Medycyna estetyczna

mezoterapia osoczem bogatopłytkowym

Co daje mezoterapia osoczem bogatopłytkowym?

Mezoterapia osoczem bogatopłytkowym to zabieg polegający na podaniu osocza w skórę, w celu jej stymulacji i regeneracji. Daje trwałe, widoczne efekty odmłodzenia skóry – staje się ona gładsza, bardziej elastyczna i wyraźnie młodsza. O tym jakich efektó możemy spodziewać po tym zabiegu mówi dr nauk medycznych Agnieszka Zwolińska-Bernat – adiunkt w WUM, lekarz medycyny estetycznej.

Zabieg mezoterapii może być wykonany przy użyciu osocza bogatypłytkowego standardowego lub osocza bogatopłytkowego wysokostężonego (System HD PRP Angel). Różnią się one technologią pozyskiwania, która przekłada się na wysokość stężenia płytek krwi w preparacie. Osocze bogatopłytkowe standardowe uzyskuje się za pomocą wirówki, która poprzez proces separacji komórkowej oddziela osocze od pobranej krwi pacjenta. Osocze bogatopłytkowe wysokostężone, zawierające nawet 5 razy więcej płytek niż w krwi wyjściowej, pozwala szybciej osiągnąć pożądane efekty zabiegu mezoterapii.
Czym tak właściwie jest osocze bogatopłytkowe PRP (Platelet Rich Plasma) i dlaczego ma tak wiele zastosowań w medycynie?

 

Co to jest osocze bogatopyłkowe?

Krew człowieka składa się z osocza i elementów morfotycznych: erytrocytów, leukocytów i płytek krwi. Osocze bogate jest w witaminy, elektrolity, substancje odżywcze i hormony. Płytki krwi natomiast są podstawowym elementem mechanizmów naprawczych tkanek twardych i miękkich oraz zawierają wiele czynników wzrostu. Są kluczowym elementem procesu hemostazy (to zespół mechanizmów fizjologicznych, które zapewniają zatrzymanie krwawienia i płynność krążącej krwi) i determinantem różnicowania komórek macierzystych. Czynniki wzrostu wydzielane przez płytki krwi to: TGF-beta, EGF, VEGF, PDGF, bFGF i IL-1beta.

Mają one właściwości regeneracyjne i używane są już od wielu lat w leczeniu pomocniczym w ortopedii (rekonstrukcja kostna, zmiany chrząstek), medycynie sportowej (zmiany w ścięgnach, podwięziach), podczas gojenia ran (owrzodzenia, oparzenia), w stomatologii, chirurgii, kardiochirurgii i chirurgii naczyniowej, neurochirurgi i okulistyce (zespół suchego oka, owrzodzenie rogówki), a także w chirurgii plastycznej i medycynie estetycznej.

 

Co daje mezoterapia osoczem bogatopyłkowym?

Mezoterapia osoczem bogatopłytkowym to zabieg polegający na podaniu osocza w skórę, w celu jej stymulacji i regeneracji. Daje trwałe, widoczne efekty odmłodzenia skóry – staje się ona gładsza, bardziej elastyczna i wyraźnie młodsza. Wygładzają się drobne zmarszczki, a twarz nabiera blasku. Ponieważ osocze bogatopłytkowe jest preparatem pozyskiwanym z krwi pacjenta, nie ma ryzyka reakcji uczuleniowej, a zabieg jest całkowicie bezpieczny.

Zabieg ten nazywany jest Autologiczną Odnową Komórkową (ACR – Autologous Cellular Regeneration), ponieważ regeneracja komórek skóry zachodzi dzięki działaniu własnych czynników wzrostu i komórek macierzystych. Osocze bogatopłytkowe uruchamia proces, którego zadaniem jest stymulowanie komórek macierzystych do namnażania oraz pobudzanie fibroblastów do wytwarzania nowego kolagenu.

 

Mezoterapia osoczem bogatopłytkowym wysokostężonym – w jakich sytuacjach?

Wskazania do zabiegu to: rewitalizacja skóry twarzy, szyi, dekoltu i dłoni, korekcja zmarszczek i fałd, wiotka, źle odżywiona skóra z oznakami starzenia, duże ryzyko reakcji alergicznej (skóra atopowa), łysienie. Główne przeciwwskazania to choroby krwi: trombocytopenie, hemofilie, nowotwory, ciąża, laktacja, leczenie antykoagulantami, leczenie immunosupresyjne, czynne infekcje skórne np. opryszczka.

 

Jak przebiega zabieg mezoterapii igłowej osoczem bogatopłytkowym?

