LIPOSUKCJA – chcesz się poddać zabiegowi? Zobacz czy się kwalifikujesz!

LIPOSUKCJA – chcesz się poddać zabiegowi? Zobacz czy się kwalifikujesz!

Wbrew temu, co sądzi większość pacjentów, liposukcja nie jest i nigdy nie będzie substytutem prawidłowej diety i ćwiczeń. To mit! Prawdą jest to, o czym mówią lekarze, że jest zabiegiem trwałym, ale nie można z nią przesadzać, traktując ją jak panaceum na wszystkie błędy stylu życia.

Dr Tomasz Kłos, Michał Kłos

Czym jest liposukcja? 

Liposukcja to zabieg chirurgiczny, który ma na celu zmniejszenie grubości podskórnej tkanki tłuszczowej. Wydaje się to proste, ale wcale takie nie jest. Czym tak naprawdę jest tłuszcz, a dokładniej – podskórna tkanka tłuszczowa? To zgromadzenie komórek tłuszczowych, połączonych włóknami tkanki łącznej. Gdzieniegdzie występują tam również naczynia krwionośne i nerwy, struktury ważne z funkcjonalnego punktu widzenia.
Aby dobrze zobrazować ten układ, wyobraźmy sobie sztywną pianę z dosyć dużymi bąbelkami (pęcherzykami), w której przez całą grubość przechodzą sznureczki. W takim modelu pęcherzykami są komórki tłuszczowe, sznureczkami są nerwy, żyły i tętnice, a wszystko to spaja tkanka łączna. Teraz możemy przejść do tego, czym jest liposukcja.

Pod skórę wprowadza się narzędzie, które rozluźnia całość tkanki i rozbija komórki, a następnie zasysa uzyskaną masę. Im więcej rozbijemy komórek, tym więcej „tłuszczu” odessiemy, ale rozbijając komórki, zwykle uszkadza się naczynia i nerwy. Idealnym rozwiązaniem byłoby usunięcie bąbelków z pianki bez naruszania sznureczków, jednak nie jest to wcale proste. Cały czas opracowuje się metody, które w coraz efektywniejszy sposób rozluźniają tkankę tłuszczową, przy jak najmniejszym uszkodzeniu innych struktur, na przykład przy użyciu wody pod ciśnieniem czy ultradźwięków. Niektóre metody zapewniają tak łagodne rozluźnienie tkanki, że odsysa się komórki tłuszczowe w całości, co umożliwia ich przeszczepienie w inne okolice, na przykład do piersi, w celu ich powiększenia.

reklama
Art2 - Sunekos

Liposukcja: kto może skorzystać?

Idealnym pacjentem do zabiegu liposukcji jest osoba z prawidłową wagą, prowadząca aktywny tryb życia, zdrowo odżywiająca się, u której występują, wynikające z różnych czynników, w tym na przykład genetycznych czy płciowych, lokalne otłuszczenia. Typowym przykładem są tak zwane „bryczesy” na kobiecych nogach czy „oponka” na brzuchu u mężczyzn.
W rzeczywistości jednak, liczba takich idealnych pacjentów jest niewielka, a grupa osób zainteresowanych zabiegiem – duża. Są to zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Wiek w zasadzie nie jest kryterium uniemożliwiającym wykonanie zabiegu liposukcji. Najczęściej zgłaszają się osoby, którym przeszkadzają mniejsze lub większe złogi tłuszczu w pewnych obszarach ciała. Obecnie, stosując nowoczesne metody, można zabieg przeprowadzić w zasadzie w każdej okolicy. Najczęściej odsysa się tłuszcz z brzucha i talii. Często usuwa się go również z ud, klatki piersiowej, łydek, kolan, ramion, pośladków i podbródka, czyli miejsc, które trudno „odchudzić”. Z tych wszystkich, ale także z innych, okolic można usunąć nadmiar tkanki tłuszczowej, a nawet, stosując metody z techniką HD, wyrzeźbić estetyczne kształty i pożądane krągłości.

