Medycyna estetyczna

Co robić, aby skóra wolniej się starzała? Na to pytanie każdy chciałby znać odpowiedź. Zapytaliśmy dr. n. med. Monikę Kuźmińską, specjalistkę medycyny estetycznej i dyrektora medycznego Instytutu Yonelle o główne problemy skóry dojrzałej. Przeczytaj, jeśli chcesz wiedzieć, jakie procesy zachodzą w skórze, gdy się starzeje i jakie zabiegi sprawdzą się w przypadku szczególnie problematycznej skóry szyi i dłoni?

Jak starzeje się skóra?

Skóra, jak każdy narząd, ulega procesom starzenia. Na zmiany te wpływają dwa rodzaje czynników: wewnętrzne i zewnętrzne, co to dokładnie oznacza? – Czynniki wewnętrzne to oczywiście wiek oraz hormony (najwięcej spustoszeń daje menopauza). Wpływ na starzenie skóry mają też czynniki zewnętrzne, czyli nadmierna ekspozycja na promieniowanie UV (fotostarzenie skóry) i dym tytoniowy. Obraz kliniczny starzejącej się skóry to utrata blasku, szary kolor, suchość. Skóra staje się mniej elastyczna, cieńsza i przede wszystkim pojawiają się zmarszczki: zarówno powierzchowne do 0,05 mm, jak i głębokie powyżej tej wartości – tłumaczy dr n. med. Monika Kuźmińska. Co dokładnie dzieje się w skórze, gdy zachodzą w niej procesy starzenia? – Zmiany w skórze związane są z zanikiem włókien kolagenowych, elastycznych i retikulinowych zarówno skóry właściwej, jak i tkanki podskórnej. Dodatkowo zanik kompartmentów tłuszczowych powoduje, że rusztowanie pod skórą słabnie, stąd problemy z opadaniem skóry, powstawaniem chomików i innych zaburzeń owalu twarzy – dodaje.

Profilaktyka starzenia się skóry

Musimy pamiętać, że w medycynie najważniejsza jest profilaktyka, podobnie jest w medycynie estetycznej, dlatego o skórę warto dbać, gdy objawy starzenia się są bardzo niewielkie. Wtedy metody poprawiające kondycję skóry sprowadzają się do kosmetyki i prostych zabiegów medycznych, np. mezoterapii. – Zdecydowanie trudniej jest zadbać o skórę, gdy zmiany są duże, zwykle wymaga to zastosowania kilku rodzajów terapii jak np. mezoterapia, laseroterapia, toksyna botulinowa, wypełnienia, a czasem nawet nici liftingujących. Zdarza się, że pacjentki, gdy dowiadują się, że tyle trzeba zrobić, są przerażone. W takiej sytuacji bardzo ważne jest, by wybrać z potencjalnej listy takie zabiegi, które dadzą widoczny efekt poprawy po to, by pacjentka widziała rezultaty i mogła cieszyć się już z poprawy wyglądu – przestrzega ekspertka.

Przychodzi pacjentka do lekarza…

Nasze codzienne zachowania mają niebagatelny wpływ na pogorszenie się kondycji skóry, a tak naprawdę wystarczyłoby przestrzegać kilku podstawowych zasad, żeby skutecznie opóźnić procesy starzenia. Jakie są najczęstsze przyczyny wizyt dojrzałych pacjentek w gabinecie? W Polsce to przede wszystkim fotostarzenie. Obecnie stosujemy już mocniejsze filtry, ale ciągle za mało i przede wszystkim za rzadko, czyli nie co 2-3 godziny, a np. raz dziennie. Nic dziwnego, że w takiej sytuacji pojawiają się przebarwienia. Kolejny problem to suchość skóry, nie tylko po lecie, czy sezonie grzewczym. Często zapominamy, że kremy muszą pokonać barierę skórno-naskórkową i nie zawsze się im to udaje, bo albo skóra nie jest przygotowana, albo krem jest niewłaściwy. Zatem nie zawsze stosowanie kosmetyków zewnętrznych jest skuteczne. Następny problem to różnego rodzaju zmarszczki mimiczne i statyczne związane z różnymi procesami starzenia się skóry – tłumaczy dr Kuźmińska. – Co warte zauważenia, najważniejszym powodem i do tego najbardziej klinicznie złożonym, jest utrata owalu twarzy, opadanie tkanek twarzy i powstawanie bruzd nosowo-wargowych i marionetek. Wszystkie te objawy starzenia, nie tylko wyglądają nieestetycznie, ale nadają twarzy smutnego wyrazu. Zmiany te związane są nie tylko ze skórą, ale zanikami tkanki podskórnej, musimy więc zadziałać w różnoraki sposób. Wtedy ważne jest by podstymulować skórę i uzupełnić ubytki wypełniaczami w najbardziej naturalny sposób, czasem trzeba też tkanki podnieść nićmi liftingującymi – dodaje.

Top 3 zabiegi dla skóry dojrzałej

Pielęgnacja skóry dojrzałej w gabinecie powinna odpowiadać na różne potrzeby skóry. Jakie są top 3 zabiegi poprawiające kondycję starzejącej się skóry? – Królową jest szeroko pojęta mezoterapia, od płytkiej nawilżającej do głębokiej stymulującej np. kolagenem Karisma. Kolejnym zabiegiem, który nie zawodzi, jest zamykanie naczynek metodą laserową i IPL. Od ponad dwudziestu lat zamykam naczynia na twarzy i nawet jeżeli czasem proces trwa trochę dłużej, to efekty są bardzo dobre. Zwieńczeniem tej listy jest HIFU, czyli skoncentrowane ultradźwięki stosowane w celu stymulacji i liftingu skóry. Tzw. magic technology, gdyż na skórze śladów nie ma, a efekty zabiegu są znakomite. Jako jedyna technologia dociera do głębokich warstw takich jak SMAS i dzięki temu można wykonać świetny lifting – tłumaczy dr Kuźmińska.

