Styl życia

Korzystając z zabiegów medycyny estetycznej, trzeba pamiętać, że powinny one iść w parze ze zdrowym stylem życia. Nie można liczyć na to, że zabiegi w gabinecie załatwią wszystko”, a my nadal będziemy palić papierosy i liczyć na to, że skóra będzie wyglądać dobrze! O tym, jak styl życia wpływa na stan skóry opowiada Sebastian Tatarek, konsultant branży Beauty & Health, współpracujący z NEWLOOK's Institute w Warszawie.

Co ma wpływ na kondycję skóry?

Skóra jest jednym z najważniejszych narządów ludzkiego ciała. Pośredniczy pomiędzy organizmem a środowiskiem zewnętrznym i ochrania nas przed nim. Często nie zdajemy sobie sprawy, jak wiele czynników ma na nią wpływ, zarówno tych wewnętrznych, jak i zewnętrznych.

Składniki odżywiające komórki skóry docierają przede wszystkim od środka organizmu, dlatego tak ważna jest właściwa dieta na co dzień. Taka, która dostarcza odpowiednich wartości odżywczych, jak białka, węglowodany, lipidy, witaminy, składniki mineralne. Wszystkie one pełnią ważną rolę m. in. jako budulec (ważny przy odnowie komórek). Decydują o kondycji struktur podporowych skóry i tkanek.

Zabiegi są ważnym elementem codziennej troski o ciało, ale także przynoszą konkretne efekty w przypadku powstałych dysfunkcji, jak np. przebarwienia, trądzik, zaburzenia jędrności.
Zabiegi gabinetowe działają od zewnątrz, dlatego istotnie wpływają na stan skóry po tej stronie. Ale to nie wszystko! Na wygląd skóry wpływają także emocje. Naukowcy już dawno potwierdzili, że nadmierny stres negatywnie odbija się na skórze. Dlatego, poza dietą i codzienną pielęgnacją, ważna jest również aktywność fizyczna, która pozytywnie wpływa na rozładowanie złych emocji. Powoduje również lepsze ukrwienie tkanek, a to przekłada się m. in. na ich lepsze odżywienie.

Czego nie robić po zabiegach gabinetowych?

Po każdym zabiegu, aby osiągnąć jak najlepsze efekty, należy przestrzegać określonych zaleceń. Spis zakazanych praktyk może obejmować np. picie alkoholu, ćwiczenia fizyczne, korzystanie z sauny, wystawianie się na działanie słońca. Wszystko po to, aby nie zniweczyć efektów zabiegu.

Po każdym zabiegu przede wszystkim należy postępować zgodnie z zaleceniami specjalisty. Niektóre zabiegi wymagają szczególnej procedury postępowania pozabiegowego. Dlatego tak ważne jest zapoznanie się ze specyfiką zabiegu, na który udajemy się do gabinetu. Nawet te pielęgnacyjne mają swoje procedury i aby ich efektywność była jak najlepsza trzeba postępować zgodnie z zaleceniami. Bez względu na rodzaj zabiegu, zawsze po jego wykonaniu najlepiej udać się do domu i tego dnia nie oddawać się aktywności fizycznej.

Picie wody a kondycja skóry

Na zachowanie jak najdłużej dobrej kondycji skóry nieoceniony wpływ będzie mieć także właściwe nawadnianie organizmu. Dlaczego jest to tak ważne?

Dziennie - z potem, moczem, przez skórę układ pokarmowy i płuca, wydalamy około 2,5 litra wody. Niestety, organizm nie ma umiejętności utrzymywania wody na właściwym poziomie, dlatego musimy codziennie uzupełniać jej niedobory. Woda pełni wiele funkcji. Odpowiada za transport składników odżywczych, stwarza środowisko dla wielu reakcji biochemicznych, transportuje hormony, enzymy, ale także reguluje temperaturę ciała. Istotnie wpływa również na naszą skórę - za jej kondycję odpowiada nawilżenie od wewnątrz. Optymalnie nawodniona skóra jest miękka i gładka. Aby tak było powinna zawierać od 20% do 30% wody. Dlatego każdego dnia powinniśmy spożywać minimum 2,5 litra płynów, najlepiej czystej wody.

Używki a stan skóry

Jeśli mówimy o używkach, to oczywiście w pierwszej kolejności przychodzą nam do głowy alkohol i papierosy. Mają destrukcyjny wpływ na kondycję skóry, dlatego nie możemy łudzić się, że będzie ona w dobrej formie, gdy przesadzamy z używkami. Jaki wpływ na skórę mają papierosy i alkohol?
- W dymie tytoniowym znajduje się nikotyna, która jest silną neurotoksyną. Do tego substancje występujące w papierosach odpowiadają za powstawanie w organizmie wolnych rodników. Niestety, palenie tytoniu powoduje niekorzystne zmiany skóry, przyspiesza naturalny proces jej starzenia. Wywołuje lub nasila przebieg wielu chorób skórnych tj. nowotworów, łuszczycy, czy tocznia rumieniowatego. Pamiętajmy, że zmiany zachodzą również w funkcjonowaniu błon śluzowych, gruczołów łojowych i potowych.
Alkohol z kolei, ma wpływ na skórę niebezpośrednio, jednak w konsekwencji odwodnienia całego organizmu, pozbawiona wody zostaje także skóra, która ma przez to mniej witamin i soli mineralnych. Odwodnienie skutkuje jej matowym i ziemistym wyglądem. Należy pamiętać, że przy cerze naczyniowej alkohol jest wysoce niewskazany, ponieważ jego spożycie powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych. Osoby cierpiące na łuszczycę i trądzik różowaty powinny unikać alkoholu ze względu na możliwość nasilenia się zmian chorobowych.

Dieta a stan skóry

Nasza codzienna dieta wpływa na kondycję i zdrowie skóry. Ważne, aby pamiętać, że kiedy widzimy, że jej forma się pogorszyła, możemy poprzez dostarczenie odpowiednich produktów i składników odżywczych przyczynić się do poprawy jej stanu.

Kiedy skóra jest sucha i pojawiają się trudno gojące niedoskonałości, najprawdopodobniej naszemu organizmowi brakuje witaminy A. W tym celu warto uzupełnić codzienną dietę o produkty w nią bogate, takie jak: wątróbka, jaja, czy naturalne masło. Z kolei, jeżeli nasza cera pozbawiona jest elastyczności, warto sięgnąć po produkty, które są źródłem witaminy E. Zapewnia ona jędrność i właściwe napięcie skóry. Tu idealnie sprawdzą się m. in. oleje roślinne, kiełki pszenicy, orzechy. Gdy skóra cierpi na niedobór kwasu foliowego wówczas jest blada i wygląda na zmęczoną. W takim przypadku należy urozmaicić menu o szparagi, brokuły, natkę pietruszki, czy szpinak. Pamiętajmy, że nasza skóra zbudowana jest z lipidów. Istotne są tu szczególnie nienasycone kwasy tłuszczowe. Ich źródłem są oleje roślinne tj. rzepakowy, słonecznikowy czy oliwa z oliwek, a także orzechy i ryby.

Sebastian TatarekSebastian Tatarek - konsultant branży Beauty & Health, współpracujący z NEWLOOK's Institute w Warszawie

 

 

 

 

Sprawdź także: Ponad połowa Polaków stresuje się przynajmniej raz w tygodniu! Zobacz badania!

Facebook

reklama
IADE 2024
reklama
P - DMK
reklama
P - Hotel_Bania
reklama
Uroda i medycyna

Zatrzymaj Mlodosc TV

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

Baner