Medycyna estetyczna

Popatrz na skórę swojej twarzy, szyi, rąk i powiedz jaki wiek ma twoja skóra? Czy pasuje do wieku, który chcesz przedstawiać światu? A jeśli nie, czy wiesz co można zrobić ze starzeniem się skóry?

Dr Łukasz Preibisz

Często, gdy oglądamy swoje aktualne zdjęcie dziwimy się, że nie wyglądamy tak młodo, jak myśleliśmy. To dowód, że zaczynamy zauważać oznaki starzenia.

Starzenie się skóry - objawy

Najszybciej dostrzegalnym i najbardziej kłopotliwym objawem starzenia się skóry są zmarszczki. Pojawianie się ich jest ściśle powiązane z pracą mięśni twarzy. Za każdym razem gdy wykonujemy ruch - podczas mówienia, wyrażania gniewu, smutku, czy radości - skóra się marszczy. Po wieloletnim powtarzaniu tych samych czynności zmarszczki zaczynają się utrwalać, a z upływem lat stają się coraz głębsze i widoczne nawet w spoczynku.
Kolejnym objawem pojawiającym się dosyć wcześnie jest suchość skóry, związana z mniejszą zdolnością wiązania wody. Zmniejsza się również grubość naskórka i skóry właściwej, a odstępy pomiędzy komórkami zwiększają się, co sprzyja przeznaskórkowej utracie wody. Włókna kolagenu i elastyny, zlokalizowane w głębszych warstwach skóry i tkanki podskórnej, ulegają degradacji, a jakość i ilość kwasu hialuronowego - obniżeniu. Powoduje to uszkodzenie struktur podporowych i istotnie zmniejszoną jędrność.
Zaczynamy też dostrzegać nierówności skóry, przebarwienia, popękane naczynia. Istniejące wcześniej mankamenty, takie jak poszerzone gruczoły łojowe lub powiększające się znamiona naskórkowe, stają się bardziej widoczne.
Niestety, starzenie się to nie tylko kwestia upływu czasu. Spożywanie alkoholu, palenie, nadmierne ekspozycja na promieniowanie słoneczne i stres przyspieszają ten procesy. Największy udział ma w tym ekspozycja na słońce. Dlatego tak ważna jest ochrona skóry i stosowanie odpowiednich, dobrej jakości filtrów UV, o wysokim współczynniku ochrony SPF, dzięki czemu skutecznie przeciwdziałamy powstawaniu głębokich zmarszczek.

Starzenie się skóry – profilaktyka

Wszyscy chcemy być piękni i młodzi, a nasza świadomość rosnących możliwości medycyny estetycznej jest coraz większa. Celem jest by wyglądać na mniej zmęczonych, mniej gniewnych, bardziej promiennych, ale też - co ważne - naturalnie.
Ilość produktów anti-aging i zabiegów z zakresu kosmetologii i medycyny estetycznej może przyprawić o zawrót głowy. Pacjentowi ciężko jest samemu zdecydować od czego zacząć, szczególnie jeśli chce mieć pewność osiągnięcia zadowalających efektów.
Dlatego w naszej klinice powstał Program Profilaktyki Przeciwstarzeniowej Skóry, który polega na indywidualnym i kompleksowym doborze składników aktywnych i zabiegów. Założeniem jest leczenie istniejących oznak starzenia, ale również spowolnienie tego procesu.  Program pozwala skutecznie walczyć ze zmarszczkami, bruzdami, mało jędrną skórą, ale też uczy skutecznej prawidłowej pielęgnacji.

Starzenie sie skory badanie

Razem możemy więcej

Jako zespół lekarzy i kosmetologów mamy profesjonalną wiedzę na temat skóry, anatomii twarzy i procesu starzenia się. Połączenie wiedzy i doświadczenia z tych obszarów pozwala precyzyjnie dopasować formułę zabiegową, aby uzyskać długotrwałe i naturalne efekty. Zalecamy też odpowiednie preparaty pielęgnacyjne, bo codzienna pielęgnacja skóry jest ważniejsza niż większość z nas sądzi.
Głównym wyróżnikiem programu jest zespołowe prowadzenie pacjenta przez lekarza dermatologa i medycyny estetycznej oraz kosmetologa. Zabiegi kosmetyczne działają przeważnie na powierzchni skóry i mają za zadanie szybko poprawić wygląd, dzięki usunięciu martwych komórek, rozjaśnieniu przebarwień i przygotowaniu do terapii medycznych, które działając w głębszych warstwach poprawiają strukturę skóry w sposób kompleksowy. Połączenie tych działań wpływa na lepsze i trwalsze efekty terapii. Trzeba podkreślić, że zabiegi kosmetyczne są ogromnym wsparciem dla procedur medycznych.
Ważna jest też stała opieka nad pacjentem. Nie chodzi tu o jednorazowy zabieg niwelujący drobny problem, ale o wdrożenie różnych procedur trwale poprawiających estetykę.

Plan walki ze starzeniem

Przy wyborze zabiegów estetycznych nie należy kierować się opinią znajomych, bowiem nie istnieje jeden, uniwersalny sposób na poprawę wyglądu. Każdy z nas jest inny, a problem starzenia jest dużo bardziej złożony niż może nam się wydawać.
Program zabiegów estetycznych powinien więc być dobrany do fototypu skóry, aktualnych problemów i oczekiwań pacjenta. Należy planować zabiegi w ustalonych ramach czasowych, aby pacjent wiedział kiedy może spodziewać się najlepszych efektów, a kiedy będzie musiał liczyć się z potrzebą rekonwalescencji po bardziej inwazyjnych procedurach. Dla zespołu prowadzącego jest to pomocne przy ponownej oceny stanu skóry, podsumowaniu dotychczasowych efektów i ewentualnej modyfikacji planów dalszego leczenia, w oparciu o aktualny stan kliniczny, tak, aby efekt był subtelny, ale zauważalny i trwały.

