Kobieta

bruksizm

Bruksizm - przyczyny, objawy i leczenie

Budzisz się w nocy, boli cię szczęka a do tego zgrzytasz zębami? To oznacza, że możesz cierpieć na bruksizm. Zaciskasz zęby tak mocno, że w konsekwencji musisz mierzyć się nie tylko z bólem, ale także z problemami z zębami, których powierzchnia szybko się ściera. Jak rozpoznać bruksizm i jak sobie z nim radzić? Pomocne informacje znajdziesz poniżej.

Bruksizm

Bruksizm to nie tylko problem estetyczny, w przypadku ścierających się zębów czy dyskomfort osoby, która śpi obok i słucha naszego zgrzytania zębami. Nieleczona dolegliwość może dostarczyć nam wielu problemów, jak m.in. uporczywe bóle głowy, karku i kręgosłupa, częściowe bądź całkowite starcie koron zębowych, przewlekłe stany zapalne, zwyrodnienia żuchwy czy rozchwianie zębów w szczęce. Bruksizm jest o tyle problematyczny, że często osoby zmagające się z problemem nie zdają sobie z niego sprawy. Przede wszystkim nie należy bagatelizować objawów choroby. Jeśli zauważymy u siebie chociaż część symptomów, konieczna będzie wizyta u specjalisty.


Bruksizm objawy

Problem z nocnym zgrzytaniem zębami może mieć kilka przyczyn występowania. Często jest to stres. Permanentne zdenerwowanie i nieumiejętność radzenia sobie w trudnych sytuacjach a także zaburzenia lękowe, czy nerwica mogą wpływać na to, jak zachowujemy się w czasie snu. Oczywiście bruksizm nie jest tylko pochodną negatywnych emocji. Może pojawić się w wyniku wad zgryzu, braków niektórych zębów czy przez predyspozycje genetyczne. Jedną z łatwiejszych do wyleczenia przyczyn bruksizmu są nieprawidłowo położone i źle wyprofilowane wypełnienia, czy źle dopasowane protezy.

Pierwszą, widoczną oznaką bruksizmu są ścierające się i pękające zęby. Problem można zauważyć obserwując również postępujące obniżanie się dziąseł. Do myślenia powinny dać nam także częste krwawienia przy myciu zębów. Częstym symptomem są także częste bóle głowy, czy nawet uporczywe migreny. Ścieranie zębów prowadzi także do ich nadwrażliwości. Jeśli wiec mamy np. problem ze zbyt zimnymi potrawami lub płynami, także warto wybrać się do stomatologa na przegląd jamy ustnej.


Bruksizm leczenie

Jak leczyć bruksizm? Leczenie bruksizmu zależne jest od czynnika, który go spowodował. W przypadku wad wypełnień, źle założonych koron czy nieodpowiednich protez konieczna będzie wizyta u dentysty, który naprawi problem. Wady zgryzu prowadzące do ścierania się zębów wyrównać można za pomocą aparatu ortodontycznego. W przypadku bruksizmu wynikającego ze stresu również należałoby rozważyć wizytę u lekarza, w tym wypadku jednak psychologa. Psychoterapia lub leki uspokajające są niezbędne w przypadku leczenia przewlekłego stresu. Zadbanie o siebie w tym aspekcie nie tylko uratuje nasz piękny uśmiech, ale także przywróci nam na niego ochotę. Ważne jest także dbanie o odpowiedni relaks – joga, sport czy nawet wieczorny spacer powinny poprawić jakość naszego odpoczynku.

Szyna relaksacyjna to z kolei rozwiązanie stosowane w początkach bruksizmu – zabezpieczy zęby przed uszkodzeniami, ale nie zwalczy przyczyny schorzenia. W niektórych przypadkach z pomocą przychodzi nawet medycyna estetyczna – botoks na żwacze osłabi nacisk mięśni, a dodatkowo poprawi wygląd naszej twarzy.

Facebook

reklama
P - Kongres Dermatologii Est.
reklama
Face & Body Winter Forum
reklama
P - DMK
reklama
P - Hotel_Bania
reklama
Uroda i medycyna

Zatrzymaj Mlodosc TV

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

Baner