Kiedy dziecko przychodzi na świat drogą cesarskiego cięcia, po porodzie na ciele kobiety zostaje rozległa blizna. I choć wielu paniom ona nie przeszkadza, jest też duża grupa kobiet, które chciałyby pozbyć się tej pamiątki. Jak usunąć bliznę po cesarskim cięciu? Czy po korekcji blizny po cesarce można bezpiecznie ponownie zajść w ciążę? Na nasze pytania odpowiadają specjaliści Bali Clinic w Warszawie - dr Michał Barwijuk oraz dr Aleksandra Gołębiowska.

Budowa blizny po cesarskim cięciu

Kiedy poród nie może odbyć się w sposób naturalny, wskazaniem jest wykonanie cesarskiego cięcia. Niestety, operacja ta pozostawia poziomą bliznę nad spojeniem łonowym. Czym charakteryzuje się blizna po cesarskim cięciu?

Budowa blizny po cc jest taka sama jak w innych okolicach ciała. Co ciekawe, blizny po cesarskim cięciu mają najmniejszą tendencję do rozejścia się, nieprawidłowego gojenia czy przerostu, spośród wszystkich blizn. Wynika to z tego, że skóra po ciąży jest rozciągnięta i jeżeli nie występowały wcześniej istotne rozstępy w jej okolicy, to jedynie duże predyspozycje genetyczne mogą spowodować przerost i nieładny wygląd blizn. Pacjentki najczęściej narzekają na niesymetryczność lub brak linijności oraz „schodkowy” wygląd tego typu blizn. Zazwyczaj jest to efektem zrostów w obrębie podścieliska blizny w tkance podskórnej. Można takie blizny wyrównać chirurgicznie, poprzez uwolnienie zrostów w ich obrębie, a niekiedy także wykonać niewielką liposukcję nad lub pod blizną, w zależności od potrzeb – tłumaczy dr Michał Barwijuk.

reklama
Art2 - Sunekos

Jak pielęgnować bliznę po cesarskim cięciu?

Zarówno w przypadku rany po cięciu cesarskim, jak i każdej innej operacji, podstawą jest niedopuszczenie do zakażenia.
– Zakażenie rany sprzyja nieprawidłowemu gojeniu i przedłuża cały proces. Skutkiem jest gorszy efekt estetyczny – przestrzega dr Michał Barwijuk.
Jak więc unikać zakażenia po cesarskim cięciu?
Podstawowy element prewencji powstawania blizn keloidowych i przerostowych stanowią plastry oraz żele silikonowe. Czynnikami sprzyjającymi tworzeniu się prawidłowej blizny są okluzja (niedopuszczenie do kontaktu uszkodzonego fragmentu ciała z otoczeniem) oraz nawilżenie, a nie właściwości samego silikonu. Zaleca się stosowanie plastrów silikonowych przez 12 godzin dziennie, od trzeciego tygodnia po cesarskim cięciu, przez dwa miesiące. Żele silikonowe stosujemy dwa razy dziennie, również przez okres dwóch miesięcy – wyjaśnia dr Aleksandra Gołębiowska.

Czy można całkowicie usunąć bliznę po cesarskim cięciu?

Kobiety, które postrzegają swoją bliznę po cesarskim cięciu jako poważny defekt estetyczny, zastanawiają się, czy istnieją skuteczne sposoby pozwalające w pełni usunąć bliznę po cc.
Blizna jest ostatecznym etapem zakończenia procesu gojenia, nie istnieje więc metoda pozwalająca na jej usunięcie. Wszystkie stosowane sposoby leczenia służą redukcji blizny, jej przebudowie, poprawie efektu kosmetycznego, lecz nie możemy mówić o jej „usunięciu”. Obecnie podstawową procedurą leczenia są lasery frakcyjne ablacyjne lub nieablacyjne. Czasem, w przypadku wyjątkowo źle zagojonej rany po cesarskim cięciu, leczenie rozpoczynamy od chirurgicznej korekcji, czyli usunięcia starej blizny, a następnie wykonujemy serię zabiegów laserami frakcyjnymi, aby uzyskać jak najlepszy efekt. Jeśli nie decydujemy się na korekcję chirurgiczną, a blizna jest przerosła, można połączyć zabiegi laserowe z doogniskowymi iniekcjami glikokortykosteroidów, które wywołują częściowy zanik i spłaszczenie blizny – mówi dr Michał Barwijuk.

