Medycyna estetyczna

Opadająca powieka to przede wszystkim problem estetyczny. Wcale nie musi on dotykać wyłącznie osób starszych – często borykają się z nim także osoby młode. Sprawia, że wyglądamy na starszych i bardziej smutnych, niż jesteśmy w rzeczywistości, tworzy asymetrię twarzy, utrudnia wykonanie makijażu, a nawet widzenie. Jakie skuteczne sposoby na opadającą powiekę wybrać? Czy zawsze trzeba korzystać z zabiegów inwazyjnych? Wyjaśniamy!

Opadająca powieka – skąd się bierze?

Zacznijmy od początku – opadanie powiek to problem bardzo złożony. Kiedy w skórze z biegiem lat ubywa kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego staje się ona wiotka. Dodatkowo tracimy podporę kostną oraz tłuszczową oczodołu, mięśnie w okolicy oka wiotczeją. Postępujące procesy starzenia skutkują pojawianiem się opadających powiek. Wyglądamy wtedy na starszych i bardziej zatroskanych niż jest w rzeczywistości. Opadające powieki niestety potrafią „dodać” wiele lat do metryki. Czasem tworzą się wraz z upływem lat, a czasem mogą wynikać z budowy anatomicznej twarzy. Ale to nie wszystko! W wyniku utraty sprężystości skóry i osłabienia mięśnia dźwigacza powieki górnej może się zdarzyć, że będziemy mieć do czynienia z opadaniem powieki, ale tylko po jednej stronie twarzy. Tworzy się wtedy nieestetyczna asymetria. Jak jej zaradzić?

Sposoby na opadającą powiekę – ćwiczenia

Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę, że czas działa na naszą niekorzyść. Dlatego, aby skutecznie uporać się z opadającą powieką należy działać szybko – jak tylko zobaczymy pojawiające się zmiany. Warto zacząć od małych codziennych praktyk w pielęgnacji, ale musimy też wiedzieć, że w pewnych przypadkach będą one niewystarczające. Na pewno nagła zmiana w obrębie wylądu powiek powinna wzbudzić naszą uważność – wtedy koniecznie należy udać się do lekarza.

Ćwiczenia na opadającą powiekę. Czy to w ogóle możliwe? Do pewnego stopnia tak. Nie oszukujmy się, że przyniosą one spektakularne efekty, ale na pewno będą dobrą profilaktyką przed opadaniem powiek. Delikatnie poprawią wizualnie okolice oka. Joga twarzy, tzw. face fitness to popularny sposób na poprawę lekkiej asymetrii twarzy przy opadającej powiece. Wzmocnienie mięśni wokoło oczu sprawi, że oko może stać się bardziej „otwarte”. Ćwiczenie będzie polegało na odpowiednim uciskaniu i napinaniu mięśni. O czym należy pamiętać? Przede wszystkim o systematyczności – tylko w ten sposób możemy uzyskać efekt oraz o tym, że to dobry sposób tylko na lekkie zmiany. Takie ćwiczenia na opadającą powiekę to dobre rozwiązanie dla osób, które nie chcą korzystać z bardziej obciążających zabiegów w gabinecie.

Sposoby na opadającą powiekę – małoinwazyjne zabiegi

Jeśli mowa o sposobach na opadającą powiekę to medycyna estetyczna daje nam obecnie mnóstwo rozwiązań. Zabiegi gabinetowe będą właściwe, gdy chcemy skutecznie pozbyć się problemu, ale nie jesteśmy gotowi na ingerencję z użyciem skalpela. Jakie zabiegi warto rozważyć?

  • Toksyna botulinowa na opadającą powiekę. To zabieg, który spowoduje podniesienie końcówek brwi, a przez to również otwarcie oka. Preparat zablokuje przewodnictwo nerwowo-mięśniowe – powstrzyma skurcz mięśnia, który ciągnie powiekę ku dołowi. W efekcie oko stanie się bardziej otwarte. Cena to ok. 400-800 zł.
  • Plazma. Podczas zabiegu z wykorzystaniem mikrowiązek plazmy, dochodzi do sublimacji naskórka (odparowania), a przez to również obkurczenia skóry powieki. W trakcie procedury nie dochodzi do uszkodzenia skóry właściwej. Zabieg wykonuje się punktowo, pojawia się po nim opuchlizna, ale efekty uniesienia powieki i otwartego oka wielu pacjentom wynagradzają te niedogodności. Cena to ok. 1000 zł.
  • Nici liftingujące. Podniesienie opadającej powieki za pomocą nici to jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów. Polega on na wszczepieniu pod skórę specjalnych nici, które mają za zadanie mechanicznie podnieść tkanki oraz pobudzić skórę do regeneracji i produkcji nowego kolagenu. Efekt uniesienia powieki jest widoczny od razu, a poprawa kondycji skóry następuje w czasie. Cena to ok. 1000-2000 zł.
  • Laseroterapia. Lifting powiek za pomocą lasera to zabieg, który powoduje głęboką przebudowę skóry, a przez to poprawia jej napięcie i delikatnie unosi opadającą powiekę. Po zabiegu pojawia się obrzęk oraz rumień. Całkowity efekt przebudowy skóry narasta w czasie i trwa kilka miesięcy, a sam proces gojenia i rekonwalescencji do ok. 7 dni. Po zabiegu widzimy przywrócenie anatomicznego kształtu powieki oraz poprawę jej elastyczności i jędrności. Cena to ok. 600-1200 zł.

Sposoby na opadającą powiekę – chirurgia plastyczna

Opadanie powiek, które ma zaawansowaną formę, to często wskazanie do zabiegu chirurgicznego. W pewnych przypadkach będzie to jedyna metoda, aby przywrócić okolicy oczu młody wygląd. Blefaroplastyka to zabieg, który polega na wycięciu przez chirurga wąskiego paska wiotkiej skóry na powiece. Jako uzupełnienie zabiegu często dokonuje się również korekcji (skrócenia) mięśnia brzegu powieki dolnej, czyli kantopeksji. Wiele osób przystępując do operacji, zastanawia się, czy cięcie wykonane przez chirurga będzie widoczne? Nie! Wykonuje się je w naturalnym załamaniu powieki, dlatego zabieg nie pozostawia zauważalnych blizn. Plastyka opadającej powieki górnej to zabieg, który może się wydawać dość drastyczny. Występuje po nim opuchlizna i zaczerwienienie, pojawiają się siniaki. Rekonwalescencja (w zależności od indywidualnych cech pacjenta) trwa do ok. 10 dni. W tym czasie powinno się zrezygnować z aktywności fizycznej, nie nakładać makijażu oraz stosować specjalne kompresy chłodzące na powieki. Bez wątpienia jest to zabieg, który wymaga wzięcia urlopu w pracy. Z drugiej strony daje on widoczny efekt odmłodzenia twarzy i świeżego, wypoczętego spojrzenia. Taki rezultat nie byłby możliwy do osiągnięcia innymi metodami.

Cena plastyki powiek górnych to od ok. 2000 zł, najczęściej koszt ten wynosi ok. 5000-7000 zł, najwyższe ceny sięgają ok. 13 000.

Sprawdź także: Zabiegi na odmładzanie okolicy oka. Co wybrać?

Facebook

reklama
IADE 2024
reklama
P - DMK
reklama
P - Hotel_Bania
reklama
Uroda i medycyna

Zatrzymaj Mlodosc TV

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

Baner