Liposukcja: kwalifikacja do zabiegu

Przy liposukcji trzeba pamiętać przede wszystkim o bezpieczeństwie. Należy eliminować czynniki, które mogą stanowić zagrożenie dla życia lub zdrowia pacjenta i zwiększać ryzyko powikłań. Dlatego niezwykle ważnym jest, aby pacjent był ogólnie zdrowy. Każde poważniejsze schorzenie, przewlekła choroba czy nawet zwykłe przeziębienie eliminują możliwość wykonania zabiegu.
U pacjentów, którzy chcieliby odessać tłuszcz z wielu okolic, staramy się przeprowadzić kilka oddzielnych zabiegów, aby nie działać w wielu obszarach na raz i próbujemy trzymać się orientacyjnego limitu jednorazowej liposukcji maksymalnie 4 litrów tłuszczu.
Trzeba mieć również na uwadze, że medycyna, także estetyczna!, to nie magia, a liposukcja to nie dotknięcie czarodziejskiej różdżki. Nie sprawi, że wszystkie defekty znikną. Dlatego u pacjentów z nierealnymi lub zbyt wygórowanymi oczekiwaniami względem rezultatów nie wykonujemy zabiegu. Oczywiście, tak jak przed każdym zabiegiem, pacjent musi wykonać podstawowe badania krwi, ewentualnie EKG czy RTG klatki piersiowej.

Liposukcja: kto wykonuje zabieg?

Chociaż liposukcja jest zabiegiem małoinwazyjnym, to należy pamiętać, że jest to procedura chirurgiczna. Czasami wiąże się z poważną ingerencją w organizm, logicznym więc wydaje się, że powinna być wykonywana przez chirurgów lub chirurgów plastycznych. Jednak wraz z rozwojem technologii, na przykład różnego rodzaju laserów, liposukcja staje się zabiegiem coraz mniej skomplikowanym pod względem technicznym. Zdajemy sobie sprawę z kontrowersyjności tego poglądu, ale nie odmawiamy prawa do wykonywania liposukcji, szczególnie jej nowoczesnych odmian, lekarzom innych specjalności. Ważniejszym od specjalizacji wydaje się poczucie estetyki, wiedza, sprawność i przede wszystkim – doświadczenie.

Liposukcja: cena

Liposukcja jest zabiegiem długim, niewielu lekarzy ma na tyle duże doświadczenie, żeby perfekcyjnie wykonywać tę procedurę. Ponadto nowoczesne metody liposukcji wymagają użycia bardzo drogiego sprzętu. Dlatego też należy ona do zabiegów drogich. Cena dla jednej okolicy ciała waha się od kilku do nawet 10 tysięcy złotych.
Liposukcja jest wspaniałym narzędziem do rzeźbienia naszego ciała, pod warunkiem, że wiemy na czym polega, jakie, i w jakim czasie, może dać rezultaty oraz zdajemy sobie sprawę, zarówno z jej możliwości, jak i ograniczeń. Jest to jedyna skuteczna metoda definitywnego pozbycia się oponki, bryczesów, czy niechcianego podbródka.

Efekt jo-jo po liposukcji?

Czy po zabiegu liposukcji zdarza się efekt jo-jo? Tkanka tłuszczowa nie ma zdolności regeneracji, czyli raz usunięty z danej okolicy tłuszcz, już tam nie powróci. Komórki, które tam pozostaną mogą zwiększyć swoją objętość, ale nigdy się już nie namnożą. Jednak nawet gdyby odessać podskórny tłuszcz z całej powierzchni ciała, nie można się w ten sposób uchronić przed otyłością. Biologii nie da się oszukać. Tłuszcz zaczyna się odkładać najpierw w wątrobie, potem w innych narządach wewnętrznych i naczyniach, także wokół serca. Może to doprowadzić do bardzo poważnych problemów zdrowotnych.
Aby uniknąć takich kłopotów, warto zabieg liposukcji łączyć z zakrojonymi na szerszą skalę zmianami w stylu życia. Dobrze byłoby zmienić dietę i zwiększyć aktywność fizyczną, co podtrzymałoby i wzmocniło rezultaty zabiegu. Oczywiście nie jest łatwo przeprowadzić taką metamorfozę, jednak decydując się na dość radykalny krok, jakim jest liposukcja, warto o tym pamiętać.

Źródło: Uroda i Medycyna (nr 12)

Facebook

reklama
BD Aesthetic - Sunekos
reklama
IADE Akademia
reklama
Offlabel_konferencja_pazdziernik_2023
reklama
PZWL
reklama
DMK
reklama
Hotel_Bania
reklama
Uroda i medycyna

Zatrzymaj Mlodosc TV

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

Baner