Mężczyzna

Andropauza? Dbaj o zdrowie w każdym wieku

Andropauza? Dbaj o zdrowie w każdym wieku

Okres przekwitania nie jest wbrew obiegowej opinii domeną pań. Także mężczyźni doświadczają tak zwanej andropauzy, która jest również potocznie określana jako męska menopauza. Choć przebieg andropauzy jest z reguły mniej dotkliwy niż cykl, w jakim zachodzi menopauza, to jednak implikuje ona pogorszenie ogólnego zdrowia i wydolności organizmu oraz obniżenie potencjału prokreacyjnego mężczyzny.

 

Andropauza a problemy zdrowotne mężczyzn

Andropauza ma niebagatelny i niestety mocno niekorzystny wpływ na męskie zdrowie. Objawy męskiej menopauzy są zróżnicowane i wykraczają daleko poza czystą seksualność. Poza klasycznie kojarzonymi z tym okresem przypadłościami, takimi jak na przykład problemy z erekcją czy obniżone libido, dochodzi do drastycznego spadku ogólnej wydolności organizmu. Andropauza powoduje, że naczynia krwionośne staja się coraz bardziej zwężone, a codzienna aktywność fizyczna staje się dla mężczyzny coraz bardziej forsowna. Dodatkową uciążliwością andropauzy są dość niewinnie wyglądające objawy, takie jak na przykład zakłócenia snu oraz nadmierna potliwość. Andropauza odbija się również na psychice mężczyzny, obniżając dotychczasową stabilność emocjonalną. Negatywny wpływ męskiego przekwitania na psychikę uwidacznia się w silnej drażliwości, nagłej agresji oraz fluktuacji nastrojów. Niekiedy dochodzi nawet do depresji. Jednym z najbardziej męczących efektów andropauzy są też problemy z oddawaniem moczu, co jest skutkiem przerostu prostaty.

Andropauza - najczęstsze objawy

Dużym zagrożeniem dla starzejących się panów jest tak zwana otyłość brzuszna, która spowodowana jest nadmiernym wytwarzaniem kortyzolu oraz spadkiem poziomu testosteronu we krwi. Panowie znajdujący się w fazie andropauzy powinni także wstrzymać się z aktywnością seksualna ukierunkowaną na posiadanie potomstwa. Wynika to z faktu, że ich organizm produkuje plemniki gorszej jakości, które mogą przyczynić się do powstania wad genetycznych płodu. Symptomy towarzyszące andropauzie wpływają również na obniżenie efektywności pracy umysłowej. Panowie zmagają się z obniżającą się zdolnością koncentracji oraz umiejętnością kojarzenia faktów i wyznaczania priorytetów. Pogarszająca się pamięć może stać się pewnym utrudnieniem dla mężczyzn, którzy wysoko cenią swój rozwój intelektualny i pragną – mimo zaawansowanego wieku – nauczyć się nowych języków obcych czy też poznać tajniki programowania. Większe zagrożenie problemami skorelowanymi z dobrostanem psychofizycznym mężczyzny powinno znaleźć swoje odzwierciedlenie w wykazie, jakim jest osobisty kalendarz zdrowotny. Panowie w wieku powyżej 50 lat powinni częściej niż ich młodsi koledzy wykonywać badanie poziomu lipidów we krwi (tak zwany lipidogram) oraz dodatkowo co trzy lata zgłaszać się na badanie EKG.

Andropauza nie musi być fatum

Problemy zdrowotne mężczyzn związane z andropauzą występują w różnym nasileniu, a ich pojawienie zależy przede wszystkim od ogólnej kondycji organizmu. Z tego też powodu niezmiernie ważne jest prowadzenie zdrowego trybu życia. Mężczyźni przeżywający andropauzę powinni zadbać o zbilansowaną dietę i regularną aktywność fizyczną. Konieczna jest również abstynencja od papierosów i alkoholu. Co istotne, istnieją farmakologiczne sposoby ukierunkowane na zminimalizowanie objawów andropauzy. Propagatorzy takiego rozwiązania sugerują, aby pacjentom podawać gonadotropinę kosmówkową, która jest związkiem pobudzającym jądra do wytwarzania testosteronu. Taka metoda jest lepsza od aplikowania syntetycznego testosteronu, który może spowodować poważne skutki uboczne. Abstrahując od opinii środowiska naukowego lekarzy, andropauza jest procesem, który przy zdrowym trybie życia można znacznie opóźnić oraz załagodzić.

Facebook

reklama
P - Laha
reklama
P - Face & Body
reklama
P - DMK
reklama
P - Hotel_Bania
reklama
Uroda i medycyna

Zatrzymaj Mlodosc TV

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

Baner