Co daje mezoterapia osoczem bogatopłytkowym?

Co daje mezoterapia osoczem bogatopłytkowym?

Mezoterapia osoczem bogatopłytkowym to zabieg polegający na podaniu osocza w skórę, w celu jej stymulacji i regeneracji. Daje trwałe, widoczne efekty odmłodzenia skóry – staje się ona gładsza, bardziej elastyczna i wyraźnie młodsza. O tym jakich efektó możemy spodziewać po tym zabiegu mówi dr nauk medycznych Agnieszka Zwolińska-Bernat – adiunkt w WUM, lekarz medycyny estetycznej.

Krew człowieka składa się z osocza i elementów morfotycznych: erytrocytów, leukocytów i płytek krwi. Osocze bogate jest w witaminy, elektrolity, substancje odżywcze i hormony. Płytki krwi natomiast są podstawowym elementem mechanizmów naprawczych tkanek twardych i miękkich oraz zawierają wiele czynników wzrostu. Są kluczowym elementem procesu hemostazy (to zespół mechanizmów fizjologicznych, które zapewniają zatrzymanie krwawienia i płynność krążącej krwi) i determinantem różnicowania komórek macierzystych. Czynniki wzrostu wydzielane przez płytki krwi to: TGF-beta, EGF, VEGF, PDGF, bFGF i IL-1beta.

Mają one właściwości regeneracyjne i używane są już od wielu lat w leczeniu pomocniczym w ortopedii (rekonstrukcja kostna, zmiany chrząstek), medycynie sportowej (zmiany w ścięgnach, podwięziach), podczas gojenia ran (owrzodzenia, oparzenia), w stomatologii, chirurgii, kardiochirurgii i chirurgii naczyniowej, neurochirurgi i okulistyce (zespół suchego oka, owrzodzenie rogówki), a także w chirurgii plastycznej i medycynie estetycznej.

Co daje mezoterapia osoczem bogatopłytkowym?

Mezoterapia osoczem bogatopłytkowym to zabieg polegający na podaniu osocza w skórę, w celu jej stymulacji i regeneracji. Daje trwałe, widoczne efekty odmłodzenia skóry – staje się ona gładsza, bardziej elastyczna i wyraźnie młodsza. Wygładzają się drobne zmarszczki, a twarz nabiera blasku. Ponieważ osocze bogatopłytkowe jest preparatem pozyskiwanym z krwi pacjenta, nie ma ryzyka reakcji uczuleniowej, a zabieg jest całkowicie bezpieczny.

Zabieg ten nazywany jest Autologiczną Odnową Komórkową (ACR – Autologous Cellular Regeneration), ponieważ regeneracja komórek skóry zachodzi dzięki działaniu własnych czynników wzrostu i komórek macierzystych. Osocze bogatopłytkowe uruchamia proces, którego zadaniem jest stymulowanie komórek macierzystych do namnażania oraz pobudzanie fibroblastów do wytwarzania nowego kolagenu.

Mezoterapia osoczem bogatopłytkowym – komu i po co?

Wskazania do zabiegu to: rewitalizacja skóry twarzy, szyi, dekoltu i dłoni, korekcja zmarszczek i fałd, wiotka, źle odżywiona skóra z oznakami starzenia, duże ryzyko reakcji alergicznej (skóra atopowa), łysienie. Główne przeciwwskazania to choroby krwi: trombocytopenie, hemofilie, nowotwory, ciąża, laktacja, leczenie antykoagulantami, leczenie immunosupresyjne, czynne infekcje skórne np. opryszczka.

Jak to się robi?

Przeprowadzany w gabinecie zabieg mezoterapii osoczem bogatopłytkowym jest dość szybki i nieskomplikowany. W pierwszej fazie lekarz pobiera niewielką ilość krwi do specjalnych probówek, które następnie poddaje się wirowaniu w wirówce. W ciągu kilku minut następuje oddzielenie erytrocytów i leukocytów od osocza zawierającego płytki krwi. W taki sposób uzyskujemy osocze bogatopłytkowe, które jest bazą do wykonania zabiegu (ryc.).
Osocze bogatopłytkowe można wstrzykiwać do skóry na różne sposoby. Z zastosowaniem klasycznej techniki mezoterapii, bądź też liniowo, wzdłuż zmarszczki lub fałdu skóry. Zabieg można rozszerzyć o podanie fibryny, również pozyskiwanej z własnej krwi.

Podanie osocza można łączyć z innymi zabiegami medycyny estetycznej takimi, jak: pilingi, mikrodermabrazja czy zabiegi laserowe. Doskonałe efekty uzyskuje się również w przypadku leczenia blizn i łysienia.

Jak często wykonuje się mezoterapię osoczem bogatopłytkowym?

Wszystko zależy od wieku i stanu skóry. Osoby młode i w średnim wieku, ze względu na sprawne mechanizmy naprawcze organizmu, wymagają mniejszej liczby zabiegów, żeby osiągnąć dobre efekty. U osób w starszym wieku trzeba wykonać większą liczbę zabiegów. Generalnie dobrze działa seria trzech zabiegów co 2-3 miesiące, a potem zabieg przypominający, co 3-6 miesięcy.

W przypadku włosów jest trochę inaczej. Zabieg powtarzamy co miesiąc lub dwa, w zależności od nasilenia problemu. Zawsze jednak trzeba wysłuchać oczekiwań pacjenta i wspólnie ustalić plan odmładzania skóry, czy walki z łysieniem.

Facebook

reklama
BD Aesthetic - Sunekos
reklama
XIII Kongres Dermatologii Estetycznej
reklama
PZWL
reklama
DMK
reklama
Hotel_Bania
reklama
Uroda i medycyna

Zatrzymaj Mlodosc TV

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

Baner