Dieta

Izotoniki to nie to samo co energetyki. Czy mimo to dzieci mogą pić napoje izotoniczne?

Izotoniki to nie to samo co energetyki. Czy mimo to dzieci mogą pić napoje izotoniczne?

Kiedy potrzeba szybkiej dawki energii i nawodnienia, często pierwszym odruchem jest sięgnięcie po specjalistyczne napoje. Takie rozwiązanie wydaje się niezwykle kuszące, ale czy zdrowe? Co warto wiedzieć o izotonikach i energetykach?  Jak je odróżnić? Czy dzieci mogą je pić? Wyjaśnia  Anna Janiszewska-Janowicz, dietetyk LUX MED.

Energetyki i izotoniki – jak je odróżnić?

–  Obserwuję w gabinecie, że zarówno rodzice, nauczyciele jak i inne osoby z otoczenia dzieci nie rozróżniają napojów energetycznych i izotonicznych. Jednak to dwie zupełnie inne kategorie produktów. W kwestii energetyków stanowisko ekspertów jest jednoznaczne: dzieci i młodzież nie powinny ich spożywać. Sprawa izotoników jest nieco bardziej skomplikowana.

Często napoje izotoniczne i energetyczne są niesłusznie utożsamiane lub mylone. – Myślę, że możemy mówić o dużym stopniu niewiedzy lub niedoinformowania. Obserwuję to w gabinecie - często rodzice nieświadomie zgadzają się na spożywanie przez młodzież energetyków, sądząc, że te nie są szkodliwe i odwrotnie – nie pozwalają na izotoniki, mimo że nie są one niebezpieczne.

Warto zatem uporządkować wiedzę: napoje energetyczne zawierają kofeinę, taurynę i/lub guaranę. Ich głównym zadaniem jest pobudzenie organizmu np. do wytężonej pracy intelektualnej czy fizycznej. Z kolei napoje izotoniczne nawadniają i zapobiegają odwodnieniu. To często woda z elektrolitami. Spożywają je osoby narażone na znaczący wysiłek fizyczny np. zawodowi sportowcy.

Czemu napoje energetyczne są niezdrowe dla dzieci?

Od stycznia przyszłego roku w Polsce będzie obowiązywał zakaz sprzedaży napojów energetycznych osobom poniżej 18 r.ż. Środowisko dietetyków zdecydowanie popiera te przepisy. Dlaczego? – Oprócz tauryny, kofeiny i guarany, które wykazują właściwości uzależniające, zauważamy, że dzieci i młodzież po spożyciu napojów energetycznych są nadmierne pobudzenie, nie mogą zasnąć, mają kłopoty z koncentracją. Niestety zdarzają się przypadki pacjentów, którzy trafiają na oddziały toksykologiczne z powodu przedawkowania napojów energetycznych – wyjaśnia dietetyczka.

Skutki spożywania napojów energetycznych są też długofalowe. To produkty, które z reguły mają w sobie także cukier, a więc codzienne picie „energetyków” może prowadzić do nadwagi i otyłości. To nie jedyny minus, napoje te mogą powodować zaburzenia czynności nerek, wątroby jak i trzustki, problemy neurologiczne oraz sercowo-naczyniowe. To co jest szczególnie istotne z mojego, dietetycznego punktu widzenia – zmieniają nawyki żywieniowe na negatywne. Gdy dziecko przyzwyczai się do tego specyficznego smaku, trudno mu z niego zrezygnować – podkreśla ekspertka.

Czy dzieci mogą pić izotoniki?

Z izotonikami sprawa wygląda nieco inaczej – można je kupić np. w sklepikach basenowych czy po wyjściu z siłowni. Przyjęło się, że to napój dla sportowców. Wybierając izotonik dla dziecka, warto zerknąć na etykietę. Często te produkty zawierają syntetyczne barwniki, które nie są obojętne dla organizmu.

Ostatnio pojawiły się izotoniki w wersji junior, bez cukru, za to z dodatkowymi witaminami, ale mimo to, ekspertka zaleca ostrożność. –Jeśli dziecko nie uprawia sportu wyczynowo, to zdrowa, zbilansowana dieta i picie odpowiedniej ilości wody wystarczą, by dostarczyć organizmowi niezbędnych składników, nawet tych utraconych podczas wysiłku fizycznego – wskazuje dietetyk LUX MED. Można też zastanowić nad domowym izotonikiem, dużo tańszym i zdrowszym. –Wystarczy woda mineralna, miód, sól himalajska i np. sok z arbuza lub kilka malin i gotowe! – zachęca Anna Janiszewska-Janowicz.

Źródło: materiały prasowe

Sprawdź także: Dieta antycellulitowa – co jeść, a czego unikać?

Facebook

reklama
IADE 2024
reklama
P - DMK
reklama
P - Hotel_Bania
reklama
Uroda i medycyna

Zatrzymaj Mlodosc TV

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

Baner