Starzenie się skóry szyi

Szyja to ważny obszar, który szybko zdradza upływający czas. Łatwo się starzeje i często o niej zapominamy. Niestety skóra szyi wymaga szczególnej troski, aby jak najdłużej pozostała w doskonałej kondycji. Jaki zabieg sprawdzi się, aby odmłodzić szyję? – Zwykle łączę zabiegi na szyję. Wszystko zależy od tego, co się dzieje. Gdy ma przebarwienia, zaczynam od peelingu np. Perfect Derma Peel. Gdy występuje wiotkość skóry i zmarszczki najczęściej najpierw nawilżam mezoterapią, a potem wykonuję zabiegi laserem frakcyjnym. Na koniec dołączam stymulację skóry np. Karismą, czy nucleofillem. Nie wykonuję HIFU na szyję ze względu na tarczycę, którą trzeba ominąć, a problem zwykle jest widoczny w jej rzucie. Czasem wykonuję stymulację z boku szyi, by podciągnąć ją do góry. Podobnie, czasem unoszę skórę na szyi za pomocą nici liftingujących. Wszystko zależy od zaawansowania i rodzaju zmian – mówi dr Kuźmińska.

Starzenie się skóry dłoni

Dłonie to równie istotny obszar, który wymaga szczególnej pielęgnacji. Jakie problemy z ich wyglądem rozwiążą zabiegi z zakresu medycyny estetycznej? – Dla poprawy kolorytu, czyli likwidacji przebarwień zwanych popularnie plamami soczewicowatymi (starczymi) świetnie sprawdzi się laser, bądź peeling. Poprawę jakości skóry można uzyskać przez wypełnienie kwasem hialuronowym, bądź hydroksyapatytem wapniowym bądź, gdy nie ma ubytków podścieliska i widocznych naczynek żylnych czasem wystarczy zwykła mezoterapia kwasem hialuronowym – wyjaśnia ekspertka. Na co dzień w pielęgnacji warto pamiętać o stosowaniu kremów pielęgnacyjnych, regenerująco-nawilżających. Trzeba takie kremy nakładać np. na noc, zaaplikować krem i spać w bawełnianych rękawiczkach. Pamiętajmy też, aby kremy pielęgnacyjne nakładać również na stopy.

Jak pielęgnować dojrzałą skórę w domu i w gabinecie?

Jak pielęgnować skórę dojrzałą, aby jak najdłużej zachowała dobrą kondycję? Najważniejsze jest przede wszystkim jej nawilżanie, od wewnątrz i z zewnątrz. A na samej podstawie potrzeb jest stosowanie odpowiednich do rodzaju skóry zabiegów złuszczających, tak by lepiej przyswajała zawarte w kosmetykach substancje aktywne. Warto do codziennej pielęgnacji używać również masek nawilżających w domu, takie małe domowe spa, to zawsze świetny pomysł!

Jaką pielęgnację gabinetową wybrać? – Ważne są tu zabiegi gabinetowe oparte na płytszym lub głębszym wprowadzaniu kwasu hialuronowego. Mezoterapia kwasem hialuronowym to tak jakbyśmy wmontowywali w skórę poduszeczki z wodą, którą ona wchłonie. Oczywiście może być to kwas hialuronowy z dodatkami. Jeśli natomiast chodzi o nadmierne korzystanie z promieni słonecznych, muszę jeszcze raz podkreślić, ochrona przeciwsłoneczna to podstawa. Rozumiem, że opalona skóra wygląda ładniej. Sama kocham słońce, ale od ponad dwudziestu lat nie opalam twarzy. By wyrównać kolor, używam latem samoopalaczy i bronzerów, na twarz zawsze stosuje filtry 50+, kapelusz lub duży daszek i okulary. W celu likwidacji zmarszczek nie bójmy się toksyny botulinowej. Nie będzie po niej gorzej, tylko lepiej. Nawet jak przestanie już działać, a średnio okres jej działania to 6 miesięcy. Jeżeli z jakichś powodów boimy się zabiegów medycyny estetycznej, mamy do dyspozycji zabiegi kosmetologiczne i w pewnym sensie fizjoterapię skóry jak np. masaże. Znakomitym hitem ostatnich lat jest masaż Kobido. Świetnie pobudzamy skórę i mięśnie. Po serii zabiegów widoczna jest nie tylko poprawa kolorytu, ale też uniesienie tkanek, czyli lifting – tłumaczy dr n. med. Monika Kuźmińska.

Dr n med  Monika Kuźminska dr. n. med. Monika Kuźmińska - lekarz medycyny estetycznej, dyrektor medycznego Instytutu Yonelle

 

 

 

Sprawdź także: Zabiegi wolumetryczne – czy są dla mnie?

Facebook

reklama
IADE 2024
reklama
P - DMK
reklama
P - Hotel_Bania
reklama
Uroda i medycyna

Zatrzymaj Mlodosc TV

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

Baner