Metody na bliznę po cesarskim cięciu

Metody regeneracyjne, laserowe czy chirurgiczne? Co decyduje o doborze konkretnej metody u danej kobiety?
Chirurgiczną korekcję blizny zaleca się szczególnie, gdy pod blizną pojawią się zrosty, co sprawia, że jest ona zaciągnięta w głąb tkanki tłuszczowej. Zabiegi laserowe nie przyniosą w takim przypadku zadowalających efektów. Możemy się na nie zdecydować po korekcji chirurgicznej, już w obrębie nowej blizny, aby ta z kolei była estetycznie bardziej akceptowalna.
Aby zmniejszyć ryzyko powstania zrostów, można się zdecydować na fizjoterapię blizny. Są to specjalne masaże, które mobilizują tkanki i zmniejszają ryzyko powstania nieładnych zaciągnięć.
Zabiegi laserowe mają większą skuteczność, kiedy rozpoczynamy je, gdy blizna nie jest ostatecznie zagojona, czyli około pół roku od jej powstania. W takim przypadku możemy mówić o 30-40% redukcji.
Kolejnym zabiegiem, który usprawnia procesy gojenia, jest naświetlanie światłem LED, wykonywane kilkukrotnie w obrębie pierwotnej rany po cesarskim cięciu, rany po korekcji chirurgicznej lub jednocześnie z laseroterapią. Podsumowując, o tym jaka metoda jest w danym przypadku najlepsza, decydują takie czynniki jak: czas powstania, obecność przerostu lub nie oraz obecność zrostów
– tłumaczy dr Michał Barwijuk.

Kosmetyki na blizny po cesarskim cięciu – czy są skuteczne?

Wśród wielu domowych metod, których próbują kobiety po cesarce, jest stosowanie specjalnych kosmetyków na blizny. Czy są one skuteczne?
Stosowanie kosmetyków na bliznę po cięciu cesarskim ma sens tylko w przypadku, gdy jest ona świeża, czyli w ciągu sześciu miesięcy od jej powstania. Są to produkty bogate w składniki roślinne, przyspieszające i usprawniające procesy gojenia. W przypadku żeli silikonowych uważa się, że głównym czynnikiem wywołującym efekt terapeutyczny jest ucisk wywoływany poprzez masaż w trakcie ich nakładania – mówi dr Aleksandra Gołębiowska.

Chirurgiczne usunięcie blizny po cesarskim cięciu

Jeśli decydujemy się na usunięcie blizny po cc, czy w miejscu zabiegu pozostanie nowy ślad? – Usunięcie chirurgiczne blizny po cesarskim cięciu rzadko jest konieczne, wykonujemy je w opisanych wcześniej sytuacjach. Bardzo dobre efekty uzyskujemy dzięki samym zabiegom laserowym, które przebudowują bliznę i zbliżają ją wyglądem do otaczającej skóry. Po zabiegu chirurgicznego usunięcia blizny po cięciu cesarskim zawsze zostaje nowa blizna. Zamierzonym efektem jest uzyskanie zadowalającego rezultatu kosmetycznego, czyli aby ta nowa blizna była ładniejsza od starej – mówi dr Barwijuk.

A co w przypadku, jeśli pacjentka przejdzie zabieg związany z blizną po CC, a chciałaby znowu zajść w ciąże?
Zabiegi korekcji blizny po cesarskim cięciu, niezależnie od metody, nie mają wpływu na kolejne ciąże oraz cięcia cesarskie. Pacjentka ryzykuje jedynie, że jeśli i tym razem rana nie wygoi się tak, jakby tego chciała, będzie musiała poddać się ponownie zabiegom laserowym lub korekcji chirurgicznej, lub obu metodom jednocześnie, w zależności od wskazań – wyjaśnia ekspert.

Dr Michał BarwijukDr Michał Barwijuk – specjalista położnictwa i ginekologii, ginekolog plastyczny, właściciel Bali Clinic w Warszawie.

 

 

 

 

Dr Aleksandra GołębiowskaDr Aleksandra Gołębiowska – specjalista dermatologii i wenerologii, lekarz medycyny estetycznej. Bali Clinic

 

 

 

Sprawdź także: Plastyka brzucha po ciąży – kiedy warto ją zrobić?

Facebook

reklama
BD Aesthetic - Sunekos
reklama
XIII Kongres Dermatologii Estetycznej
reklama
IADE Akademia
reklama
PZWL
reklama
DMK
reklama
Hotel_Bania
reklama
Uroda i medycyna

Zatrzymaj Mlodosc TV

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

Baner