Styl życia

Przestrzeganie 5 zdrowych nawyków może wydłużyć życie o 10 lat

Przestrzeganie 5 zdrowych nawyków może wydłużyć życie o 10 lat

Utrzymanie pięciu zdrowych nawyków - spożywanie zdrowej diety, regularne ćwiczenia, utrzymywanie zdrowej wagi ciała, nie spożywanie zbyt dużej ilości alkoholu i nie palenie tytoniu - w wieku dorosłym może przyczynić się do wydłużenia życia o ponad dekadę, wynika z nowych badań przeprowadzonych przez badaczy z Uniwersytetu Harvarda T.H. Chan School of Public Health.

Naukowcy odkryli , że kobiety i mężczyźni w Stanach Zjednoczonych, którzy utrzymywali najzdrowszy styl życia, mieli o 82% mniejszą szansę na śmierć z powodu chorób układu krążenia i 65% rzadziej umierają na raka w porównaniu z osobami o najmniej zdrowym stylu życia w ciągu około 30 lat. okres nauki.

Badanie jest pierwszą kompleksową analizą wpływu przyjęcia czynników niskiego ryzyka na długość życia w USA. Amerykanie mają krótszą przeciętną długość życia - 79,3 lat - niż prawie wszystkie inne kraje wysokorozwinięte. Stany Zjednoczone zajęły 31. miejsce na świecie pod względem średniej długości życia w 2015 r. Nowe badanie miało na celu określenie, jak czynniki zdrowego stylu życia może zwiększyć długowieczność w USA.

Badacze i współpracownicy z Harvard Chan przeanalizowali dane z 34 lat na próbie 78 865 kobiet i 27 lat danych na próbie 44.354 mężczyzn uczestniczących odpowiednio w badaniu dotyczącym zdrowia oraz badaniu follow-up Health Professionals. Naukowcy przyjrzeli się pięciu czynnikom stylu życia - nie paleniu tytoniu, niskim wskaźnikom masy ciała (18,5-24,9 kg / m2), co najmniej 30 minut lub więcej dziennie o umiarkowanej do intensywnej aktywności fizycznej, umiarkowanym spożyciu alkoholu (na przykład do około jednego 5-uncjowego wina dziennie dla kobiet lub do dwóch szklanek dla mężczyzn) i zdrowej diety.

W przypadku uczestników badania, którzy nie przestrzegali żadnego z zaleceń, naukowcy oszacowali, że oczekiwana długość życia w wieku 50 lat wynosiła 29 lat dla kobiet i 25,5 lat dla mężczyzn. Ale dla tych, którzy przesterzegali wszystkie zalecenia, przewidywana długość życia w wieku 50 lat wynosiła 43,1 lat dla kobiet i 37,6 lat dla mężczyzn. Innymi słowy, kobiety, które przestrzegały wszystkie pięć zdrowych nawyków, zyskały przeciętnie 14 lat życia, a mężczyźni, którzy to robili, zyskali 12 lat.

W konkluzii badania, naukowcy zwrócili uwagę na to, iż polityka publiczna powinna kłaść większy nacisk na tworzenie zdrowej żywności, oraz wspieranie i promowanie zdrowej diety i stylu życia.

Facebook

reklama
IADE 2024
reklama
P - DMK
reklama
P - Hotel_Bania
reklama
Uroda i medycyna

Zatrzymaj Mlodosc TV

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

Baner