Medycyna estetyczna

Zmarszczki, cienie i worki pod oczami oraz opadające powieki to problemy estetyczne, które mogą sprawić, że nie tylko będziesz wyglądać starzej, ale twoja twarz będzie miała zmęczony wyraz. Odmładzanie okolicy oka to sposób, by twarz odzyskała młodzieńczą witalność i świeżość. Jakie zabiegi najlepiej sprawdzą się w odmładzaniu trudnej okolicy oka? Wyjaśnia dr Izabela Cwojdzińska-Jankowska, lekarz medycyny estetycznej z Gostynia. Przeczytaj!

Odmładzanie okolicy oka – wskazania

Cienka skóra w okolicy oka często jako pierwsza zdradza upływ czasu na twarzy.
Starzenie się okolicy oka jest procesem złożonym, dającym wiele niekorzystnych objawów, wpływających na zmęczony i smutny wygląd twarzy - worki pod oczami, opadanie powiek, cienie, dolina łez (bruzda policzkowo-powiekowa). Skóra wokół oczu jest cieńsza niż w innych obszarach twarzy i praktycznie pozbawiona gruczołów łojowych i podskórnej tkanki tłuszczowej. Dlatego procesy starzenia najczęściej i najszybciej manifestują się w tej okolicy – tłumaczy ekspertka. Wszystko to sprawia, że odmładzanie okolicy oka, to duże wyzwanie.

Odmładzanie okolicy oka – od czego zacząć?

Aby jak najdłużej zachować okolice oczu w doskonałej kondycji, należy działać wedle określonego planu. Odmładzanie okolicy oka powinno być prowadzone w sposób kompleksowy.
Ponieważ pierwsze zauważalne cechy starzenia się okolicy oka pojawiają się w drugiej i trzeciej dekadzie życia, warto zawczasu wprowadzić profilaktykę. W naszej klinice do najczęściej wykonywanych zabiegów profilaktycznych należą: mezoterapia z wykorzystaniem kwasu hialuronowego i aminokwasów, zabiegi laserowe, radiofrekwencja mikroigłowa, a ostatnio także stymulacja produkcji kolagenu z użyciem kwasu L-polimlekowego. Nie bez znaczenia dla kondycji skóry jest również odpowiednia pielęgnacja domowa. Musimy pamiętać, że aby zachować okolice oczu w dobrej kondycji, musimy działać na kilku poziomach pielęgnacji.
A co, gdy zmiany estetyczne w okolicy oka są już wyraźne?
Przy bardziej zaawansowanych oznakach starzenia, w trzeciej i czwartej dekadzie życia oraz później, często uciekamy się do wykorzystania toksyny botulinowej dla wypłycenia zmarszczek mimicznych oraz uniesienia powieki przez relaksację mięśnia okrężnego oka. Świetnie sprawdzi się również wypełnianie doliny łez preparatami usieciowanego kwasu hialuronowego lub tłuszczu własnego. Nieocenione dla odmłodzenia okolicy oka będą również zabiegi blefaroplastyki, a także endolifting powiek dolnych.

Laseroterapia czy wypełniacze na okolice oczu?

Każdy pacjent potrzebuje indywidualnego podejścia i opracowania najlepszej metody na odmładzanie okolicy oka. Nie zawsze te same procedury będą uniwersalnym sposobem, aby przywrócić oczom młodzieńczą świeżość. Laseroterapia czy wypełniacze? Co jest lepsze? I dla kogo?
Ponieważ wypełniacze stosowane w okolicy oka wiążą się z ryzykiem powstawania powikłań lub objawów niepożądanych (np. obrzęk limfatyczny), muszą być podawane po bardzo szczegółowej kwalifikacji pacjenta, u lekarza z dużym doświadczeniem. W naszej klinice stawiamy na profilaktykę i często wolimy popracować nad jakością skóry, używając do tego celu np. lasera frakcyjnego lub lasera Erbowo - YAG-owego w trybie SMOOTH. Uzyskujemy w ten sposób zagęszczenie skóry powiek górnych i dolnych, a także delikatny lift powiek. To, czy dla pacjenta bardziej wskazany będzie laser frakcyjny, czy też wypełniacze zależy od danego przypadku, dlatego trudno jest wskazać, która z tych technik jest lepsza. Czasami mimo młodego wieku pacjent wymaga zabiegów bardziej inwazyjnych. Dlatego każdą osobę traktujemy indywidualnie i często stosujemy techniki łączone.

