Kobieta

Nadmierne owłosienie u kobiet może skutecznie odbierać pewność siebie i być powodem do zawstydzenia. Wiedzą to panie, które cierpią na tzw. hirsutyzm, czyli chorobę powodującą występowanie włosków w miejscach na ciele, które są typowe dla mężczyzn. Idealnie gładkie, wydepilowane ciało to nie tylko sprawa estetyczna. Dla wielu kobiet jest to po prostu kwestia wygody. Co robić, gdy nadmierne owłosienie spędza sen z powiek? Jak walczyć z hirsutyzmem? Wyjaśnia Paulina Poczta, kosmetolog i właścicielka CosmoMedical Clinic.

Czym jest hirsutyzm?

Kiedy po raz pierwszy zdecydowałaś się ogolić włoski na ciele? Na pewno dobrze pamiętasz ten moment. Większość kobiet traktuje depilację jako niezbędny element pielęgnacji ciała. Problem pojawia się, gdy włoski rosną zbyt gęsto i w nietypowych miejscach – ciężko wtedy ich się pozbyć. Wiedzą to dobrze panie cierpiące na tzw. hirsutyzm. Co to takiego?
Trzeba pamiętać, że hirsutyzm nie jest tym samym schorzenie co nadmierne owłosienie. Hirsutyzm to jednostka chorobowa spowodowana zaburzeniami hormonalnymi (nadmierną produkcją męskich hormonów - androgenów w organizmie kobiety, zdiagnozowana przez dermatologa lub endokrynologa. Objawia się nadmiernym owłosieniem w niestandardowych miejscach, takich jak klatka piersiowa, plecy, twarz, szyja, lędźwie, kark, pośladki, podudzia – czyli miejscach charakterystycznych dla owłosienia męskiego. Przez lata pracy spotkałam się z wieloma przypadkami tej choroby wśród kobiet w różnym wieku, dla których była to przypadłość wstydliwa, znacznie obniżająca komfort życia. Na szczęście dysponujemy metodami pozwalającymi skutecznie pozbyć się zbędnych włosów na ciele. W naszej klinice współpracujemy z dermatologiem, możemy więc wykonać badania w kierunku hirsutyzmu, postawić prawidłową diagnozę i wdrożyć skuteczne terapie łączone.

Dlaczego hirsutyzm to wstydliwe schorzenie?

Nadmierne owłosienie to problem nie tylko z wyglądem, ale także z samoakceptacją. Dlaczego? Trend na idealnie gładkie ciało nie słabnie od lat. Co prawda coraz częściej widzimy kobiety, które nie wstydzą się włosów na ciele i z dumą prezentują naturalne owłosienie, jednak hirsutyzm nie jest postrzegany jako coś naturalnego.
Prowadząc terapie zauważam, że hirsutyzm (w szczególności owłosienie okolic twarzy) powoduje kompleksy i ogromny dyskomfort społeczny. Zaburza to relacje damsko-męskie, obniża poczucie własnej wartości, powoduje wycofanie w relacjach zawodowych. Mam wrażenie, że kobiety chore na hirsutyzm dosłownie się ukrywają, ponieważ wstydzą się swojego wyglądu i tracą pewność siebie. Problem hirsutyzmu dotyka kobiet w różnym wieku, również młodych dziewczyn w okresie dojrzewania. To niestety może powodować kompleksy na wiele lat. Wszyscy wiemy, że środowisko nastolatków bywa czasem okrutne. Dlatego często pojawiają się w naszej klinice mamy z córkami, szukające pomocy w tym zakresie. Niezależnie od statusu społecznego i wieku każda kobieta zmagająca się z hirsutyzmem określa ten problem jako ogromny kompleks i szuka wsparcia oraz odpowiedniej metody, aby go zniwelować.

Leczenie hirsutyzmu – co musisz wiedzieć?

Aby skutecznie pozbyć się objawów hirsutyzmu, musimy zadziałać na kilku poziomach, w zaplanowany sposób. Terapia będzie polegać na zastosowaniu leków o działaniu przeciwandrogenowym oraz usuwaniu owłosienia w sposób mechaniczny.
Po zdiagnozowaniu hirsutyzmu konieczne jest wdrożenie leczenia farmakologicznego, najczęściej poprzez leki hormonalne, w tym antykoncepcję. To podstawa do rozpoczęcia kolejnych działań. Po unormowaniu poziomu hormonalnego można zacząć terapię laserową, która jest najbardziej skuteczną metodą w usunięciu problemu nadmiernego owłosienia.

