Chirurgia plastyczna

Lifting twarzy efekty

Lifting twarzy – jakie daje efekty? - wszystko, co powinnaś o nim wiedzieć

Lifting twarzy jest najskuteczniejszym zabiegiem estetycznym z zakresu chirurgii plastycznej poprawiającym owal twarzy oraz elastyczność i napięcie skóry. Na czym polega ta operacja i na jaki efekt możemy liczyć opowiada chirurg plastyk, dr Daria Charytonowicz z Kliniki Chirurgii Plastycznej Dr Szczyt.

Zazwyczaj po czterdziestce zauważamy, że nasz owal twarzy zaczyna się zmieniać, opadają kąciki oczu i ust, a skóra traci młodzieńczą elastyczność i napięcie. Podstawa dbania o wygląd to codzienna pielęgnacja, która pozwala utrzymać ją w dobrej kondycji. Jednak możliwości kosmetyków są ograniczone. Z pomocą przychodzi tu medycyna estetyczna i chirurgia plastyczna. Najskuteczniejszym zabiegiem estetycznym z zakresu chirurgii plastycznej jest lifting twarzy. Na czym polega ta operacja i na jaki efekt możemy liczyć opowiada chirurg plastyk, dr n. med. Daria Charytonowicz z Kliniki Chirurgii Plastycznej Dr Szczyt oraz Szpitala Klinicznego im. prof. W. Orłowskiego w Warszawie.

 

Lifting twarzy – co to jest i kiedy zdecydować się na zabieg?

Kiedy warto zdecydować się na lifting twarzy, a kiedy możemy tę decyzję jeszcze odsunąć w czasie?

Nie da się wyznaczyć granicy wieku, po której należy poddać się operacji liftingu twarzy. Zwykle po 40. roku życia pojawiają się zmarszczki i bruzdy, zmienia się ogólny owal twarzy. Dochodzi do zmiany jej proporcji i przemieszczenia tkanek ku dołowi, tzw „trójkąt twarzy” powoli przybiera odwrócony kształt. Skóra traci dawne napięcie i opada, co sprawia, że wyglądamy smutno. U każdej z nas przebiega to w różnym tempie. Lifting twarzy to zabieg umożliwiający przemieszczenie objętości tkanek twarzy ku górze poprzez napięcie ich głębszych warstw. Daje to efekt delikatnego naciągnięcia skóry. Operowane pacjentki mają zwykle 45-65 lat.

O co należy zapytać lekarza podczas pierwszej wizyty przed decyzją o liftingu twarzy?

Decyzja o operacji liftingu twarzy musi być świadoma. Dlatego podczas konsultacji należy dokładnie omówić jej przebieg, położenie blizn, możliwe powikłania oraz przebieg okresu pooperacyjnego.

Czego możemy się spodziewać po operacji liftingu twarzy?

Po prawidłowo przeprowadzonym liftingu twarzy dochodzi do zmiany rozkładu objętości twarzy. Znów jest ona pełniejsza na górze, a przy okazji znikają, lub wyraźnie spłycają się, zmarszczki. Nasza skóra staje się bardziej napięta, wyglądamy młodziej i radośniej.

 

Lifting twarzy – rodzaje i przeciwskazania

Jakie są rodzaje liftingów twarzy?

Lifting to „podniesienie”. Można poddać się liftingowi brwi, czoła, środkowej części twarzy (wówczas korygujemy tylko jej centralną partię), całej twarzy, szyi. Rodzaj i zakres operacji zależy od naszych indywidualnych potrzeb. 

Czy istnieją przeciwskazania dla liftingu twarzy?

Przed operacją liftingu twarzy musimy być całkowicie zdrowi. Wszystkie choroby przewlekłe (np. nadciśnienie tętnicze) muszą być uregulowane. Przeciwwskazaniem są również infekcje czy opryszczka. Nie kwalifikują się też nałogowi palacze - ze względu na zwiększone ryzyko martwicy skóry i upośledzenie gojenia. 

 

Lifting twarzy – przebieg operacji i rekonwalescencja

Jak przebiega operacja liftingu twarzy? Jak długo trwa? 

