Medycyna estetyczna

Zdaniem eksperta – trendy w medycynie estetycznej

Zdaniem eksperta – trendy w medycynie estetycznej

Medycyna estetyczna to dziedzina, która bardzo szybko się rozwija, a pacjenci korzystający z zabiegów są coraz bardziej świadomi nowości i rozwoju technologii z jakimi mają do czynienia. W związku z tym, specjaliści muszą być na bieżąco z najnowszymi trendami i technologiami, aby sprostać wymaganiom swoich pacjentów, ale też przede wszystkim polecać im bezpieczne i skuteczne procedury. O aktualne trendy w medycynie estetycznej zapytaliśmy dr. Macieja Materkę.

Trendy w medycynie estetycznej – co wybierają pacjenci?

Bezpieczeństwo, naturalność, stymulacja, zaawansowane technologie – wszystkie te aspekty są ważne, gdy myślimy o zabiegach z zakresu medycyny estetycznej. Jakie zabiegi pacjenci wybierają najchętniej? Na czym im zależy, kiedy znajdą się już na fotelu lekarskim? Jakie trendy w medycynie estetycznej obecnie przeważają?

Aktualnie w medycynie estetycznej najpopularniejsze są zabiegi regenerujące i stymulujące. Coraz więcej pacjentek jest świadomych fizjologii skóry i wybiera zabiegi działające na przyczynę, czyli mające na celu poprawę jakości skóry. Trendem w medycynie estetycznej jest to, że rozpoczęła się era stymulatorów, czyli produktów, które ze względu na swoją budowę i właściwości pobudzają procesy naprawcze i stymulują fibroblasty do produkcji większej ilości kolagenu. Obecnie odchodzi się od zabiegów polegających na intensywnym wypełnianiu i przerysowaniu wyglądu. Zauważyłem, że kwas hialuronowy jest mniej popularny niż kiedyś, używamy go z rozwagą i w rozsądnych ilościach, tylko tam gdzie chcemy uzupełnić faktyczne ubytki tkankowe, biorąc pod uwagę wszystkie konsekwencje jego stosowania. Największą wagę przywiązuje się do zabiegów wpływających na kondycję skóry, mówię tutaj zarówno o zabiegach iniekcyjnych, jak i laserowych. Wszystkie stymulatory miękkie, czyli polinukleotydy, kolagen, aminokwasy, nieusieciowany kwas hialuronowy stanowią swoiste przygotowanie skóry do poważniejszych zabiegów. Współczesne stymulatory twarde, głównie kwas polimlekowy i polikaprolakton świetnie odbudowują skórę. W zabiegach wysokoenergetycznych największą karierę robi obecnie radiofrekwencja mikroigłowa, będąca połączeniem dwóch procedur, które w różnych mechanizmach zagęszczają i napinają naszą skórę.

Trendy w medycynie estetycznej – przede wszystkim: naturalnie i świadomie!

Każdy pacjent jest inny i wymaga indywidualnego podejścia, dlatego przed podjęciem decyzji o zabiegu należy skonsultować się z doświadczonym specjalistą, który dobierze zabiegi dopasowane do potrzeb danej osoby. W gabinetach widać jednak, że obecnie bardzo popularny jest trend ku naturalności w medycynie estetycznej, zachowanie indywidualnych cech swojego wyglądu, harmonii.

Duża popularność wcześniej wymienionych zabiegów wynika z naturalnego efektu ich działania i braku przerysowania twarzy, jak to miało miejsce we wcześniejszych latach, kiedy używano kilkunastu mililitrów kwasu hialuronowego podczas jednego zabiegu.

– Zauważyłem, że coraz więcej pacjentek jest cierpliwych i rozumie, że proces anti-aging to długa praca. Większość nowoczesnych preparatów tzw. stymulatorów tkankowych potrzebuje nie tylko czasu, zazwyczaj około 3 miesięcy, ale nierzadko wykonania serii zabiegów w określonych odstępach czasu. Bardzo cieszy mnie również, że trendem w medycynie estetycznej jest fakt, że w gabinetach pojawiają się stosunkowo młodsze pacjentki. Dlaczego? Ponieważ wybierając zabiegi regenerujące należy pamiętać, że najlepszy efekt uzyskamy zaczynając ok. 30 roku życia, czyli działając zapobiegawczo. Warto pamiętać, że medycyna estetyczna jest dla każdego, a im wcześniej zdecydujemy się na podjęcie działań tym lepszy efekt będziemy w stanie uzyskać. Nawet pacjentki przed lub po zabiegu faceliftingu powinny wykonywać zabiegi, mające na celu przygotowanie, a następnie jak najlepsze podtrzymanie uzyskanego efektu.

Nowości w medycynie estetycznej

Na rynku ciągle pojawiają się nowe produkty, które zastosowane u odpowiedniej grupy pacjentów dają świetne rozwiązanie wielu problemów.

