Medycyna estetyczna

Osoby dbające o wygląd skupiają się zazwyczaj na twarzy, dekolcie, różnych okolicach ciała. Nie wiedzą jak ważne jest odmładzanie dłoni. A to one zazwyczaj zdradzają nasz prawdziwy wiek. Dlatego warto skorzystać ze skutecznych zabiegów odmładzania rąk, dzięki którym odzyskają one blask i młodzieńczy wygląd.

Lek. med. Przemysław Styczeń

Szybkość z jaką starzeje się nasza skóra zależy od wielu czynników. Największy wpływ mają tu geny, choroby (skóry i ogólnoustrojowe), używki (w szczególności tytoń i alkohol), sposób odżywiania się, styl życia oraz ekspozycja na czynniki środowiskowe (promieniowanie UV i niska temperatura).
Dla skóry rąk niekorzystne są także wszelkie gwałtowne zmiany temperatury, wilgoć, wiatr, detergenty oraz brud i zanieczyszczenia, z którymi się styka. Niszczy ją również zbyt częste mycie, brak systematycznej pielęgnacji, nieodpowiednia pielęgnacja, a także długotrwałe używanie rękawiczek z tworzyw sztucznych.

Dlaczego odmładzanie dłoni?

Dlaczego odmładzanie dłoni jest ważne? Bo na grzbietach rąk spotykamy się co najmniej z trzema rodzajami defektów kosmetycznych.
Po pierwsze: skóra, podobnie jak na twarzy, ma tendencję do wiotczenia, utraty jędrności, przesuszania się i marszczenia. W celu jej rewitalizacji stosuje się różne formy mezoterapii, peelingi oraz procedury laserowe.
Po drugie: z czasem zaczynają pojawiać się przebarwienia, najczęściej pod postacią plam soczewicowatych, zwanych starczymi. Można się ich pozbyć różnymi sposobami, ale do najskuteczniejszych należą lasery, urządzenia IPL oraz peelingi.
Po trzecie: w pewnym wieku dużym problemem stają się ubytki tkanki łącznej, które powodują powstawanie zagłębień pomiędzy ścięgnami. Ścięgna oraz żyły stają się coraz bardziej widoczne. Aby temu zapobiec stosuje się wypełniacze tkankowe, czyli kwas hialuronowy lub hydroksyapatyt wapnia.

Odmładzanie dłoni - metody

Do poprawy jakości skóry na grzbietach rąk zasadniczo wykorzystuje się te same metody, które stosuje się na twarzy. Do najpopularniejszych należą: mezoterapia igłowa (różnymi preparatami), mezoterapia osoczem bogatopłytkowym (różnymi rodzajami osocza), zabiegi „skinboosters”, mezoterapia mikroigłowa (urządzeniem Dermapen lub derma rollerami), głębokie peelingi oraz zabiegi z użyciem urządzeń laserowych, zarówno ablacyjnych, jak i nieablacyjnych.

Mezoterapia igłowa

Istotą mezoterapii igłowej jest wstrzykiwanie specjalnych preparatów do powierzchniowych warstw skóry. Wykorzystuje się w tym celu strzykawkę z cienką igłą lub pistolet do mezoterapii. Preparaty do mezoterapii z reguły zawierają w swoim składzie kwas hialuronowy (np. CytoCare lub NCTF). Jest on identyczny z tym, który znajduje się naturalnie w skórze i nie jest w żaden sposób modyfikowany chemicznie, czyli nie jest „sieciowany”.
Niektóre preparaty oprócz kwasu hialuronowego zawierają także inne składniki (np. Dermaheal HSR), a znowu inne nie zawierają kwasu w ogóle (np. Plinest).
Pokonanie bariery naskórkowej poprzez wstrzyknięcie preparatu pozwala na uzyskanie szybkich efektów rewitalizacyjnych. Składniki aktywne mają możliwość skutecznego działania, ponieważ wstrzykiwane są bezpośrednio do skóry, co zapewnia ich optymalną dostępność i wysokie stężenie.
Zabiegi mezoterapii igłowej stosowane w biorewitalizacji skóry wykorzystują dwa różne mechanizmy działania. Pierwszym z nich jest działanie substancji aktywnych wstrzykiwanych do skóry. Drugim – efekt ogniskowego gojenia się skóry i jej autoregeneracji po licznych nakłuciach, do których dochodzi w trakcie zabiegu.
W każdym rodzaju mezoterapii, a więc również w mezoterapii mikroigłowej, czy osoczem bogatopłytkowym, podstawą sukcesu jest zaplanowanie i wykonanie serii 4-6 zabiegów, przy zachowaniu określonej ich częstotliwości (co 2-4 tygodnie).