Przeciwdziałanie starzeniu się skóry

Kolejną korzyścią programu jest działanie prewencyjne. Wspomniana już wcześniej ochrona przed promieniowaniem UV zmniejsza ryzyko nie tylko powstawania przebarwień, rumienia i zmarszczek, ale także nowotworów skóry. Ponadto, sprawując stałą opieką nad skórą pacjenta, poznajemy jej mocne i słabe strony oraz problemy sezonowe. Dzięki temu możemy np. zaplanować serię peelingów chemicznych na początku jesieni, jeśli co roku w tym okresie pojawiają się zmiany trądzikowe lub zwiększenie łojotoku. Taka stała kontrola powoduje, że często jesteśmy w stanie uniknąć zabiegów o większej inwazyjności, dłuższym okresie rekonwalescencji i wyższym koszcie.

Co daje odnowa skóry?

Procedury programu składają się z indywidualnie dobranych zabiegów, przeprowadzanych w odpowiednich odstępach czasu, bardzo często nie wymagających od pacjenta rezygnacji z normalnego trybu życia.
Kompleksowa odnowa skóry:
• usuwa rumień i poszerzone naczynka;
• wyrównuje koloryt, rozświetla;
• wygładza skórę;
• obkurcza rozszerzone pory;
• zwiększa elastyczność i napięcie skóry;
• poprawia owal twarzy;
• redukuje tzw. chomiki, poprawia linię żuchwy;
• zmniejsza głębokość zmarszczek (poprzecznych czoła, glabelli, kurzych łapek) i bruzd (nosowo-wargowych, linii marionetki);
• przywraca gęstość skóry.

Starzenie sie skory zabiegi

Starzenie się skóry - zabiegi

Istnieje wiele metod zapobiegania przedwczesnemu starzeniu się skóry - od zabiegów uważanych za elementarz przeciwstarzeniowy, takich jak peelingi chemiczne, mezoterapia, osocze bogatopłytkowe, które dają natychmiastowy efekt, po takie, które wymagają czasu aby uzyskać optymalny rezultat. Technologie stymulujące produkcję włókien kolagenowych osiągają szczyt efektywności około 6 miesięcy po wykonanym zabiegu. Zaliczymy do nich technologie HIFU i nici liftingujące. Kiedy problemem starzejącej się twarzy są opadające policzki czy podwójny podbródek, można zastosować nici, które umożliwią lifting rozciągniętej, wiotkiej skóry, ale jednocześnie zmobilizują ją do produkcji nowego kolagenu. Co istotne, zabiegi takie są nieinwazyjne, nie pozostawiają widocznych nacięć czy blizn i trwają dosłownie chwilę.
Zmianę konturu twarzy i objętości skóry można uzyskać za pomocą technologii HIFU. Zabieg jest nieinwazyjny. Oznacza to, że nie dochodzi do naruszenia ciągłości naskórka oraz uszkodzeń tkanek przyległych, dlatego też bezpośrednio po zabiegu pacjent może wrócić do swoich codziennych aktywności. Rezultatem zabiegu jest natychmiastowe napięcie oraz pobudzenie organizmu do naturalnych procesów regeneracji, gojenia i przebudowy tkanek. Końcowym efektem jest widoczne zmniejszenie wiotkości skóry i długotrwały efekt liftingu.

Jak spowolnić starzenie?

W przypadku powstania ubytków tkankowych, szczególnie w okolicach policzków i powiek dolnych, stosujemy wypełniacze. Iniekcje z kwasu hialuronowego mają przywrócić wygląd pacjenta sprzed 5-10 lat, nie zmieniając rysów twarzy. Zabieg ten jest praktycznie niebolesny, a efekty większego napięcie skóry i młodszego wyglądu widoczne są od razu. Rewelacyjne efekty uzyskuje się stosując wypełniacze w dolnej części twarzy w celu wygładzenie bruzd nosowo-wargowych czy bruzd marionetki.
Do eliminowania kurzych łapek od lat służy toksyna botulinowa, która osłabiając mięśnie mimiczne redukuje powstawanie zmarszczek. Iniekcje trwają krócej niż 5 minut, a efekt utrzymuje się od 4 do 6 miesięcy. Pierwsze efekty widoczne są już w ciągu kilku dni po zabiegu. Najkorzystniejsze w leczeniu botoksem jest to, że nawet gdy powoli przestaje on działać, zmarszczki są mniej widoczne niż przed leczeniem, ponieważ przez kilka miesięcy skóra miała czas by się zrelaksować i odprostować. Dla uzyskania optymalnego efektu polecane jest powtarzanie zabiegu co 6-8 miesięcy.
Pamiętajmy więc, że wiek metrykalny nie musi być zgodny z wyglądem naszej skóry. Mimo, iż starzenie jest procesem nieuchronnym i postępującym, można je znacznie spowolnić i w pewien sposób ujarzmić. Dzięki odpowiedniej pielęgnacji, zdrowemu stylowi życia i zabiegom możemy starzeć się wolniej i z klasą.

Źródło: UiM 20

Dr Lukasz Preibisz
Dr n. med. Łukasz Preibisz – absolwent AM w Warszawie, dermatolog, lekarz medycyny estetycznej, twórca Kliniki Preibisz SkinDoktors w Warszawie.
www.preibisz.com 

Facebook

reklama
P - Kongres Dermatologii Est.
reklama
Face & Body Winter Forum
reklama
P - DMK
reklama
P - Hotel_Bania
reklama
Uroda i medycyna

Zatrzymaj Mlodosc TV

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

Baner