Bliznowiec - co to jest i jak sobie z nim radzić?

Bliznowiec często pojawia się po operacjach, w wyniku wypadków, oparzeń, skaleczeń bądź innych urazów ciała. Niekiedy jest także przykrym następstwem trądziku. Bliznowiec nie jest zazwyczaj niebezpieczny, ale dyskomfort z nim związany zależy w dużej mierze od miejsca, gdzie występuje. Jak go leczyć?

Co to jest bliznowiec?

Bliznowiec to nic innego jak źle zagojona, przerośnięta blizna. To zgrubiała skóra, która pojawia się w miejscu, w którym doszło np. do zranienia lub innego urazu. Bliznowiec różni się od blizny tym, że tkanka jest zupełnie inna w dotyku oraz wychodzi poza obręb pierwotnego uszkodzenia. Przyczyny powstawania bliznowców nie są do końca wyjaśnione, ale zauważono tendencje dziedziczne i rodzinne. Bliznowiec pojawia się często w przypadku ran, które goją się ciężko – np. po cesarskim cięciu czy wycięciu tarczycy.

Jak go rozpoznać? Można go zaobserwować przy gojeniu rany. Bliznowiec może być twardy i guzowaty, jest bardziej wypukły niż zwykła blizna i często wyrasta poza granice rany. Jego tworzenie może potrwać nawet kilka miesięcy. Częstym objawem jest także niepokojąca zmiana koloru gojącej się tkanki.

Bliznowiec leczenie

Posiadanie bliznowca wymaga niezwłocznego kontaktu z lekarzem i ustalenia planu leczenia. Nie należy go w żadnym wypadku lekceważyć, ponieważ bliznowiec będzie się rozrastał. Może także boleć, sprawiać dyskomfort i doprowadzić do ograniczenia ruchomości w stawach.

Leczenie bliznowca to proces kilkuetapowy. Czasem sukces wymaga zastosowania kilku metod jednocześnie. Współcześnie stosuje się np. żele silikonowe albo opatrunki uciskowe nasączone sterydami czy miejscowe ostrzykiwanie sterydami. Wpływa to na zmiękczenie tkanki bliznowca. Przerośniętej blizny można się pozbyć także za pomocą zabiegów laserowych czy krioterapii, która polega na wymrażaniu tkanki bliznowca. Rzadko, ze względu na efekty uboczne, stosuje się także radioterapię.

Bliznowiec po operacji

By ograniczyć do minimum ryzyko powstania bliznowca po operacji należy zadbać o prawidłową pielęgnację rany po zabiegu oraz skóry wokół niej. Trzeba powstrzymać się przed drapaniem gojącej się tkanki, jak również zapobiegać innemu jej podrażnianiu – np. ubraniem czy bielizną. Warto pamiętać także o nawilżaniu i natłuszczaniu pooperacyjnej blizny.

Facebook

reklama
BD Aesthetic - Sunekos
reklama
XIII Kongres Dermatologii Estetycznej
reklama
IADE Akademia
reklama
PZWL
reklama
DMK
reklama
Hotel_Bania
reklama
Uroda i medycyna

Zatrzymaj Mlodosc TV

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

Baner