Osocze bogatopłytkowe

Mezoterapia osoczem bogatopłytkowym, nazywana czasem wapirzy lifting,  wykorzystuje specyficzny preparat otrzymywany w trakcie zabiegu z własnej krwi pacjenta. Jest to stężona zawiesina płytek krwi w stosunkowo niewielkiej objętości osocza (przeważnie kilka mililitrów).
Osocze bogatopłytkowe posiada udowodnione właściwości korzystnej biostymulacji komórek skóry, w tym fibroblastów, do produkcji nowych włókien kolagenowych i elastyny oraz tworzenia sieci nowych naczyń krwionośnych w skórze.
Wampirzy lifting jest z reguły wykonywany na twarzy i szyi, ale osocze doskonale sprawdza się również na grzbietach dłoni, czy na skórze owłosionej głowy, gdzie wstrzykuje się je w przypadku wypadania włosów.
Płytkowe czynniki wzrostu, gdy obecne są w osoczu w wysokich stężeniach, mają o wiele silniejsze działanie niż jakikolwiek seryjnie produkowany preparat do mezoterapii. Dlatego skuteczność osocza ocenia się jako większą w porównaniu do tradycyjnej mezoterapii igłowej. Natomiast koktajle do mezoterapii, których głównym składnikiem jest kwas hialuronowy, mają bezsprzecznie o wiele silniejsze działanie nawilżające skórę.

Zabiegi typu „skinboosters”

Zabiegi typu „skinboosters” wykonuje się przy użyciu lekko zmodyfikowanego (usieciowanego) kwasu hialuronowego. Przykładem preparatu zawierającego taki kwas jest Restylane Vital.
Nawet minimalne sieciowanie kwasu hialuronowego powoduje, że utrzymuje się on w skórze znacznie dłużej niż kwas niesieciowany. Dlatego nie można go wstrzykiwać zbyt powierzchownie – podaje się go nieco głębiej, do środkowych lub głębokich warstw skóry.
Zastosowanie takiego preparatu pozwala na zmniejszenie liczby potrzebnych zabiegów oraz uzyskanie dodatkowego, niewielkiego efektu wolumetrycznego (objętościowego), który najczęściej jest bardzo korzystny dla wyglądu grzbietów rąk. Preparaty tego typu można podawać nie tylko za pomocą igły, ale także kaniuli.
Potencjalną alternatywą dla zabiegów „skinboosters” mogą być zabiegi „hydraboosters”, które polegają na wstrzykiwaniu do skóry mieszaniny kwasu hialuronowego niskousieciowanego i nieusieciowanego.

Mezoterapia mikroigłowa

Mezoterapia mikroigłowa to metoda kontrolowanego uszkodzenia skóry poprzez jej mechaniczne, bardzo intensywne nakłuwanie. Używa się do tego celu różnych narzędzi, (np. urządzenia Dermapen lub dermarollera) i różnych długości igieł.
Nakłuwanie skóry grzbietów rąk powoduje powstanie w jej obrębie mikrourazów i mikrokrwawienia. Podczas zabiegu krew wydostaje się z uszkodzonych naczyń krwionośnych, a zawarte w niej płytki krwi ulegają aktywacji. W wyniku tego dochodzi do uwalniania z nich czynników wzrostu, które mają kluczowe znaczenie w procesie regeneracji tkanek.
Proces przebudowy skóry i tworzenia się nowego kolagenu trwa – podobnie jak po każdym zabiegu mezoterapeutycznym – przez kilka tygodni. Szybko gojący się naskórek sprawia natomiast, że wszystkie etapy procesu odnowy, zapoczątkowane nakłuwaniem, odbywają się w optymalnych warunkach.