W ostatnim czasie wprowadzono kilka produktów, które od razu znalazły zwolenników zarówno wśród lekarzy, jak i pacjentów. Pojawił się produkt na bazie płynnego polikaprolaktonu. Swój złoty wiek przeżywa także kwas polimlekowy, który wchodzi do naszych gabinetów z rozszerzonymi wskazaniami. Przynosi rezultaty, widoczne dla pacjentek po pierwszym zabiegu. Warto pamiętać, że nie każdy preparat sprawdzi się u każdej osoby, dlatego warto wziąć pod rozwagę, że coś co poleca nam koleżanka, u nas może dać słaby efekt lub nie dać go wcale. Warto wybrać się do lekarza, który po ocenie dobierze odpowiednie rozwiązanie naszego problemu.

Zatrzymaj młodość – jakie zabiegi warto wykonywać?

Istnieje wiele zabiegów prewencyjnych i to właśnie one dają najlepsze rezultaty. Jeśli chcesz wyglądać młodo w wieku 50 lat, zacznij przynajmniej dekadę wcześniej, wtedy zobaczysz, że twoje koleżanki pozazdroszczą ci naturalnego wyglądu.

Jako prewencję polecam w szczególności zabiegi stymulujące, tutaj zarówno te iniekcyjne, jak i te z użyciem urządzeń wysokoenergetycznych, tak jak wspomniany już przeze mnie RF mikroigłowy. Warto odczarować także złą sławę toksyny botulinowej, która nie wiedzieć czemu w ostatnim czasie odstrasza dużą grupę pacjentów. W mojej ocenie jest to genialne rozwiązanie na nadmierną aktywność mięśni mimicznych. Warto wspomnieć, że jest to lek, a więc poza wysokim profilem bezpieczeństwa stosowany jest jako leczenie, nie tylko w medycynie estetycznej. Współczesne podejście do toksyny jest nieco inne niż jeszcze kilka, kilkanaście lat temu. Stosujemy mniejsze dawki, tak, żeby zachować naturalny wyraz twarzy i nie upośledzać mimiki w znacznym stopniu.

Dla kogo są zabiegi medycyny estetycznej?

Medycyna estetyczna nie jest już domeną wyłącznie gwiazd i celebrytów. Jest coraz bardziej dostępna i otwiera możliwości poprawy wyglądu i samopoczucia właściwie przed każdym z nas. Kto najczęściej korzysta z zabiegów medycyny estetycznej?

Ja dzielę sobie umownie pacjentki na 3 grupy. Pierwsza z nich to najmłodsze pacjentki, które zazwyczaj wybierają zabieg modelowania ust. Cieszy mnie, że coraz więcej pacjentek ceni sobie naturalny efekt z zachowaniem naturalnej struktury tej części twarzy. Druga grupa to pacjentki w wieku 30-40 lat, które są świadome, że sama pielęgnacja domowa, która powinna być filarem dla każdego, kto chce się cieszyć młodą i zdrową skórą, nie poradzi sobie z procesami starzenia zachodzącymi w naszym organizmie. Tym pacjentkom zazwyczaj proponuję zabiegi z osoczem bogatopłytkowym, kolagenem, a czasem z użyciem silniejszych stymulatorów. Ostatnia grupa pacjentów to panie dojrzałe, które przez lata zaniedbywały skórę, nierzadko nadużywały kąpieli słonecznych. Ta grupa stanowi największe wyzwanie dla każdego lekarza. Pacjentki te zazwyczaj chcą widzieć efekt od razu. W tym przypadku najważniejsza jest edukacja i wytłumaczenie, że mamy przed sobą konkretną pracę. Razem wyznaczamy cele. Zazwyczaj decyduję się wtedy na pierwszy zabieg, który da pacjentce szybki efekt i rozplanowuję kolejne, które już będą wymagały czasu. Zazwyczaj udaje nam się opracować plan działania i uzyskać satysfakcjonującą dla pacjentki poprawę.

Trendem w medycynie estetycznej jest też fakt, iż coraz częściej w gabinetach pojawiają się mężczyźni. Bardzo mnie to cieszy, ponieważ świadomość dobrego wyglądu dociera także do tej grupy. Nierzadko piastując wysokie stanowiska wymaga się od nas nienagannego wyglądu, dlatego warto zapamiętać, że medycyna estetyczna nie ma płci, ale najważniejszy jest odpowiedni dobór zabiegów.

Maciej MaterkaLek. med. Maciej Materka - lekarz medycyny estetycznej, Materka Medycyna Estetyczna, Katowice

 

 

 

 

Sprawdź także: Nowe podejście do cellulitu!

Facebook

reklama
P - Kongres Dermatologii Est.
reklama
Beauty by Touch Congress
reklama
IADE 2024
reklama
P - DMK
reklama
P - Hotel_Bania
reklama
Uroda i medycyna

Zatrzymaj Mlodosc TV

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

Baner