Styl życia

Czy lubisz swoją pracę i dostrzegasz jej sens? Zobacz, jak Polacy postrzegają swoją karierę!

Czy lubisz swoją pracę i dostrzegasz jej sens? Zobacz, jak Polacy postrzegają swoją karierę!

Możliwość rozwoju jest dla nas równie ważna co pieniądze, kobiety częściej czują się przepracowane, zaś najbardziej spełnieni zawodowo są kierownicy i prezesi – wynika z najnowszego raportu na temat postrzegania sensu pracy przez Polki i Polaków.

 „Czy Polacy uważają, że ich praca ma sens?”

Raport CVeasy.pl przygląda się naszym karierom, a wnioski z niego płynące są bardzo ciekawe. Badanie zostało zrealizowane w grudniu 2023 r. na grupie 724 osób z całego kraju wykazało, jak Polki i Polacy postrzegają swoją pracę. Okazało się, że jest ona dla nas ważnym elementem definiowania siebie.

  • Do wykonywania obowiązków zawodowych najbardziej motywuje nas wysokość wynagrodzenia, dobra atmosfera w zespole oraz zakres zadań.
  • Niemal co druga osoba (46%) doświadczyła wypalenia w pracy. Mieszkańcy dużych miast częściej przechodzą kryzysy i rzadziej deklarują spełnienie swoich aspiracji.
  • Za raportem „Czy Polacy uważają, że ich praca ma sens?” stoją autorzy serwisu CVeasy.pl oferującego darmowy kreator CV oraz agencja content marketingu Elephate.

Aspiracje zawodowe

Praca a poczucie własnej wartości?

Praca jest dla nas nie tylko źródłem zarobku, ale również istotnym elementem naszej tożsamości. Aż 7 na 10 badanych Polek i Polaków uważa, że ich praca świadczy o nich. Połowa traktuje własne zajęcie jak pasję, a imponujące 40% nazywa swoją profesję misją.

Zarabiane pieniądze mogą determinować poziom życia, ale wykonywana praca potrafi w ogromnym stopniu wpłynąć na wizerunek osobisty i poczucie własnej wartości – komentuje Amanda Augustine, ekspertka ds. kariery w CVeasy.pl.

Tak duża rola pracy w naszym życiu nie oznacza, że każdemu udało się zrealizować swoje zawodowe aspiracje. O posiadaniu wymarzonego stanowiska wspomina tylko niespełna 14% Polek i Polaków. Kolejnych 37% respondentów przyznaje jednak, że aktualne zajęcie pozwala im na samorealizację. Łącznie daje to ponad połowę spełnionych pracowników.

Wypalenie zawodowe

Utrata motywacji do pracy, która przynosiła satysfakcję, może jednak dotknąć każdego, w co w większości (87%) wierzymy. Blisko połowa z nas zdążyła nawet doświadczyć wypalenia zawodowego. Nieco częściej deklarują to Polki (47%) niż Polacy (42%), które także w większej mierze czują się przepracowane. Jak wspomina raport, większe zmęczenie pracą u kobiet może wiązać się z faktem, że często obejmują one drugi nieodpłatny etat w domu.

Objawy wypalenia zawodowego mogą obejmować: chroniczne zmęczenie, spadek motywacji, trudności z koncentracją, zmniejszenie efektywności pracy, negatywne nastawienie do pracy i współpracowników oraz problemy zdrowotne zarówno fizyczne, jak i psychiczne – wyjaśnia ekspertka rynku pracy, Agnieszka Ciećwierz.

Istotne jest monitorowanie własnego samopoczucia i reagowanie na pierwsze oznaki kryzysu czy wypalenia w chwili, gdy się pojawiają. W przypadku utrzymującej się trudnej sytuacji, z którą nie możemy sami sobie poradzić, warto rozważyć konsultację ze specjalistą z zakresu zdrowia psychicznego – dodaje psycholog Michał Murgrabia.

Wypalenie zawodowe

Więcej wniosków z przeprowadzonego badania prezentuje raport dostępny na blogu CVeasy.pl.

Źródło: materiały prasowe

Sprawdź także: Ponad połowa Polaków stresuje się przynajmniej raz w tygodniu! Zobacz badania!

Facebook

reklama
P - Kongres Dermatologii Est.
reklama
Beauty by Touch Congress
reklama
IADE 2024
reklama
P - DMK
reklama
P - Hotel_Bania
reklama
Uroda i medycyna

Zatrzymaj Mlodosc TV

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

Baner