Głębokie peelingi

Głębokie peelingi to zabiegi, które najczęściej przebiegają ze znacznym złuszczaniem się naskórka. Może być ono mniej lub bardziej nasilone i zależy od rodzaju zastosowanego preparatu oraz intensywności zabiegu.
W peelingach takich najczęściej wykorzystywanymi substancjami są kwasy owocowe, polihydroksykwasy (np. kwas glikolowy, mlekowy lub salicylowy) oraz kwas trichloroctowy (TCA).
Kontrolowane złuszczanie naskórka jest bardzo korzystne dla skóry – oczyszcza ją, poprawia wygląd, wygładza i ujednolica koloryt. Peelingi pozwalają na usunięcie płytkich zaskórników, rozjaśniają powierzchowne przebarwienia, usuwają z naskórka substancje toksyczne oraz pozostałości po kosmetykach.
Peelingi nie tylko złuszczają i likwidują obumarły naskórek, ale także pobudzają mikrokrążenie. Dzięki temu ujędrniają skórę i głęboko ją nawilżają. Wzmagają produkcję kolagenu i elastyny, regenerują skórę oraz spłycają drobne zmarszczki i blizny. Powodują, że skóra po zabiegu wygląda świeżo i młodo.
Alternatywą dla peelingów złuszczających są peellingi, po których złuszczanie jest minimalne lub nie występuje w ogóle (np. peeling PRX-T33). Ich ogromną zaletą jest brak lub bardzo krótki okres rekonwalescencji.

Odmladzanie dloni 2

Ablacyjne lasery frakcyjne

Ablacyjne lasery frakcyjne (np. laser CO2 lub laser erbowo-jagowy Er:Yag) są jednymi z najpopularniejszych i najbardziej skutecznych laserów stosowanych w medycynie estetycznej. Ich działanie polega na kontrolowanym uszkodzeniu skóry za pomocą światła laserowego, które wnika w jej głąb i jest pochłaniane przez zawartą w niej wodę. Powoduje to uszkodzenie skóry (ablację) i następczą stymulację procesów naprawczych, które prowadzą do wytworzenia się nowych komórek i nowego kolagenu.
Laser frakcyjny nie uszkadza skóry na całej powierzchni, ale ją „dziurkuje”. Poszczególne „kolumny” uszkodzonych komórek otoczone są przez nieuszkodzoną tkankę, co przyspiesza regenerację i znacznie zwiększa bezpieczeństwo zabiegu.
Frakcyjny laser ablacyjny intensywnie stymuluje produkcję włókien kolagenowych i elastyny. Dodatkowo powoduje złuszczanie się naskórka. Oba te mechanizmy działania czynią z niego bardzo skuteczne narzędzie w walce ze starzeniem się skóry. Korzystne efekty widoczne są już przeważnie po pierwszym zabiegu, chociaż dla optymalnego efektu potrzeba ich około 2-3.

