Uroda

Jak radzić sobie z łupieżem?

Łupież – przykry problem, z którym możesz sobie poradzić! Jak?

Walka z łupieżem nie należy do najłatwiejszych, bywa trudna i czasochłonna. Tymczasem zazwyczaj, aby się z nim uporać wystarczy zmienić styl życia oraz zastosować odpowiedni szampon przeciwłupieżowy. Przeczytaj, jak poradzić sobie z łupieżem! 

Skąd ten łupież?

Gdy obserwujemy białe fragmenty naskórka na włosach i na ramionach, a skóra głowy zaczyna swędzieć, możemy podejrzewać że to łupież. Łupież  jest zaburzeniem funkcjonowania skóry głowy, które dotyka 50% światowej populacji 1. To nic innego, jak zrzucanie nadmiernej ilości martwych płatków skóry z głowy w wyniku nadmiernej produkcji łoju i naskórka.

Łupieżowi mogą towarzyszyć objawy takie jak: świąd, uczucie pieczenia oraz zaczerwienienie skóry głowy. Często łupież jest związany z nadmiernym namnażaniem drożdży z rodzaju Malassezia, które naturalnie znajdują się na głowie każdego człowieka, ale w sprzyjających warunkach wzmagają usuwanie naskórka. Również czynniki wewnętrzne (np. stres, nieodpowiednia dieta, zmiany hormonalne) oraz zewnętrzne (np. noszenie nakryć głowy, niewłaściwa pielęgnacja włosów, ekstremalne warunki pogodowe) mogą nasilać występowanie łupieżu.

Najczęściej występuje łupież suchy. Łupież tłusty jest szczególnie groźny, gdyż jego zaniedbanie może prowadzić do (ŁZS) Łojotokowego Zapalenia Skóry,  które powoduje znaczny dyskomfort i jest cięższe do opanowania.

Jak walczyć z łupieżem? 

Walka z łupieżem i jego nawrotami wymaga cierpliwości i systematyczności. Warto wprowadzić następujące zmiany:

  • Odstaw kosmetyki do stylizacji jak pianki, lakiery czy żele do układania fryzury. Nadmiar szkodzi.
  • Pij wodę - minimum 2 litry dziennie.
  • Zmodyfikuj dietę ograniczając ilość cukru, tłuszczy trans oraz nabiału. Powodują one zaognienie wszelkich niepożądanych stanów w tym stanów zapalnych.
  • Sięgnij po probiotyki
  • Uzupełnij swoją dietę o cynk, witaminy z grupy B. oraz kwasy omega-3, które znajdziesz w tranie. Wystarczy raz dziennie łyżeczka oleju z dorsza lub przyjemniej 3 razy w tygodniu po porcję ryb morskich
  • Zadbaj o właściwą pielęgnację dobranymi preparatami. Pomocna okaże się dostępna w aptekach linia kosmetyków Nizoral Daily Care.

Aby pozbyć się łupieżu należy zastosować sprawdzony szampon przeciwłupieżowy – lek Nizoral dostępny w aptekach.

Nizoral

Istotne jest, aby po zakończeniu leczenia zadbać o właściwą pielęgnację włosów i skóry głowy. W tym celu zastosuj dostępne w drogeriach produkty Nizoral Daily Care szampon i odżywkę dedykowane osobom z tendencją do łupieżu. W przypadku przebadanej dermatologicznie linii kosmetyków Nizoral Daily Care szampon zapobiega nawrotom oznak łupieżu już od pierwszego zastosowania wg 84% badanych*.  Dodatkowo łagodzi podrażnienia i swędzenie oraz zmniejsza łuszczenie skóry głowy, skutecznie likwidując oznaki łupieżu. Ponadto zapewnia uczucie nawilżenia skóry głowy i włosów, poprawia ich kondycję oraz nadaje im elastyczność, gładkość i połysk. Może być stosowany codziennie, a jego skuteczność została potwierdzona w badaniach aplikacyjnych*. Uzupełnieniem pielęgnacji jest odżywka Nizoral Daily Care, która sprawia, że włosy są elastyczne, gładkie i miękkie. Oba kosmetyki mogą być stosowana codziennie.

Czy domowe sposoby na łupież działają?

W większości przypadków wizyta u lekarza nie jest konieczna. Jednak jeśli pomimo regularnego stosowania preparatów przeciwłupieżowych osoba dalej odczuwa swędzenie, a skóra głowy wciąż jest czerwona i podrażniona, należy skorzystać z pomocy dermatologa. Może to być między innymi łojotokowe zapalenie skóry, które przypomina zwykły łupież i wymaga specjalnego podejścia. Lekarz z pewnością postawi właściwą diagnozę i wdroży odpowiednie leczenie.

*badania aplikacyjne prowadzone na grupie 25 osób, które stosowały produkt przez okres 3 tygodni

  • Borda LJ and Wikramanayake TC. Seborrheic Dermatitis and Dandruff: A Comprehensive Review. J Clin Investig Dermatol 2015. December; 3(2).

SKRÓCONA INFORMACJA O PRODUKCIE LECZNICZYM: Nizoral, 20 mg/g, szampon leczniczy. Skład jakościowy i ilościowy: 1 g szamponu leczniczego zawiera 20 mg ketokonazolu (Ketoconazolum). Substancje pomocnicze o znanym działaniu. 1 g szamponu leczniczego zawiera 2 mg kompozycji zapachowej z alergenami. Postać farmaceutyczna: Szampon leczniczy. Wskazania do stosowania: Produkt leczniczy Nizoral w postaci szamponu leczniczego wskazany jest w leczeniu i profilaktyce następujących chorób skóry wywołanych przez drożdżaki z rodzaju Malassezia (wcześniej nazywane Pityrosporum): łupieżu owłosionej skóry głowy, łojotokowego zapalenia skóry. Produkt leczniczy Nizoral w postaci szamponu leczniczego wskazany jest także w leczeniu: łupieżu pstrego (wywołanego przez Pityriasis versicolor). Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Podmiot odpowiedzialny: STADA Arzneimittel AG, Stadastrasse 2-18, 61118 Bad Vilbel, Niemcy. Autoryzowany przedstawiciel podmiotu odpowiedzialnego: Stada Poland sp. z o.o.; ul. Krakowiaków 44, 02-255 Warszawa. Kategoria dostępności: Produkt leczniczy wydawany bez przepisu lekarza. Charakterystyka Produktu Leczniczego z dnia: 09.09.2021r.

Źródło: materiały prasowe

Sprawdź także: Matowe włosy? Co jest ich przyczyną?

Facebook

reklama
P - Laha
reklama
P - Face & Body
reklama
P - DMK
reklama
P - Hotel_Bania
reklama
Uroda i medycyna

Zatrzymaj Mlodosc TV

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

Baner