Przeprowadzany w gabinecie zabieg mezoterapii osoczem bogatopłytkowym jest dość szybki i nieskomplikowany. W pierwszej fazie lekarz pobiera niewielką ilość krwi do specjalnych probówek, które następnie poddaje się wirowaniu w wirówce. W ciągu kilku minut następuje oddzielenie erytrocytów i leukocytów od osocza zawierającego płytki krwi. W taki sposób uzyskujemy osocze bogatopłytkowe, które jest bazą do wykonania zabiegu (ryc.).
Osocze bogatopłytkowe można wstrzykiwać do skóry na różne sposoby. Z zastosowaniem klasycznej techniki mezoterapii, bądź też liniowo, wzdłuż zmarszczki lub fałdu skóry. Zabieg można rozszerzyć o podanie fibryny, również pozyskiwanej z własnej krwi.

Podanie osocza można łączyć z innymi zabiegami medycyny estetycznej takimi, jak: pilingi, mikrodermabrazja czy zabiegi laserowe. Doskonałe efekty uzyskuje się również w przypadku leczenia blizn i łysienia.

 

Mezoterapia igłowa osoczem bogatopłytkowym – jak przygotować się do zabiegu?

Mezoterapia igłowa osoczem bogatopłytkowym nie wymaga zbyt wielu przygotowań przed samym zabiegiem. Ważne jest jednak pamiętanie o kilku kwestiach. Na tydzień przed wykonaniem zabiegu najlepiej wystrzegać się nadmiernej ekspozycji skóry na słońce. Przez kilka dni poprzedzających mezoterapię igłową osoczem bogatopłytkowym lepiej też unikać zabiegów mogących podrażnić miejsca, w których ma być ona wykonywana. Mowa tutaj o peelingach, depilacji, czy woskowaniu.

Na 24 godziny przed zabiegiem powinno się odstawić leki, które działają rozrzedzająco na krew. Nie wolno wówczas zażywać niesteroidowych środków przeciwzapalnych i przeciwgorączkowych (np. Aspiryny czy Ibuprofenu). Należy także unikać alkoholu. Jeśli zabieg ma być wykonywany na twarzy lub w jej okolicach, to nie wolno nakładać makijażu. Poza tym, aby mezoterapia przyniosła dobre efekty, warto dobrze się nawadniać, najlepiej niegazowaną wodą.

 

Mezoterapia igłowa osoczem bogatopłytkowym – jakie są zalecenia po zabiegu?

Ponieważ mezoterapia igłowa osoczem bogatopłytkowym polega na nakłuwaniu poszczególnych partii ciała, konieczne jest odpowiednie zadbanie o miejsce, w którym wykonywany był zabieg. Ryzyko powikłań bezpośrednio spowodowanych zabiegiem jest minimalne. Wynika to z faktu, że do zabiegu stosuje się własny materiał autologiczny pacjenta (z jego tkanek). Skóra po mezoterapii musi się jednak zagoić. Zwykle trwa to kilka dni. Przez ten czas najlepiej więc unikać nadmiernego dotykania okolicy zabiegowej (zwłaszcza, gdy nie mamy czystych rąk), a także opalania się, czy kąpieli w basenie. Dokładne zalecenia pozabiegowe powinna przekazać osoba wykonująca mezoterapię.

 

Jak często wykonuje się mezoterapię osoczem bogatopłytkowym?

Wszystko zależy od wieku i stanu skóry. Osoby młode i w średnim wieku, ze względu na sprawne mechanizmy naprawcze organizmu, wymagają mniejszej liczby zabiegów, żeby osiągnąć dobre efekty. U osób w starszym wieku trzeba wykonać większą liczbę zabiegów. Generalnie dobrze działa seria trzech zabiegów co 2-3 miesiące, a potem zabieg przypominający, co 3-6 miesięcy.

W przypadku włosów jest trochę inaczej. Zabieg powtarzamy co miesiąc lub dwa, w zależności od nasilenia problemu. Zawsze jednak trzeba wysłuchać oczekiwań pacjenta i wspólnie ustalić plan odmładzania skóry, czy walki z łysieniem.

Podsumowując, stymulacja skóry osoczem bogatopłytkowym standardowym lub wysokostężonym jest bezpiecznym i niezwykle skutecznym zabiegiem, który pozwala osiągnąć efekt jej wyraźnego odmłodzenia (między innymi wygładzenie zmarszczek i innych niedoskonałości). Pomaga także w walce z łysieniem. Zabieg mezoterapii, wykonany przez doświadczonego specjalistę, w odpowiednich warunkach, pomaga poprawić aktualny wygląd ciała.

Facebook

reklama
P - Kongres Dermatologii Est.
reklama
Beauty by Touch Congress
reklama
IADE 2024
reklama
P - DMK
reklama
P - Hotel_Bania
reklama
Uroda i medycyna

Zatrzymaj Mlodosc TV

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

Baner