Nieablacyjne lasery frakcyjne

Nieablacyjne lasery frakcyjne (np. laser neodymowo-jagowy Nd:Yag czy laser erbowo-szklany Er:Glass) to coraz bardziej popularne urządzenia, wykorzystywane często również w rewitalizacji grzbietów rąk. Przykładem popularnej procedury nieablacyjnej jest zabieg ClearLift wykonywany przy użyciu platformy laserowej Alma Harmony XL Pro.
Lasery nieablacyjne powodują powolną przebudowę skóry i stopniowo zwiększają produkcję kolagenu. Mogą penetrować na różne głębokości skóry, a w trakcie jednego zabiegu działać na różnych jej poziomach.
Nieablacyjne lasery frakcyjne nie powodują uszkodzenia naskórka, co sprawia, że zabieg jest bardzo bezpieczny i praktycznie bezbolesny. Nie wymaga żadnego znieczulenia. Pozwala na natychmiastowy powrót do codziennych aktywności, ponieważ nie pozostawia po sobie prawie żadnych śladów na powierzchni skóry, poza ewentualnym lekkim jej zaróżowieniem.
Ze względu na mechanizm swojego działania, lasery nieablacyjne wymagają z zasady wykonania znacznie większej ilości zabiegów w porównaniu z laserami ablacyjnymi.

Sposoby na przebarwienia

Do usuwania przebarwień na grzbietach rąk, poza głębokimi złuszczającymi peelingami, powszechnie wykorzystuje się lasery oraz urządzenia IPL. Wykorzystuje się przy tym tak dobrane długości fali świetlnej, które oddziałują selektywnie na te miejsca, w których zgromadzona jest melanina, czyli barwnik odpowiadający za powstające na skórze plamy i przebarwienia.
Energia wiązki świetlnej emitowana przez laser lub urządzenie IPL wnika głęboko do skóry, rozbija cząsteczki barwnika na mniejsze cząsteczki, a następnie są one usuwanie przez komórki żerne organizmu. Prowadzi to do stopniowego rozjaśnienia przebarwień. Dla optymalnego efektu potrzebne są z reguły 2-3 zabiegi.
Dzięki swojej selektywności zabiegi laserowe oraz IPL są bardzo skuteczne, a jednocześnie bezpieczne.

Na widoczne ścięgna i żyły

Ubytki tkanki łącznej powodują na grzbietach rąk powstawanie zagłębień pomiędzy ścięgnami oraz zwiększają widoczność znajdujących się na nich żył. Można temu zapobiegać stosując usieciowany kwas hialuronowy lub hydroksyapatyt wapnia, przy czym ten drugi wypełniacz daje o wiele bardziej spektakularne efekty.
Hydroksyapatyt wapnia to syntetyczny materiał biologiczny stosowany w medycynie estetycznej od wielu lat. W preparatach dostępnych na rynku (np. Radiesse, Crystalys) znajduje się 30% hydroksyapatytu wapnia oraz 70% żelu nośnego. Żelowy nośnik preparatu, zawierający głównie karboksymetylocelulozę sodową, powoduje natychmiastowy efekt wypełnienia. Po około 3-4 miesiącach od podania, żel zostaje całkowicie usunięty z organizmu i znika, a jego miejsce zajmuje nowy kolagen produkowany przez fibroblasty stymulowane przez substancję aktywną preparatu.
Produkcja nowego kolagenu odbywa się wokół mikrogranulek hydroksyapatytu wapnia. Tworzą one w tkankach rusztowanie dla nowych włókien kolagenowych i są swoistym czynnikiem stymulującym ich produkcję. Dzięki temu skóra na grzbietach rąk ulega wzmocnieniu.
Efekty zabiegu z hydroksyapatytem wapnia są dłuższe, niż ma to miejsce w przypadku kwasu hialuronowego. Utrzymują się przeważnie przez 12-18 miesięcy.

Dr Przemyslaw Styczen 100Lek. med. Przemysław Styczeń – absolwent AM w Katowicach, lekarz medycyny estetycznej, absolwent Podyplomowej Szkoły Medycyny Estetycznej PTL, członek PTMEiAA. Autor wielu artykułów prasowych z zakresu medycyny estetycznej, ekspert na profilu Facebook „Piękno przez cały rok”.
www.drstyczen.pl 
www.facebook.com/DrStyczen 
www.mezoterapia.pl 

Facebook

reklama
IADE 2024
reklama
P - DMK
reklama
P - Hotel_Bania
reklama
Uroda i medycyna

Zatrzymaj Mlodosc TV

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

Baner