Mężczyzna

Płaska, idealnie umięśniona klatka piersiowa to marzenie wielu mężczyzn. Pobożne życzenia to jedno, a życie swoje… nie zawsze natura daje nam to, czego sobie życzymy. Kiedy piersi wyraźnie odznaczają się pod męską koszulką może to oznaczać, że masz problem z tzw. ginekomastią. Przerost gruczołu piersiowego u mężczyzn sprawia, że klatka piersiowa nabiera kobiecych kształtów. Jakie zabiegi pomogą pobyć się ginekomastii? Przeczytaj!

Przyczyny ginekomastii

Nie musimy tłumaczyć, że ginekomastia to krępująca przypadłość dla każdego mężczyzny, który musi się z nią mierzyć. W niektórych przypadkach przerost gruczołu piersiowego może mieć subtelny charakter, a w innych znacząco odznacza się pod ubraniami. Dla wielu panów to powód do pojawienia się kompleksów lub zakłopotania. Luźniejszy podkoszulek, czy maskujące bandaże to sposoby na zamaskowanie ginekomastii, ale nie rozwiązują prawdziwego źródła problemu. Podczas biegania lub uprawiania innych ćwiczeń, powiększone, nadmiernie rozrośnięte piersi są widoczne i po prostu przeszkadzają.

Do przyczyn pojawienia się ginekomastii u mężczyzn zaliczamy:

  • zaburzenia w gospodarce hormonalnej (zwiększona ilość estrogenów),
  • przyjmowanie niektórych leków,
  • nadwagę,
  • występowanie niektórych chorób (np. niewydolność nerek, choroby wątroby),
  • skłonności genetyczne.

Jak rozpoznać ginekomastię?

Problem występowania męskich piersi bardzo łatwo rozpoznać, po prostu zaczynają one swoim wyglądem przypominać mały, kobiecy biust. Ginekomastia może występować obustronnie lub jednostronnie. W zależności od tego, z jakim typem schorzenia mamy do czynienia (gruczołową, tłuszczową lub mieszaną), objawami będą: powiększenie obwodu sutka, rozrost tkanki gruczołowej, ból lub tkliwość. Kiedy pacjent podejrzewa u siebie ginekomastię, należy zwrócić się w pierwszej kolejności do lekarza internisty, który podczas dokładnego badania fizykalnego oceni stan piersi i zleci wykonanie podstawowych badań laboratoryjnych (np. stężenia we krwi androgenów (testosteronu) oraz estrogenów). Możliwe jest również wykonanie badania USG obrębie piersi, a także USG tarczycy, jamy brzusznej, nadnercza, nerek i wątroby. Te wszystkie badania pozwalają rozpoznać ginekomastię oraz ustalić jej dokładną przyczynę.

Jak leczyć ginekomastię?

Ginekomastia może pojawiać się u mężczyzny na różnym etapie życia, czy to w wyniku nadmiernej pracy hormonów – podczas dojrzewania lub andropauzy, czy w związku z pojawieniem się nadwagi. W niektórych przypadkach, po uregulowaniu gospodarki hormonalnej (w okresie dojrzewania) ginekomastia może zniknąć samoistnie, ale jeśli stan ten się nie poprawia, konieczne będzie podjęcie bardziej radykalnych rozwiązań. Ćwiczenia na ginekomastię też niewiele pomogą. Jeśli problem dotyczy tkanki tłuszczowej, to klatka piersiowa delikatnie może się wypłaszczyć, ale całkowite usunięcie ginekomastii nie będzie w ten sposób możliwe (tym bardziej, jeśli problem dotyczy gruczołów) – ćwiczenia warto stosować wspomagająco.

W celu leczenia ginekomastii przede wszystkim powinno skupić się na wyeliminowaniu problemu u źródła, czyli leczeniu zaburzeń hormonalnych. Zastosowanie leków jest skuteczne, zanim pojawi się tkanka włóknista. Standardowo, rozwiązaniem, które proponuje się pacjentom najczęściej, jest usunięcie ginekomastii operacyjnie.

Chirurgiczna redukcja piersi mężczyzn

Jak skutecznie pozbyć się problemu ginekomastii? Należy udać się na operację. Chirurgiczna redukcja piersi mężczyzn to zabieg, podczas którego chirurg usuwa nadmiar skóry, tkanki gruczołowej oraz tkanki tłuszczowej. Unosi odpowiednio brodawki i zszywa skórę tak, aby piersi były płaskie i nie odznaczały się pod koszulką. Zabieg ten można połączyć również z odessaniem tłuszczu. Operacja ginekomastii to leczenie objawowe. W klinikach chirurgii plastycznej takim sposobem można pozbyć się zarówno ginekomastii gruczołowej lub tłuszczowej oraz ginekomastii mieszanej, czyli gruczołowej i tłuszczowej jednocześnie. Jakie są zalety zabiegu? Przede wszystkim natychmiastowe i trwałe efekty poprawy wyglądu torsu oraz polepszenie komfortu życia i zwiększenie zadowolenia z własnego wyglądu u mężczyzny. Czy tego typu zabieg jest drogi? Średnia cena usunięcia ginekomastii mężczyzny to ok. 7 tys. zł.

Zalecenia po zabiegu usunięcia ginekomastii                                               

Rekonwalescencja po zabiegu usunięcia ginekomastii nie trwa dość długo (ok. 1-2 tyg.) jednak po zabiegu pacjent musi pamiętać o przestrzeganiu pewnych zaleceń. Po operacji przez ok. 6 tygodni należy nosić specjalną kamizelkę uciskową, zaleca się, aby spać z uniesioną głową i całkowicie unikać słońca lub solarium przez 6 tygodni od operacji. Powrót do aktywności fizycznej (ćwiczeń) jest możliwy dopiero po 2 miesiącach od operacji. Bezpośrednio po zabiegu można zauważyć obrzęk i zasinienia, które będą znikały samoistnie. Po operacji usunięcia ginekomastii, w celu polepszenia efektów (napięcia skóry, zapobieganiu pojawiania się nierówności i zgrubień) można wedle zaleceń lekarza wykonywać specjalne masaże. W celu redukcji blizn można stosować specjalne maści lub po pewnym czasie także zabiegi laserowe.

Sprawdź także: Problemy z penisem

Facebook

reklama
IADE 2024
reklama
P - DMK
reklama
P - Hotel_Bania
reklama
Uroda i medycyna

Zatrzymaj Mlodosc TV

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

Baner