Złota 10. medycyny estetycznej

Złota 10. medycyny estetycznej

Kult młodości i chęć „zatrzymania czasu” towarzyszy ludzkości od dawna. Już Arystoteles twierdził, że „uroda to rekomendacja lepsza niż jakikolwiek list polecający”. Istnieje niestety sprzeczność pomiędzy nieodwracalnością starzenia, a dążeniem do wiecznie młodego wyglądu.

Od starożytności podejmowane są badania i próby zahamowania procesów starzenia się skóry. Sam proces dotyczy wszystkich jej warstw: naskórka, skóry właściwej oraz tkanki podskórnej. Zależy od czynników zewnętrznych - promieniowania UV, zanieczyszczenia powietrza, nieodpowiedniej diety, używek, ale także od czynników wewnętrznych: genów, chorób współistniejących, zmian hormonalnych.
Co prawda nie można zatrzymać czasu, ale prawidłowo dobrana pielęgnacja, odpowiednia dieta, styl życia oraz zabiegi z zakresu szeroko rozumianej dermatologii i medycyny estetycznej pomogą w zachowaniu dobrego, zdrowego, a co za tym idzie - młodego wyglądu.

W zależności od rodzaju cery, nasilenia procesu starzenia, możemy spersonalizować dobór odpowiednich preparatów kosmetycznych, które poprawią jędrność skóry i jej nawilżenie, przywrócą blask i równomierny koloryt oraz spłycą zmarszczki. Niezastąpione są tu antyoksydanty, a zwłaszcza witaminy C i E, kwasy ferulowy, resweratrol, retinoidy i witamina A, fitoestrogeny, koenzym Q10, różnego rodzaju peptydy i czynniki wzrostu. W codziennej pielęgnacji zawsze należy pamiętać o prawidłowym oczyszczaniu skóry, najlepiej płynem micelarnym oraz codziennej fotoprotekcji - nie tylko w okresie letnim, ale także jesienno-zimowym.

Od końca lat 90. XX wieku zaczął się rozwój dermatologii estetycznej oraz medycyny przeciw-starzeniowej. Jest to dziedzina o niezwykle dynamicznym rozwoju, dzięki czemu została ograniczona ingerencja chirurgiczna w celu poprawy wyglądu. Od pierwszego preparatu (toksyny botulinowej), po dzisiejszą kompleksowość działań i postęp technologiczny dokonała się prawdziwa rewolucja w myśleniu o urodzie.

W rozwoju dermatologii estetycznej największą rolę odegrała tzw. złota dziesiątka. Pierwsza piątka to różne substancje, takie jak: peelingi, toksyna botulinowa, wypełniacze, preparaty do mezoterapii oraz nici. Druga piątka to urządzenia: lasery (frakcyjny, do usuwania owłosienia i do zamykania naczyń), endermologia i inne systemy do modelowania ciała, RF-mikroigłowa, technologie do liftingu (HIFU, podczerwień), zestawy do autoprzeszczepów. Wszystkie te nowoczesne technologie można łączyć, uzyskując coraz lepsze efekty.

Decydując się na zabiegi odmładzające należy jednak kierować się zdrowym rozsądkiem. Chociaż wymogi obecnych czasów i ideały urody kreowane przez media zmuszają nas do coraz większej dbałości o własny wygląd, dbajmy o niego z głową i bezpiecznie.

 

Prof. dr hab. n. med. Barbara Zegarska - Przewodnicząca Sekcji Dermatologii Estetycznej Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego, przewodniczy Komitetowi Naukowemu Jesiennej Akademii Dermatologii Estetycznej – Spotkanie Praktyków.


 

 

Facebook

reklama
BD Aesthetic - Sunekos
reklama
XIII Kongres Dermatologii Estetycznej
reklama
IADE Akademia
reklama
PZWL
reklama
DMK
reklama
Hotel_Bania
reklama
Uroda i medycyna

Zatrzymaj Mlodosc TV

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

Baner