Pozbądź się sińców pod oczami

To, co nadaje twarzy zmęczony i smutny wyraz, to przede wszystkim sińce pod oczami. Jak sprawić, aby zniknęły?
W przypadku sińców pod oczami, w pierwszej kolejności musimy zweryfikować przyczynę ich występowania i dopiero później dobrać odpowiednią terapię dla danego pacjenta. Czasem wystarczy popracować nad kolorytem skóry przy pomocy mezoterapii czy laserów. Jeśli przyczyną cieni pod oczami jest widoczna dolina łez i naczynia przebijające przez skórę, uciekamy się do wypełniaczy lub mezoterapii z użyciem nanofatu (preparatu przygotowanego z tkanki tłuszczowej pacjenta). Bardzo dobre efekty daje też zagęszczenie skóry przy użyciu kwasu L-polimlekowego.

Odmładzanie okolicy oka a usunięcie opadającej powieki

Opadająca powieka zdarza się już u pacjentów młodych – nierzadko wynika to z uwarunkowań anatomicznych. Często nie jest to jedynie problem estetyczny, bowiem opadająca powieka utrudnia codzienne funkcjonowanie. Może zakłócać widzenie lub uniemożliwiać wykonanie harmonijnego makijażu.
Z wiekiem tracimy podporę tłuszczową i kostną oczodołu, gałka oczna zaczyna się zapadać, a skóra powieki górnej robi się wiotka i opada w postaci nieestetycznego fałdu. Warto zadbać o ten mankament wcześniej, wdrażając profilaktykę, np. laser frakcyjny na skórę powiek górnych, radiofrekwencję mikroigłową, czy też wypełnianie tłuszczem własnym. W przypadkach znacznego opadania skóry powieki górnej wykonujemy blefaroplastykę, nie jest to jednak zabieg, który rozwiąże nasz problem „na zawsze".

Czy zabiegi na odmłodzenie okolicy oka są bezpieczne?

Tak jak w przypadku każdego zabiegu z zakresu medycyny estetycznej, przy odmładzaniu okolicy oka mogą pojawić się powikłania. – W kontekście możliwych powikłań i bezpieczeństwa zabiegów dotyczących okolicy oka, mówi się o przypadkach ślepoty po wypełnieniu doliny łez kwasem hialuronowym, a także o niedomykalności powieki górnej po zbyt szeroko wykonanej blefaroplastyce. W naszej klinice również leczyliśmy bardzo poważne powikłanie po zabiegu wypełnienia doliny łez wykonanym przez kosmetyczkę. Dlatego lekarze powinni zachować umiar i nieustannie doskonalić swe umiejętności, a pacjenci - korzystać z usług profesjonalnych gabinetów, prowadzonych przez lekarzy z odpowiednim doświadczeniem w tym zakresie.

Lek med Izabela Cwojdzińska JankowskaLek. med. Izabela Cwojdzińska-Jankowska - specjalistka medycyny rodzinnej, certyfikowany lekarz medycyny estetycznej, właścicielka Kliniki Medycyny Estetycznej Izabela Cwojdzińska- Jankowska w Gostyniu.

 

 

 

Sprawdź także: Jak starzeje się skóra? Ekspert radzi, jakie zabiegi są najlepsze dla skóry dojrzałej!

Facebook

reklama
P - Laha
reklama
P - Face & Body
reklama
P - DMK
reklama
P - Hotel_Bania
reklama
Uroda i medycyna

Zatrzymaj Mlodosc TV

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

Baner