Styl życia

Dbasz o serce? Wybierz się na rower!

Dbasz o serce? Wybierz się na rower!

Wiosna to doskonały moment na rozpoczęcie nowego sezonu rowerowego. Jazda na rowerze nie tylko doskonale wpływa na zdrowie, ale jest także dobrym pomysłem na wspólne spędzenie wolnego czasu. A zatem odkurz swój sprzęt i ruszaj w trasę!

Jazda na rowerze to jedna z najpopularniejszych form rekreacji w Polsce, z której mogą korzystać osoby w każdym wieku. Jedynym przeciwwskazaniem są poważne schorzenia układu krążenia oraz zaawansowana choroba stawów czy kręgosłupa. Już godzina spokojnej jazdy pozwala spalić około 500 kcal. Regularne uprawianie tego sportu przyspiesza krążenie krwi w żyłach, co powoduje zwiększenie liczby uderzeń serca na minutę. Dzięki temu wzrasta wydolność mięśnia sercowego, a także stabilizuje się ciśnienie tętnicze. Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia miażdżycy oraz zawału serca, wystarczy 3-4 razy w tygodniu zażywać półgodzinnych przejażdżek. Pamiętaj, że intensywność treningu należy zwiększać stopniowo. Jeżeli na początku narzucisz sobie zbyt duże tempo, nabawisz się jedynie zakwasów i niepotrzebnie przeciążysz więzadła oraz stawy. Przed wyruszeniem w trasę warto zacząć od rozgrzewki, która przygotuje mięśnie na wysiłek. Wykonaj kilka skłonów, podskoków, wymachów rąk. Ostatni posiłek zjedz nie później niż 2-3 godziny przed wyjazdem.

Ruszaj w trasę

Przynajmniej raz w roku warto wybrać się na dłuższą wyprawę rowerową. Doskonałym momentem na taką eskapadę może być któryś z wiosennych weekendów. Pamiętaj jednak, aby dobrze się przygotować się do wycieczki. Po pierwsze sprawdź stan techniczny swojego roweru. Zobacz czy koła nie są przekrzywione, przerzutki oraz hamulce funkcjonują prawidłowo, a z opon nie uchodzi powietrze. Następnie dokładnie zaplanuj trasę. Przeanalizuj mapę i zdecyduj, gdzie chciałabyś pojechać. Zwróć uwagę na atrakcyjne miejsca warte zwiedzenia oraz bliskość schronisk, kampingów czy hoteli, w których mogłabyś przenocować. Oczywiście zawsze możesz zabrać za sobą namiot i spać pod gołym niebem. Na 3-4 dniową podróż nie musisz zabierać dużo bagażu. Mając na uwadze zmienną pogodę, nie zapomnij o ciepłej bluzie, nieprzemakalnej kurtce, okularach przeciwsłonecznych oraz bieliźnie na zmianę. Warto również wyposażyć się w rękawiczki kolarskie, które zminimalizują ból po długim trzymaniu dłoni na kierownicy.
Wykorzystaj ciepłą pogodę na odbycie krajoznawczej wycieczki. Wyobraź sobie jaką przyjemnością musi być dojechanie nad morze o własnych siłach.

Facebook

reklama
P - Kongres Dermatologii Est.
reklama
Beauty by Touch Congress
reklama
IADE 2024
reklama
P - DMK
reklama
P - Hotel_Bania
reklama
Uroda i medycyna

Zatrzymaj Mlodosc TV

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

Baner