Medycyna estetyczna

Hialuronidaza w medycynie estetycznej – zastosowanie i efekty

Hialuronidaza w medycynie estetycznej – zastosowanie i efekty

Zabiegi medycyny estetycznej to w dużej mierze iniekcje z wykorzystaniem kwasu hialuronowego. Służy on do korygowania kształtu ust, wypełniania zmarszczek, czy zmniejszania asymetrii twarzy. Trzeba jednak pamiętać, że zabiegi z kwasem hialuronowym – jak w przypadku innych substancji i metod terapeutycznych – wiążą się z ryzykiem powikłań. W zmniejszaniu ich negatywnych skutków pomocna okazuje się hialuronidaza. Czym ona jest, kiedy warto ją stosować i jakie daje efekty? 

Czym jest hialuronidaza?

Hialuronidaza to naturalnie występujący w przyrodzie enzym. Katalizuje, czyli przyspiesza, przebieg reakcji chemicznych. Wpływa na proces rozpadu kwasu hialuronowego, co w efekcie oznacza odwrócenie skutków wypełniania tkanek. Jest to lek, który, w postaci do iniekcji, legalnie można kupić jedynie na receptę. Dlatego powinna być zalecana i stosowana przez lekarzy zajmujących się medycyną estetyczną.

Warto wiedzieć! Hialuronidaza to substancja, która ma szerokie zastosowanie. Przyśpiesza rozpad wiązań kwasu hialuronowego z wodą. Wykorzystywana jest też w farmacji - dzięki swoim właściwościom rozprzestrzeniającym pomaga w przenikaniu do wnętrza komórek substancji leczniczych. Warto dodać, że hialuronidaza to enzym uczestniczący również w przenikaniu plemników do komórki jajowej oraz występujący w jadach zwierząt: żmij, os i pszczół. Stąd jej stosowanie musi być poprzedzone testem wykluczającym alergię na jad błonkoskrzydłych.

Na czym polega zabieg hialuronidazy?

Zabieg hialuronidazy, czyli rozpuszczenia kwasu hialuronowego, jest stosunkowo prosty i polega na wstrzyknięciu enzymu w te same miejsca, w których zaaplikowano wcześniej wypełniacz. Lekarz może znieczulić miejsce podania specjalnym kremem, co sprawia, że nie odczuwa się bólu.
Przed wykonaniem zastrzyku z hialuronidazy istotne jest, by lekarz przeprowadził wywiad, wraz z oceną stanu skóry. Często przeprowadzany jest również podskórny test, który wykluczyć ma u pacjenta alergię na hialuronidazę. Jest to ważna procedura, gwarantująca bezpieczeństwo wykonywanego zabiegu. 

Jeśli chodzi o reakcję chemiczną, która zachodzi w organizmie, warto bliżej przyjrzeć się działaniu kwasu hialuronowego. Substancja ta wypełnia tkanki, ponieważ posiada zdolność wiązania wielu cząsteczek wody. Efekt zabiegów wolumetrycznych utrzymuje się od kilku do kilkunastu miesięcy, a później naturalnie zanika.  W przypadku wystąpienia powikłań lub nieprawidłowego wykonania wypełnienia i niezadowolenia z jego efektów, hialuronidaza umożliwia błyskawiczny rozpad związku kwasu hialuronowego z wodą, co w praktyce oznacza szybkie usunięcie niechcianych skutków zabiegu estetycznego. 

Hialuronidaza i jej zastosowanie 

Hialuronidaza stosowana jest głównie po nieudanych próbach powiększania ust, kiedy to kwas hialuronowy tworzy grudki, migruje, lub prześwituje przez śluzówkę. Ponadto zastrzyki z hialuronidazą są bezwzględnie wskazane gdy: 

  • po zabiegu wstrzyknięcia kwasu hialuronowego doszło do powikłań prowadzących do martwicy skóry i tkanek podskórnych;
  • w okolicach oczu pojawia się zasinienie - efekt Tyndalla (obrzęk, który wynika ze zbyt płytkiego umieszczenia kwasu hialuronowego pod skórą); 
  • po wolumetrii policzków powstał ropień; 
  • pacjent ma uzasadnioną obawę, iż w wybranym przez niego gabinecie kwas hialuronowy został wstrzyknięty w niewłaściwych warunkach sanitarnych, nieprofesjonalnie lub był złej jakości; 
  • po podaniu kwasu hialuronowego doszło do reakcji alergicznych (wiąże się to z możliwością wstrząsu anafilaktycznego i stanowi zagrożenie życia).

Efekty zastosowania hialuronidazy

W ostatnim czasie hialuronidaza „napędza” rynek usług estetycznych, bo wielu osobom wydaje się, że dzięki możliwości odwrócenia niepożądanych skutków zabiegu z użyciem kwasu hialuronowego, można je wykonywać bezrefleksyjnie („jak coś nie wyjdzie, to się rozpuści”). Trzeba jednak pamiętać, że to kolejna, po wypełnieniu kwasem hialuronowym, ingerencja w organizm i przede wszystkim mieć na względzie dobro pacjenta.

Działanie hialuronidazy jest wielopoziomowe, odbywa się we wszystkich warstwach tkanek wypełnionych kwasem hialuronowym (degraduje także naturalny kwas hialuronowy obecny w organizmie pacjenta). Po prawidłowo wykonanym zabiegu efekty są widoczne praktycznie od razu po zastrzyku – znika wypełnienie tkanek. Zabieg nie wiąże się z opuchlizną czy siniakami na skórze. 

Ważne! Hialuronidaza to nie tylko możliwość usunięcia nieestetycznego wyglądu po zabiegu z użyciem kwasu hialuronowego. W przypadku gdy przedostał się on do naczyń krwionośnych, enzym ten neutralizuje obce substancje i zapobiega powstawaniu zatorów oraz niedokrwienia skóry. Jest więc ratunkiem przed martwicą tkanek. 

Zabieg hialuronidazy – cena 

Koszt rozpuszczania kwasu hialuronowego hialuronidazą przez lekarza to zazwyczaj 1000-1500 złotych. Wlicza się w to konsultację, testy alergiczne, podanie enzymu oraz wizyty kontrolne.

Facebook

reklama
IADE 2024
reklama
P - DMK
reklama
P - Hotel_Bania
reklama
Uroda i medycyna

Zatrzymaj Mlodosc TV

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

Baner