Styl życia

Kolejne badania potwierdzają, że jedzenie czekolady ma zbawienny wpływ na zdrowie, ale...

Kolejne badania potwierdzają, że jedzenie czekolady ma zbawienny wpływ na zdrowie, ale...

Naukowcy szacują, że typowy Amerykanin konsumuje rocznie ponad 10 funtów czekolady, a większość z nich mieszka na zachodnim wybrzeżu. Czy nie byłoby wspaniale, gdyby tylko czekolada była uważana za zdrową?

O wpływie czekolady na zdrowie człowieka

W rzeczywistości czekolada jest doskonałym źródłem niezliczonych substancji, które według naukowców mogą przynieść ważne korzyści zdrowotne. Na przykład zawierają związki zwane flawanolami, które wydają się odgrywać różnorodne role fizyczne, w tym związane z ich silnym działaniem antyoksydacyjnym i przeciwzapalnym. Zatem czy czekolada jest zdrowa i warto po nią sięgać? Wiele badań prowadzonych na dużą skalę u ludzi udokumentowało statystyczną korelację pomiędzy przyjmowaniem flawanolu a ryzykiem wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych. Badania na zwierzętach sugerują, że związek ten może wynikać z fizjologicznego wpływu flawanoidów na przewlekłe stany zapalne, zdrowie naczyń krwionośnych i poziomy lipidów we krwi. Jednak przeprowadzono niewiele kontrolowanych badań dotyczących interwencji człowieka w celu zbadania bezpośredniego wpływu konsumpcji czekolady na te zmienne. Więc tak naprawdę nie było potwierdzenia na pozytywny wpływ czekolady na zdrowie człowieka.

Aby wypełnić tę lukę w wiedzy, naukowcy z Uniwersytetu Stanowego w San Diego sprawdzili hipotezę, że czekolada, w szczególności ciemna czekolada, która zawiera wyższe poziomy flawanoidów niż czekolada mleczna, może chronić przed ryzykiem chorób układu krążenia poprzez obniżenie ciśnienia krwi, przepływu krwi i poprawy poziomu lipidów we krwi. Plusy i minusy czekolady zweryfikowali podczas specjalnie do tego celu przygotowanego badania, które miało raz na zawsze potwierdzić tezę czy czekolada jest zdrowa.

Plusy i minusy... czekolady

W tym prospektywnym, kontrolowanym badaniu interwencyjnym 31 szczęśliwych pacjentów przydzielono losowo do spożycia dziennie porcji (50 gramów) zwykłej gorzkiej czekolady (70 procent kakao), gorzkiej czekolady (70 procent kakao), która została przegrzana lub biała czekolada (0 procent kakao). Badanych poproszono o spożycie czekolady przez 15 dni. Na początku i na końcu badania rejestrowano ciśnienie krwi, przepływ krwi w skórze przedramienia, krążące profile lipidowe i poziomy glukozy we krwi. Czy to proste badanie rzeczywiście potwierdziło, że warto jeść czekoladę? Okazało się, że tak.

W porównaniu do uczestników przypisanych do grupy białej czekolady, osoby spożywające albo postać ciemnej czekolady miały niższy poziom glukozy we krwi i cholesterol o niskiej gęstości lipoprotein (LDL - „zły” cholesterol) w połączeniu z cholesterolem o dużej gęstości lipoprotein (HDL - „dobry” cholesterol). Jest to zatem jednoznaczna odpowiedź na pytanie czy czekolada jest zdrowa.

Naukowcy doszli do wniosku, że ciemna czekolada może zmniejszyć ryzyko chorób sercowo-naczyniowych poprzez poprawę poziomu glukozy i profili lipidowych. Ostrzegają jednak, że - chociaż zwykłe spożywanie ciemnej czekolady może korzystnie wpływać na zdrowie człowieka, zmniejszając ryzyko choroby układu krążenia - musi być spożywane z umiarem, ponieważ może z łatwością zwiększyć dzienne ilości tłuszczów nasyconych i kalorii. Rzeczywiście, autorzy skomentowali: Mieliśmy pozytywny odzew na nasz przedmiot badań, ponieważ wszyscy chcieli jeść czekoladę, jednak musieliśmy powiedzieć uczesnikom, aby nie jedli więcej niż 50 gramów dziennie.

Grupa zgłasza, że ​​planuje dalsze badania obejmujące więcej pacjentów i dłuższy czas konsumpcji czekolady.

Facebook

reklama
IADE 2024
reklama
P - DMK
reklama
P - Hotel_Bania
reklama
Uroda i medycyna

Zatrzymaj Mlodosc TV

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

Baner