Mężczyzna

ginekomastia

Ginekomastia - jak ją rozpoznać i leczyć?

Ginekomastia to powiększenie jednej lub obu piersi u mężczyzn lub dorastających chłopców. Może być spowodowana zaburzeniami hormonalnymi, być efektem ubocznym przyjmowania leków albo objawem choroby nowotworowej. Czy ginekomastia bywa groźna? Jak ją leczyć? Poznaj przyczyny i metody przeciwdziałania.

Zdarzają się czasem sytuacje, kiedy większe piersi posiadają także mężczyźni. I wcale nie jest to powód do żartów czy śmiechu. Ginekomastia to zaburzenie stosunkowo częste, chociaż sama nazwa brzmi dość enigmatycznie. Wielu mężczyzn i chłopców zmaga się bowiem z przerostem gruczołu piersiowego. Ważne jest, żeby to schorzenie odróżnić od steatomastii (ginekomastia rzekoma), która charakteryzuje się gromadzeniem tkanki tłuszczowej w okolicach piersi, co często wynika po prostu z otyłości.

Akceptacja swojego ciała to niewątpliwie droga do szczęśliwszego i spokojniejszego życia. Co jednak, jeśli nie czujemy się komfortowo? Ginekomastia może mieć kilka przyczyn występowania. Jeśli ją u siebie podejrzewasz, nie obędzie się bez wizyty u lekarza. Schorzenia nie należy bagatelizować, bo zawsze istnieje ryzyko, że nie jest to wyłącznie kwestia estetyczna.

Ginekomastia – przyczyny i leczenie

Pierwszym krokiem do pozbycia się problemu jest znalezienie jego przyczyny. Ginekomastia najczęściej jest powodowana niegroźnymi czynnikami, takimi jak skłonności genetyczne czy efekt uboczny stosowania niektórych leków, zwłaszcza tych używanych w celach dopingowych (przekształcają się w organizmie w estrogeny). Do powstania zaburzenia może przyczynić się także niewłaściwa dieta – np. piwo, które ma działanie estrogenne. Ginekomastia może być także pośrednią konsekwencją innych schorzeń, jak np. marskość wątroby czy niedoczynność tarczycy lub innych problemów hormonalnych. Dlatego niezwykle ważne jest, by poznać rzeczywisty powód i ustalić drogę oraz metody leczenia. 

Ginekomastia zabieg

Jeśli ginekomastia wywoływana jest przez leki, należy zmienić je na lepiej tolerowane, o podobnym działaniu. W przypadku, kiedy ginekomastia jest konsekwencją innej choroby należy podjąć leczenie źródła problemów zdrowotnych – np. jeśli jest to schorzenie wątroby, nerek, czy tarczycy należy skupić się na poprawie funkcjonowania tych narządów. Jeśli przyczyną zaś jest nowotwór, niezbędna będzie terapia onkologiczna.

Nasiloną ginekomastię można zmniejszyć przy pomocy zabiegu chirurgicznego, polegającego na usunięciu przerośniętej tkanki gruczołowej. Istnieją przeciwwskazania do zabiegu, takie jak choroby sutków czy duża otyłość, lecz zwykle operacja przynosi pożądany skutek, więc jeśli problem jest naprawdę krępujący warto skonsultować się ze specjalistą i wykonać zabieg. Należy jednak pamiętać, że operacja powinna być poprzedzona próbą mniej inwazyjnego pozbycia się problemu. Jednym z rozwiązań jest sport. Ćwiczenia fizyczne mogą w znacznym stopniu pomóc w walce z ginekomastią. 

Ćwiczenia na ginekomastię

Najefektywniejszym sposobem na poprawę swojego wyglądu i zmniejszenie ginekomastii są ćwiczenia. Wysiłkiem fizycznym możesz pozbyć się jedynie ginekomastii, której przyczyną jest nadmiar tkanki tłuszczowej. Pomóc mogą ćwiczenia aerobowe albo izometryczne. Popularna stała się także joga. Prostym ćwiczeniem, które nie wymaga żadnego sprzętu, są także pompki. Najważniejsza jest jednak systematyczność i przełamanie się, by zacząć ćwiczyć. W parze z ćwiczeniami powinna iść odpowiednia dieta. Jaka? Najlepiej taka, która eliminuje estrogen, a zwiększa ilość testosteronu. 

Facebook

reklama
P - Laha
reklama
P - Face & Body
reklama
P - DMK
reklama
P - Hotel_Bania
reklama
Uroda i medycyna

Zatrzymaj Mlodosc TV

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

Baner