Dlaczego po alkoholu myślimy, że jesteśmy w pełni sprawni?

Dlaczego po alkoholu myślimy, że jesteśmy w pełni sprawni?

Nowe badanie przeprowadzone przez psychologów z Uniwersytu Stanowego w San Diego  (SDSU) wykazało, że alkohol tłumi fale mózgowe związane z podejmowaniem decyzji, ale nie kontroluje w pełni ruchów motorycznych.

Wszyscy wiemy, że alkohol osłabia nasz osąd, czujność i wydajność w zadaniach wymagających uwagi, ale mechanizm mający wpływ alkoholu na mehanizmy poznawcze wciąż nie jest dobrze zrozumiany. Nowe badania prowadzone przez psychologów z Uniwersytetu Stanowego w San Diego rzucają nowe światło na pytanie, dlaczego ludzie mają całkowitą kontrolę nad swoimi działaniami, kiedy piją, nawet gdy ich kontrola poznawcza jest wyraźnie ograniczona. Wyniki mogą pomóc wyjaśnić, co dzieje się na poziomie nerwowym, gdy ludzie, którzy piją, decydują, że są w stanie prowadzić.

W badaniu wzięło udział 18 młodych, zdrowych ochotników. Wolontariusze siedzieli w maszynie do obrazowania mózgu zwanej skanerem MEG i obserwowali serię kolorowych kwadratów wyświetlanych na ekranie.

Najpierw po obu stronach pojawiały się dwa kwadraty tego samego koloru, a następnie pojedynczy kwadrat migający na środku ekranu. Czasami kolor środkowego kwadratu pasował do dwóch kwadratów bocznych, a czasami był inny. Uczestnicy zostali poinstruowani, aby zignorować kolor kwadratów bocznych i nacisnąć przycisk odpowiadający kolorowi środkowego kwadratu.

- Mimo, iż uczestnicy rozumieli, co mają robić, niełatwo było im lekceważyć nieistotne kwadraty boczne, zwane flankami - wyjaśniła współautorka badania Lauren Beaton , absolwentka psychologii na SDSU – uczestnicy nieświadomie zaczynali przygotowywać się do odpowiedzi, jako że flanki przedwcześnie wywołują automatyczną odpowiedź motoryczną zanim pojawi się rzeczywisty cel. Aby wykonać to zadanie z powodzeniem, konieczne jest uruchomienie kontroli poznawczej, która została mocna przytępiona przez działania alkoholu.

Uczestnicy brali udział w trzech fazach badania – trzeźwi, po spożyciu alkoholu i po spożyciu rzekomego alkoholu (efekt placebo). We wszystkich trzech stanach (trzeźwość, placebo i alkohol) naukowcy użyli maszyny do obrazowania do pomiaru fal mózgowych zwanych oscylacjami beta i theta, które są falami wytwarzanymi przez aktywność elektryczną mózgu.

Naukowcy odkryli, że po tym, jak uczestnicy pili alkohol, ich fale beta podczas zadania wybierania koloru wydawały się zupełnie normalne, ale ich fale theta gwałtownie spadły.

- W szczytowym momencie moc theta pod wpływem alkoholu spadła do około połowy poziomów placebo - powiedziała Beaton - Podsumowując, wyniki sugerują, że alkohol wywołuje przede wszystkim deficyty podczas podejmowania decyzji, a nie przy wykonywaniu poleceń – dodaje.

Innymi słowy, mózg wciąż myśli, że dokonuje właściwych wyborów, chociaż jego zdolność do tego jest osłabiona.

Ten szkodliwy efekt jest szczególnie kłopotliwy w przypadku zadań takich jak prowadzenie samochodu. Podczas jazdy zwykle operujemy na autopilocie, wykonując ruchy automatycznie i bez większego świadomego myślenia. Jednak czasami musimy szybko reagować na bodźce. Musimy być w stanie zastąpić automatyzm i użyć kontroli poznawczej, aby bezpiecznie poruszać się po drodze. Ale kiedy kierowcy są odurzeni, są mniej skuteczni w dokonywaniu tych szybkich zmian.

Facebook

reklama
BD Aesthetic - Sunekos
reklama
XIII Kongres Dermatologii Estetycznej
reklama
PZWL
reklama
DMK
reklama
Hotel_Bania
reklama
Uroda i medycyna

Zatrzymaj Mlodosc TV

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

Baner