Medycyna estetyczna

Po wakacyjnych wyjazdach, często zauważamy, że na twarzy pojawiły się przebarwienia. To właśnie latem jesteśmy najbardziej nastawieni na działanie promieni słonecznych, a poprzez brak właściwej ochrony skóry, narażamy ją na powstawanie tego typu zmian barwnikowych. Jak tworzą się przebarwienia na twarzy? Jakie zabiegi pomogą je usunąć? Przeczytaj!

Jak tworzą się przebarwienia na twarzy?

O ile drobne piegi na nosie mogą dodawać uroku, to inne przebarwienia, które mogą ujawniać się w postaci nierównomiernych, brązowych, dużych plamek, wcale nie są już takie urodziwe. Ciężko ukryć je pod warstwą makijażu. Sprawiają, że skóra traci swój równy koloryt. Dla niektórych osób są dużym problemem estetycznym. Przebarwienia na twarzy tworzą się wskutek działania promieni ultrafioletowych na melanocyty. Kiedy zaczynają one punktowo wytwarzać za dużo melaniny, tworzą się brązowe, ciemniejsze i nierównomierne plamki na skórze, czyli właśnie przebarwienia. Najczęściej jesteśmy narażeni na ich powstawanie wskutek niewłaściwej ochrony przeciwsłonecznej. W czasie uprawiania sportów wodnych, na plaży, podczas letnich spacerów, kiedy skóra jest nastawiona na silne działanie słońca.

Jak zapobiegać powstawaniu przebarwień na twarzy?

Pierwszą, podstawową zasadą jest ograniczenie ekspozycji na działanie szkodliwych promieni słonecznych, czyli odpowiednia profilaktyka. Latem warto wybierać cień i nie wystawiać skóry na bezpośrednie działanie słońca. Warto również zaprzyjaźnić się z kapeluszami i czapkami, które osłonią skórę twarzy. Kolejną, niemniej ważną zasadą chroniącą przed powstawaniem przebarwień na twarzy jest odpowiednia fotoprotekcja. Należy zawsze pamiętać o nakładaniu kremu z SPF. Preparaty z filtrem powinno nakładać się nawet w pochmurne dni, bez względu na porę roku – krem z filtrem powinien być jednym z etapów pielęgnacji skóry na co dzień. Co więcej, powinno się w ciągu dnia ponownie go aplikować, aby zapewnić skórze pełną ochronę. Najlepiej sprawdzi się do tego mgiełka lub spray z SPF.

Co wpływa na pojawianie się przebarwień?

Niestety powstawaniu przebarwień na skórze możemy w pewien sposób „pomóc”. Oprócz niewłaściwej ochrony przeciwsłonecznej warto przyjrzeć się także swoim codziennym zachowaniom.

  • W słoneczne dni unikać kosmetyków zawierających alkohol.
  • Nie wyciskać zmian skórnych – może to powodować powiększanie się stanu zapalnego, trudności w gojeniu, a w konsekwencji pojawienie się przebarwienia.
  • Sprawdzić, czy leki i suplementy, które przyjmujemy nie zawierają substancji wzmagających pojawianie się przebarwień podczas ekspozycji na słońce. Które leki będą wpływały na tworzenie się przebarwień? Leki hormonalne, moczopędne, niektóre niesteroidowe leki przeciwzapalne (czyli maści lub kremy przeciwbólowe) oraz barbiturany o działaniu uspokajającym lub nasennym.

Domowe sposoby na przebarwienia?

Czy istnieją skuteczne domowe sposoby, które pozwolą uporać się z przebarwieniami na twarzy? Najczęściej panie stosują przecieranie skóry wacikiem z sokiem z cytryny lub nakładają na twarz maseczkę z sody oczyszczonej. Niestety takie domowe sposoby często są niewystarczające. W domu warto korzystać ze specjalnie opracowanych kosmetyków na przebarwienia. W składzie powinny one zawierać np. witaminę C lub retinol.

Metody usuwania przebarwień na twarzy

Warto wiedzieć, że usuwanie przebarwień to dość trudny proces. Takie zmiany na skórze niestety same nie znikną, dlatego jeśli mamy dość zakrywania ich pod warstwą makijażu, należy skorzystać z terapii rozjaśniających przebarwienia. W zależności od rodzaju zmian na skórze, stopnia skomplikowania problemu lub indywidualnych cech pacjenta na przebarwienia można zastosować skuteczne peelingi, lub lasery. Jednakże dla uzyskania trwałych efektów rozjaśnienia skóry, zawsze konieczna będzie jej odpowiednia ochrona przed działaniem promieni UV i domowa pielęgnacja.

  • Peeling Perfect Derma Peel. To średniogłęboki, zaawansowany peeling chemiczny na przebarwienia. Jest on połączeniem kilku kwasów: TCA, kwasu salicylowego, kwasu kojowego, kwasu retinowego, witaminy C oraz glutationu. Można go stosować nawet na uporczywe przebarwienia (np. melasma). Zabieg powoduje intensywne złuszczenie skóry i w konsekwencji jej rozjaśnienie, redukcję lub usunięcie przebarwień oraz dodatkowo napięcie i wygładzenie skóry. Jest to także zabieg polecany osobom z cerą trądzikową.
  • Laserowe usuwanie przebarwień to jedna z najmocniejszych i najskuteczniejszych metod. Dlaczego? Tego typu zabiegi działają naprawdę głęboko i pozwalają osiągać zadowalające efekty nawet w przypadku trudnych przebarwień.

Jaki laser wybrać?

  • Laser tulowy Lavieen – likwiduje zmiany pigmentacyjne i jednocześnie aktywuje procesy regeneracyjne w skórze (polepszając jej strukturę i kondycję).
  • Laser erbowo-yagowy FOTONA – powoduje wyrównanie kolorytu skóry i zniknięcie przebarwień.
  • IPL – diodowe źródło światła, które działa na melaninę, powodując częściowy lub całkowity zanik zmian barwnikowych na skórze i wyrównanie jej kolorytu.

Brzmi skomplikowanie, prawda? O tym, który z zabiegów będzie najlepszy w twoim przypadku, zadecyduje lekarz na konsultacji. Niektóre procedury gabinetowe wystarczy wykonać raz, a inne wymagają przeprowadzenia całej serii. Pamiętaj! Stosując odpowiednie zabiegi, pozbycie się brązowych plamek na twarzy jest możliwe!

Sprawdź także: Jak mądrze chronić skórę przed słońcem? Te produkty to must have na wakacjach!

Facebook

reklama
P - Kongres Dermatologii Est.
reklama
Beauty by Touch Congress
reklama
IADE 2024
reklama
P - DMK
reklama
P - Hotel_Bania
reklama
Uroda i medycyna

Zatrzymaj Mlodosc TV

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

Baner