Na sukces terapii składa się dobrze dobrana i poprowadzona laseroterapia, koniecznie odpowiednim laserem, dopuszczonym do leczenia tej jednostki chorobowej oraz ogromna wiedza operatora.
Wszystkie te elementy muszą ze sobą współgrać. Osobiście od lat pracuję na sprawdzonych technologiach firmy Lumenis. Każdy z tych sprzętów jest medyczny, certyfikowany i posiada amerykańskie atesty FDA. W klinice dysponujemy dwoma systemami do depilacji laserowej – Light Sheer Quattro i Splendor X, co daje możliwość doboru odpowiedniej metody do problemu, koloru skóry i grubości włosa, a tym samym pozwala na skuteczną walkę z nadmiernym owłosieniem u każdej osoby.

Depilacja laserowa a hirsutyzm – dlaczego warto?

Dlaczego depilacja laserowa, w porównaniu do golenia lub depilacji woskiem i depilatorem będzie najlepszym rozwiązaniem, gdy borykamy się z hirsutyzmem?
Osobiście uważam, że to jedyna skuteczna metoda usuwająca nadmierne owłosienie, która nie wpływa na dalszy rozwój choroby. Inne procedury takie jak golenie, wyrywanie włosów woskiem, czy depilatorem mogą powodować zaostrzenie zmian, rozszerzenie problemu i dodatkowe konsekwencje w postaci wrastania włosów i podrażnień skóry. Terapię laserową wykonujemy w seriach. Zazwyczaj jest to 5-6 zabiegów w odstępach ok. 6 tygodni. Trzeba jednak wiedzieć, że osoby zmagające się z hirsutyzmem są w grupie ryzyka, co za tym idzie, takich zabiegów wykonujemy więcej niż u osób zdrowych. Podobnie w przypadku zabiegów przypominających dla podtrzymania efektów i zahamowania dalszego rozwoju choroby – po roku również należy wykonać zwiększoną serię zabiegów. W międzyczasie należy pamiętać o systematycznych badaniach i wizytach kontrolnych u dermatologa lub endokrynologa.

Depilacja laserowa – jak przygotować się do zabiegu?

Przed każdym zabiegiem przeprowadzam konsultację, podczas której ustalam możliwość wykonania zabiegu, wykluczam przeciwskazania, konsultuję z lekarzem prowadzącym przyjmowane leki chorego. Po diagnostyce koloru włosa i skóry oraz jego grubości dobieram najlepszą i najbardziej skuteczną metodę. Fakt, że pracuję na medycznym i popularnym laserze diodowym Light Sheer, ale również na najnowszej na rynku technologii, która zawiera dwie wiązki - aleksandrytową i YAG, czyli wspomniany wcześniej Splendor X, daje mi możliwość pracy praktycznie z każdą pacjentką zmagającą się z hirsutyzmem.

Przed rozpoczęciem terapii podstawowym warunkiem jest odstawienie na dwa tygodnie przed zabiegiem wit. A, C, E, ziół światłoczułych (pokrzywy, skrzypu polnego i dziurawca). Przed zabiegiem nie można przyjmować leków przeciwbólowych, a w przypadku antybiotyku odczekać dwa tygodnie od ostatniej przyjętej dawki. Skóra nie może być opalona (najbezpieczniej odczekać cztery tygodnie od ostatniej ekspozycji na promienie słoneczne) oraz nie można mieć aktywnej opryszczki w dniu zabiegu.

Depilacja laserowa a hirsutyzm – jakie da efekty?

Czy w przypadku hirsutyzmu depilacja laserowa zawsze będzie skuteczna? Ile włosków możemy usunąć podczas jednej wizyty?
Podczas depilacji działamy na włosy będące w fazie anagenu, czyli mówiąc kolokwialnie na włosy żywe. Jest ich od 15-20%. Tyle też jesteśmy w stanie usunąć podczas jednej wizyty. Efekt widać po każdym zabiegu. Włosy wypadają, ale również stają się cieńsze i wolniej rosną. Należy pamiętać, że jest to przerzedzenie na poziomie około 90-95%, w u osób z hirsutyzmem w związku z posiadaniem dużo większej ilości włosów, może być to mniejszy procent. Takie osoby wymagają większej ilości zabiegów i częstszego powtarzania terapii dla podtrzymania efektu, ale bez wątpienia rezultaty, które zobaczymy, będą znacząco wpływały na poprawę wyglądu i zadowolenie pacjentów – konkluduje ekspertka.

Paulina PocztaPaulina Poczta – mgr kosmetolog, specjalistka w dziedzinie kosmetologii estetycznej i laseroterapii, właścicielka CosmoMedical Clinic w Swarzędzu pod Poznaniem.

 

 

 

Sprawdź także: Na ratunek włosom blond! Jak działa krioterapia na włosy?

Facebook

reklama
IADE 2024
reklama
P - DMK
reklama
P - Hotel_Bania
reklama
Uroda i medycyna

Zatrzymaj Mlodosc TV

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

Baner