Kobieta

Ciało kobiety w czasie ciąży przechodzi niesamowitą metamorfozę. Niestety po porodzie wiele pań ma problem z powrotem do dawnej kondycji i wagi. Największy kłopot sprawiają okolice brzucha. Czasem potrzeba wielu starań, aby zgubić brzuch po ciąży. Ćwiczenia, dieta, zabiegi z zakresu medycyny estetycznej, a w ekstremalnych przypadkach nawet chirurgii plastycznej pomogą, gdy chcesz odzyskać dawną figurę. Co wybrać?

Jak długo utrzymuje się brzuch po ciąży?

Wszystko zależy oczywiście od indywidualnych predyspozycji. Każda z pań jest inna. Zwykle, jeśli mowa o brzuchu bezpośrednio po porodzie, to w ciągu 6 tygodni powinien on wracać stopniowo do normy. W tym czasie jest on odstający i trochę galaretowaty. Jest to stan zupełnie naturalny. Brzuch zmniejsza się wraz z zachodzeniem zmian hormonalnych w organizmie. W tym czasie dochodzi też do obkurczenia się macicy. Są to zmiany, które zachodzą w połogu, bezpośrednio po porodzie. Co natomiast, jeśli brzuch po ciąży nie wrócił do dawnej kondycji? Pozostała na nim wiotka skóra i tkanka tłuszczowa, którą ciężko zgubić? To już problem, który sam nie zniknie.

Jak odzyskać brzuch po ciąży?

To pytanie, które zadaje sobie wiele kobiet. Należy jednak pamiętać, że powrót do formy sprzed ciąży to nie wyścigi. Niektóre kobiety wracają do formy bardzo szybko. Inne potrzebują więcej czasu, aby ich ciało się zregenerowało. Muszą się więcej natrudzić, aby wypracować figurę, gdyż mają predyspozycje do odkładania się tkanki tłuszczowej. A inne z kolei nie będą się wcale przejmować tym, jak wygląda ich ciało. Najważniejsze, aby pracę nad odzyskaniem brzucha sprzed ciąży rozpocząć, gdy będą ku temu sprzyjające warunki, po okresie połogu. Co pomoże? Ćwiczenia, dieta, zabiegi z zakresu medycyny estetycznej, a gdy masz naprawdę duży problem nawet operacja. Znajdź rozwiązanie idealne dla siebie!

Ćwiczenia na płaski brzuch po ciąży

Zacznijmy od rzeczy podstawowych. Odpowiednia dieta i ćwiczenia pomogą ci wymodelować ciało i przywrócić kondycję brzucha. Nie jest to łatwe zadanie. Będzie wymagało od ciebie wielu starań i wyrzeczeń, ale odpowiednio przygotowany plan, pomoże skutecznie wrócić do formy. Musisz wziąć jednak pod uwagę, że jeżeli nie byłaś aktywna przed ciążą, to nie warto forsować ciała, bo twoje mięśnie i stawy będą rozluźnione.

Jakie ćwiczenia stosować na brzuch?

  1. Nożyce – połóż się na plecach, ręce ułóż wzdłuż ciała. Podnoś na zmianę wyprostowane nogi na około 20 cm.
  2. Unoszenie bioder – połóż się na plecach, ugnij nogi w kolanach, a ręce ułóż wzdłuż ciała. Unoś do góry i opuszczaj na zmianę miednicę.
  3. Wznosy w klęku podpartym – ułóż ciało w klęku podpartym (dłonie pod barkami, zgięte kolana), unoś na zmianę wyprostowaną prawą rękę i lewą nogę, a następnie lewą rękę i prawą nogę.

Obwisła skóra brzucha po ciąży – jak się jej pozbyć?

W tym przypadku sprawa jest bardziej skomplikowana. Zdarza się tak, że wskutek rozciągania, skóra nie wraca do dawnej formy. Nie obkurcza się samoistnie, brzuch jest pofałdowany i pomarszczony. Dlaczego tak się dzieje? Mają z tym problem szczególnie panie, które zaszły w ciążę po 35. roku życia. Wraz z wiekiem spada ilość kolagenu i elastyny. Skóra nie ma już takich zdolności do obkurczenia się. Brzuch po ciąży staje się wtedy bardziej obwisły i wiotki. W takich przypadkach można skorzystać z zabiegów z zakresu medycyny estetycznej, które skutecznie napną skórę brzucha. Co wybrać?

  • Laser Frax. Zabieg, który pozwala zagęścić i poprawić kondycję skóry. Poprzez wykonanie na niej mikrouszkodzeń, pobudza ją do odnowy i regeneracji. W efekcie skóra brzucha po ciąży jest bardziej jędrna i napięta.
  • Endermologia. Zabieg, który polega na wykonywaniu masaży z użyciem podciśnienia. Wygładza i napina skórę oraz doprowadza do redukcji tkanki tłuszczowej. Modeluje nie tylko brzuch po ciąży, ale stosuje się go na całe ciało.
  • Accent Prime. Zabieg wykorzystujący energię zimnych i ciepłych ultradźwięków oraz fale radiową. Powoduje przebudowę kolagenu (co w konsekwencji wpływa na poprawę jakości i ujędrnienie skóry) oraz redukcję tkanki tłuszczowej.

Zabiegi chirurgiczne na brzuch po ciąży

Niektóre panie będą musiały skorzystać z bardziej inwazyjnych zabiegów, aby wymodelować brzuch. Kiedy dieta, ćwiczenia i medycyna estetyczna nie pomagają, warto rozważyć zabieg z zakresu chirurgii plastycznej. Efekty po tego typu zabiegach są spektakularne, ale trzeba wziąć pod uwagę, że procedury te są inwazyjne, wymagają przejścia określonego okresu rekonwalescencji. Co wybrać?

  • Liposukcja laserowa. Zabieg, który polega na odessaniu nadmiarów tkanki tłuszczowej z okolicy brzucha z jednoczesnym ujędrnieniem skóry. Sprawia, że brzuch po ciąży staje się wymodelowany, płaski i bardziej napięty.
  • Abdominoplastyka. Jest to operacja, która polega na usunięciu nadmiaru skóry i tkanki tłuszczowej z okolicy brzucha. Poddają się jej osoby, które mają istotny problem z wiotkością i nadmiarem tłuszczu na brzuchu, gdy występuje rozejście mięśni prostych brzucha (po ciąży) oraz przy występowaniu rozległych rozstępów.

Brzuch po cesarce

Jak odzyskać dawną formę na brzuchu, kiedy miałaś wykonywane cesarskie cięcie? Musisz uzbroić się w cierpliwość. W przypadku cesarki aktywność trzeba będzie wprowadzić później, niż jakbyś rodziła naturalnie. Obserwuj swoje ciało, zasięgnij porady lekarza i zacznij pracę nad swoim brzuchem. Po cesarce istotnym problemem będzie też blizna. Aby ją usunąć, możesz skorzystać z mezoterapii osoczem bogatopłytkowym, karboksyterapii, zabiegów laserem frakcyjnym i Dermapenem.

Facebook

reklama
IADE 2024
reklama
P - DMK
reklama
P - Hotel_Bania
reklama
Uroda i medycyna

Zatrzymaj Mlodosc TV

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

Baner