Medycyna estetyczna

Jak pozbyć się gummy smile?

Uśmiech dziąsłowy, czyli gummy smile – czy wiesz jak go zlikwidować?

Czy wiesz czym jest gummy smile? To uśmiech, który nadmiernie odsłania dziąsła. Niestety przypadłość ta potrafi skutecznie zniechęcić przed uśmiechaniem się. Dlaczego? Większość z nas twierdzi, że dziąsłowy uśmiech nie wygląda estetycznie. Dlatego pacjenci, którzy cierpią na gummy smile, często krępują się i zasłaniają usta podczas uśmiechu. Jak zniwelować nadmiernie widoczne dziąsła i sprawić, aby uśmiech był bardziej subtelny? Przeczytaj!

Gummy smile – jak wygląda?

Kiedy ktoś robi ci zdjęcie, zazwyczaj się uśmiechasz, prawda? Tak robi większość z nas. Uśmiech dodaje uroku, sprawia że od razu wyglądamy lepiej i bardziej przyjaźnie. Co jeśli uśmiech nie jest perfekcyjny? To problem, wielu osób, które posiadają tzw. gummy smile. Kiedy nadmiernie widać dziąsła podczas uśmiechania się, tworzy się widoczna dysproporcja, a zęby wydają się być zbyt krótkie. Uśmiech dziąsłowy, potocznie zwany również „końskim uśmiechem” to dla wielu osób bardzo krępująca przypadłość. Może być on źródłem pojawiania się kompleksów lub obniżonej samooceny i skutecznie blokować przed chęcią uśmiechania się szeroko do zdjęć, lub do innych osób podczas rozmowy. Uśmiech dziąsłowy może być również uciążliwy, nie tylko z powodu względów estetycznych. Błona śluzowa w jamie ustnej powinna być wilgotna. Kiedy następuje jej częste odsłanianie, zaczyna wysychać, a to może prowadzić do pojawiania się stanów zapalnych.

Przyjmuje się, że mamy do czynienia z gummy smile, gdy dziąsła są odsłonięte na 2-3 mm powyżej linii zębów.

Przyczyny gummy smile

Przyczyn dziąsłowego uśmiechu jest wiele, najczęściej powstaje on z uwagi na:

  • uwarunkowania genetyczne (w przeważającej większości)
  • krótką górną wargę
  • zbyt wysoką szczękę górna
  • przesadną aktywność mięśni górnej wargi
  • wady ortodontyczne (wady zgryzu, drobne zęby)

Zbyt szeroki uśmiech to wada, której możesz się pozbyć, w zależności od źródła występowania problemu możesz wybierać z kilku dostępnych metod. Jakich?

Jak pozbyć się gummy smile?

Gummy smile jest dość powszechnym schorzeniem i o ile jest to zaledwie defekt estetyczny , to powoduje duży dyskomfort. Na szczęście w klinikach medycyny estetycznej lub klinikach stomatologicznych z łatwością można pozbyć się tego problemu i sprawić, że uśmiech będzie bardziej dyskretny. Jeśli szukasz odpowiedzi na pytanie, jaki jest sposób na gummy smile, to odpowiedź jest prosta – pomoże toksyna botulinowa.
Botoks sprawdza się, gdy przyczyną gummy smile jest nadaktywne mięśnie wargi górnej. Substancję tę podaje się w niewielkiej ilości w celu osłabienia przewodnictwa nerwowo-mięśniowego w okolicy ust. W efekcie dochodzi do rozluźnienia mięśnia okrężnego ust nad górną wargą. Warga nie podnosi się tak wysoko, przez co uzyskujemy bardziej dyskretny uśmiech. Wystarczy jeden 30-minutowy zabieg, aby całkowicie odmienić uśmiech pacjenta! Efekty będą widoczne po kilku dniach, a czas utrzymywania się rezultatów zabiegu będzie zależny od cech indywidualnych pacjenta (najczęściej ok. 6 miesięcy). Po tym czasie należy ponownie wykonać zabieg, jeśli chcemy nadal cieszyć się harmonijnym i pięknym uśmiechem. Jak przy każdej tego typu procedurze istnieją przeciwwskazania do zabiegu. Korekcji gummy smile toksyną botulinową nie mogą poddać się kobiety w ciąży lub podczas karmienia piersią, osoby z epilepsją, chorobami tarczycy i chorobami endokrynologicznymi oraz osoby uczulone na toksynę botulinową.

Ile kosztuje korekta gummy smile toksyną botulinową? W zależności od kliniki bądź miasta, w którym będziesz wykonywać zabieg, ceny wahają się od 300 do 1300 zł, średni koszt to ok. 500 zł.

Korekcja gummy smile u stomatologa lub chirurga?

To, jaką metodę wybierzesz, gdy borykasz się z gummy smile, zależy od charakterystyki twojego problemu. Najczęściej do niwelowania dziąsłowego uśmiechu proponuje się wymienioną wcześniej toksynę botulinową, ale istnieją też metody typowo stomatologiczne. Na czym polegają? Pierwszy sposób to podniesieni linii dziąsła i odsłonięcie części zębów. Zabieg ten powoduje wydłużenie koron klinicznych zębów. Następnie odsłonięte korony uzupełnia się licówkami. Inną metodą jest podcięcie wędzidełka górnej wargi. Zabieg ten sprawia, że warga nie podnosi się tak podczas uśmiechu. Możliwe jest również założenie aparatu ortodontycznego, który pomaga przesunąć zęby do pożądanej pozycji. Jest to metoda czasochłonna i najczęściej wykonuje się ją u młodych osób.

Sprawdź także: Zabiegi wolumetryczne – czy są dla mnie?

Facebook

reklama
IADE 2024
reklama
P - DMK
reklama
P - Hotel_Bania
reklama
Uroda i medycyna

Zatrzymaj Mlodosc TV

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

Baner