Klasyczny lifting twarzy jest zabiegiem chirurgicznym wykonywanym w znieczuleniu ogólnym. Operacja trwa ok. 2-4 godziny. Lifing twarzy polega na odpowiednim nacięciu i uniesieniu skóry, po to by odpreparować i napiąć położone głębiej tkanki. Cięcia prowadzone są w mało widocznych miejscach, tj.: na skroni, w uchu i za uchem. Następnie preparujemy tkanki znajdujące się głębiej – tzw. SMAS (ang. Superficial Musculo Aponeurotic System). Podnosimy je i dzięki temu unosimy opadnięte tkanki twarzy. Następnie delikatnie napinamy skórę, a jej nadmiar usuwamy. Twarz staje się młodsza i jędrniejsza.

Jak każda operacja chirurgiczna, lifting twarzy wymaga okresu rekonwalescencji. Jak należy wtedy postępować?

Po operacji zakładany jest specjalny opatrunek, który ściągamy po około pięciu dniach. Wówczas usuwamy pierwsze szwy. Resztę szwów zdejmujemy w 10.-14. dobie. Podczas rekonwalescencji chronimy operowane miejsca, unikamy wysiłku fizycznego. Po zdjęciu szwów i zagojeniu ran stosujemy masaż blizn i maści zmniejszające ich widoczność.

 

Lifting twarzy – efekty i możliwe powikłania

Z jakimi możliwymi powikłaniami trzeba się liczyć po liftingu twarzy?

Do najczęstszych powikłań zaliczamy wytworzenie się krwiaka oraz problemy z gojeniem się ran, co może skutkować gorszą estetycznie blizną.

Kiedy zobaczymy efekty liftingu twarzy?

Pierwsze efekty liftingu twarzy widać po około dwóch tygodniach – jak ustąpi obrzęk. Po około trzech miesiącach blizny stają się coraz mniej widoczne. Ostateczny wygląd blizny osiągają po roku. Twarz natomiast staje się pełniejsza na górze, skóra jest bardziej napięta, wyglądamy młodziej i radośniej. 

Czy blizny po liftingu twarzy są bardzo widoczne?

Podczas operacji cięcia skórne prowadzimy tak, aby zostawić jak najmniej blizn. Znajdują się w owłosionej skórze głowy, w okolicy przedusznej oraz na szyi. W początkowym okresie blizny są czerwone i wyraźne, potem stopniowo ulegają przebudowie i ostatecznie przy prawidłowym gojeniu są praktycznie niezauważalne. 

Lifting twarzy daje trwałe efekty. Czy jednak może okazać się, że trzeba go po jakimś czasie powtórzyć?

W miarę upływu czasu nasza skóra znów wiotczeje i opada. Dlatego, jeśli wykonamy dość wcześnie lifting (ok 40-45 r.ż), może zajść konieczność, że po 10-15 latach trzeba będzie powtórzyć operację. Jest to oczywiście zależne od naszego wyglądu i potrzeb.

Czy lifting twarzy wyklucza inne zabiegi medycyny estetycznej?

Po liftingu twarzy możemy poddawać się wszystkim zabiegom medycyny estetycznej, nie są one przeciwwskazane. 

 

Lifting twarzy – cena

Na jaki wydatek musimy się przygotować?

Cena liftingu twarzy zależy od zakresu operacji, a co za tym idzie jej trudności i powinna być ustalona podczas konsultacji. Średnio jest to 14-18 tys zł.

Niektóre zabiegi medycyny estetycznej określane są mianem „lifting bez skalpela”. Jak należy to rozumieć?

Hasłem „lifting bez skalpela” określamy małoinwazyjne zabiegi medycyny estetycznej poprawiające jakość skóry, np. z użyciem ultradźwięków. Podgrzewają one tkanki, dając efekt napięcia. Nigdy nie będą jednak tak skuteczne, jak leczenie operacyjne, czyli lifting twarzy.

 

_H4Z0814bb.jpg

dr n.med. Daria Charytonowicz
- chirurg plastyczny, lekarz medycyny estetycznej
Klinika Chirurgii Plastycznej Dr Szczyt
oraz Szpital Kliniczny im. prof. W. Orłowskiego w Warszawie

Facebook

reklama
P - Laha
reklama
P - Face & Body
reklama
P - DMK
reklama
P - Hotel_Bania
reklama
Uroda i medycyna

Zatrzymaj Mlodosc TV

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

Baner