Medycyna estetyczna

Czym jest uśmiech dziąsłowy i jak się go pozbyć?

Czym jest uśmiech dziąsłowy i jak się go pozbyć?

Uśmiech jest jednym z najważniejszych elementów naszej aparycji. Dodaje uroku, skraca dystans oraz sprawia, że wyglądamy atrakcyjnie. I choć mogłoby się wydawać, że szeroki, pełny uśmiech to jak wygrana na loterii, to osoby, które borykają się z tzw. uśmiechem dziąsłowym, często nie są zadowolone ze swego wyglądu. O tym, jakie zabiegi pomagają korygować uśmiech dziąsłowy, mówi dr Magdalena Adamiak-Kardas z Łodzi.

Uśmiech dziąsłowy – przyczyny

Czasami zdarza się, że podczas uśmiechu górna warga unosi się wyżej niż standardowo i odsłaniamy górne dziąsła. Taki uśmiech nazywany jest uśmiechem dziąsłowym lub gummy smile. Dla niektórych osób taka cecha charakterystyczna ich wyglądu nie jest żadnym problemem. Jednak uśmiech dziąsłowy może być też źródłem kompleksów – czujemy się z nim niekomfortowo i chcielibyśmy go zmienić. Jakie są przyczyny jego pojawiania się?

- Uśmiech dziąsłowy występuje, gdy dziąsła są zbyt wyeksponowane podczas uśmiechu, a ich widoczność przekracza 3 mm. Przyczyną tego stanu może być kilka czynników.

1. Ortodontyczne wady zgryzu (nieprawidłowe ułożenie zębów i szczęki może prowadzić do nadmiernej ekspozycji dziąseł podczas uśmiechu).
2. Zbyt późne wyżynanie zębów
(jeśli zęby nie wyżynają się w odpowiednim czasie, może to prowadzić do przesadnej widoczności dziąseł).
3. Przerost szczęki. 
4. Przerost dziąseł. 
5. Zbyt wąska czerwień wargowa.
6. Hiper-aktywacja mięśni mimicznych twarzy.

Głównym winowajcą przy wąskim uśmiechu dziąsłowym jest mięsień dźwigacz wargi górnej (musculis  levator labii superioris). Im uśmiech wargowy jest szerszy, tym nadmiernie aktywowane są kolejne mięśnie mimiczne: mięsień dźwigacz wargi górnej i skrzydełka nosa (musculis levator labii superioris alaequenasi) oraz mięsień dźwigacz kąta ust (musculis levator labii superioris). Ten rodzaj nad aktywacji jest najczęstszy i stosunkowo łatwy do korekty przy pomocy toksyny botulinowej. Jeśli uśmiech dziąsłowy jest szerszy, dochodzi do nadmiernej aktywacji końcowych włókien mięśni jarzmowych większego i mniejszego (musculi zygomatici major et minor). Tu  także z pomocą przychodzi toksyna botulinowa.

Zabiegi na uśmiech dziąsłowy

Istnieją różne metody leczenia uśmiechu dziąsłowego, zarówno w zakresie medycyny estetycznej, jak i stomatologii. Pozwalają one uzyskać bardziej subtelny i harmonijny wygląd twarzy podczas uśmiechania się. Wybór zabiegu korekty uśmiechu dziąsłowego zależy od jego przyczyny.

- W przypadku zabiegów z zakresu stomatologii można wykonać wydłużenie koron zębowych licówkami (jest to metoda dość szybka) lub korekcji wad zgryzu aparatem ortodontycznym. W tym drugim przypadku musimy uzbroić się w cierpliwość. Cały proces jest tu dość długi i złożony, w zależności od stopnia skomplikowania przypadku.

Jeśli przyczyną uśmiechu dziąsłowego jest niewłaściwe ułożenie warg, można chirurgicznie podciąć wędzidełko górnej wargi. Jest to prosta procedura, a jej zaletą jest fakt, że daje trwałe efekty.

W dziedzinie medycyny estetycznej, tak jak wcześniej wspominałam, możemy zastosować toksynę botulinową, aby zredukować nadmierną aktywację mięśni. Należy tu jednak pamiętać, że zabieg estetyczny ma pewne ograniczenia. Podanie toksyny botulinowej w mięsień okrężny ust może wpływać na precyzyjne ruchy ust, takie jak picie płynów z filiżanki czy picie przez słomkę. Główną zaletą zabiegu jest jego mała inwazyjność, precyzja i szybki efekt.

W niektórych przypadkach sprawdzi się również powiększenie wargi górnej (jeśli przyczyną uśmiechu dziąsłowego jest zbyt wąska warga górna). Jest to rozwiązanie tymczasowe, które nieco zmienia proporcje ust, ale nie rozwiązuje bezpośrednio problemu uśmiechu dziąsłowego. Polecane jest zatem wtedy, gdy problem jest niewielki. Zaletą są z kolei szybkie efekty i pięknie wymodelowane wargi – czyli efekt 2 w 1.

Umiech dziaslowy miesnie

Uśmiech dziąsłowy – przeciwwskazania do zabiegów

Wszystkie zabiegi medyczne, w tym te związane z poprawą estetyki uśmiechu, wiążą się z pewnymi czynnikami ryzyka lub ograniczeniami. Przed podjęciem decyzji o zabiegu korygowania uśmiechu dziąsłowego istotne jest zrozumienie przeciwwskazań, które mogą mieć wpływ na wybór danej metody. O czym trzeba wiedzieć?

- Przede wszystkim będzie to ciąża i karmienie piersią, czynne choroby autoimmunologiczne, infekcje w miejscu zabiegu, np. opryszczka, oraz alergia na składniki preparatów. Chciałabym także wspomnieć o niezwykle ważnym przeciwwskazaniu! To nagły, gwałtowny przerost dziąseł, często krwawiących i kruchych. W tym przypadku należy pilnie wykonać badania morfotyczne krwi, gdyż tak gwałtowna patologia może być pierwszym objawem ostrej białaczki szpikowej.

Magdalena Adamiak KardasDr n. med. Magdalena Adamiak-Kardas – lekarz medycyny estetycznej, właścicielka kliniki Look Medica w Łodzi.

 

 

 

 

Sprawdź także: Recepta na piękny podbródek

Facebook

reklama
IADE 2024
reklama
P - DMK
reklama
P - Hotel_Bania
reklama
Uroda i medycyna

Zatrzymaj Mlodosc TV

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

Baner