Psychologia

zazdrość

Zazdrość - jak sobie z nią radzić?

Zazdrość, chociaż niektórzy lubią się tego wypierać, jest jednym z najczęściej towarzyszących nam w życiu uczuć. Czego zazdrościmy? Sukcesów, pieniędzy, związków i czuć… Dlaczego zazdrościmy? Zdaniem ekspertów wszystko opiera się na niskim poczuciu własnej wartości i niepewności. Czy zazdrość to normalne uczucie? Wyłącznie niszczy czy może potrafi coś zbudować? I jak razić sobie z zazdrością?

Zazdrość

Żyjemy w dobie Internetu, który nie tylko ułatwia nam komunikację z innymi, ale także pozwala „podglądać” ich życie, a przynajmniej ten fragment, który pragną nam zaprezentować. Zazdrościmy egzotycznych podróży, kariery, związków i przyjaźni. Jesteśmy zazdrośni także o wszelkiego rodzaju dobra materialne. Nie radzimy sobie także z problemem zazdrości w związkach. Social media sprzyjają różnego rodzaju interakcjom w sieci. Możemy zaobserwować, czy nasz partner polubił czyjeś zdjęcie, kogo dodał do znajomych, czy kto skomentował jego wpis. Czy to słuszne? I dlaczego jeszcze zazdrościmy, będąc w – wydawałoby się szczęśliwej – relacji?

Zazdrość w związku

Istnieje kilka powodów, dla których jesteśmy zazdrośni o naszych partnerów. Najczęściej postrzegamy rzeczywistość przez złe doświadczenia z przeszłości, które są niczym kula u nogi, która nie pozwala nam iść na przód. To co było, przykładamy do tego co jest i doszukujemy się podobieństwa. Jeśli ktoś nas zdradził, szukamy objawów tego, że zdradza nas kolejny parter. Zazdrościmy też z powodu niskiego poczucia własnej wartości – jeśli my dostrzegamy wyłącznie swoje wady, nie potrafimy zrozumieć, że ktoś może widzieć w nas piękno. Bywamy zazdrośni również wtedy, kiedy nasz partner jest atrakcyjny oraz kiedy nie jesteśmy pewni przyszłości naszych relacji.

Zazdrość i medycyna

Zazdrość nie jest pozytywnym uczuciem i najczęściej krzywdzi nas samych. O ile nie zmotywuje nas do działania to nie wzmacnia nas w żaden sposób, a krok po kroku niszczy. Nas, nasze związki, inne relacje i bliskie nam osoby. Skrajne przykłady toksycznej zazdrości, jak np. Zespół Otella, wymagają już zewnętrznej pomocy. Konieczna może okazać się psychoterapia, a nawet leczenie psychiatryczne. Jeśli przez zazdrość dochodzi do awantur, rękoczynów i zachowań, o które nie podejrzewalibyśmy siebie lub partnera – wsparcie będzie konieczne.

Jak sobie radzić z zazdrością?

W przypadku zwykłej zazdrości, która jednak również potrafi mieć moc spalająca, czasem wystarczy szczera rozmowa. Musimy otworzyć się i komunikować to, z czym mamy problem. Jeśli jesteśmy zazdrośni o znajomych partnera, niewystarczający w naszym poczuciu czas spędzany wspólnie, czy chociażby o jego aktywności w social mediach – jedynym wyjściem jest szczerość i dialog. Nie możemy zadręczać się wizją rozpadającej się relacji, ponieważ wtedy nigdy nie będziemy czerpać radości z niej teraz, kiedy ona trwa. Warto też popracować nad poczuciem własnej wartości. Unikaj porównywania się z innymi, tak nie pozbędziesz się własnych kompleksów. To dotyczy zarówno zazdrości w związkach jak i w innych aspektach życia. Należy doceniać to, co udało się osiągnąć samemu, zamiast ciągle porównywać, do czego doszli inni – każdy boryka się bowiem z innymi problemami, a sukces rzadko kiedy sam spada z nieba.

 

Facebook

reklama
IADE 2024
reklama
P - DMK
reklama
P - Hotel_Bania
reklama
Uroda i medycyna

Zatrzymaj Mlodosc TV

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

Baner