Medycyna estetyczna

Częste korzystanie z telefonu, zapominanie o stosowaniu kremów, brak odpowiedniej fotoprotekcji – oto powody pojawiania się zmarszczek poprzecznych szyi. Niestety, latami same pracujemy na to, aby kondycja skóry szyi była coraz gorsza. Jakie zabiegi na szyję i pielęgnację domową warto stosować? Wyjaśnia dr n. med. Diana Kupczyńska z kliniki Ars Estetica we Wrocławiu.

Skóra szyi – czym się charakteryzuje?

Skóra na szyi, obok skóry powiek, jest najbardziej cienka i szczególnie wrażliwa na postępujący proces starzenia. Często też to właśnie na szyi widać pierwsze zmarszczki, bruzdy, przebarwienia. 
O ile pielęgnacja skóry twarzy dla większości kobiet jest oczywistością, o tyle nadal zbyt mały nacisk kładziemy na dbanie o skórę szyi i dekoltu. Pacjentki rzadko zgłaszają się do nas „same z siebie" z problemem dotyczącym szyi. Zdarza się, że to ja zwracam im uwagę, że kondycja skóry szyi odstaje od kondycji skóry twarzy, co negatywnie wpływa na ogólny odbiór urodytłumaczy dr Kupczyńska.

Dlaczego powstają zmarszczki poprzeczne szyi?

Pojawianie się zmarszczek poprzecznych szyi wynika przede wszystkim z anatomii tego obszaru. 
Szyja jest ciągle w ruchu, a skóra na niej jest cienka, z małą ilością gruczołów łojowych odpowiadających za wydzielanie sebum zabezpieczającego przed utratą nawilżenia. Pod skórą znajduje się cieniutki mięsień (mięsień szeroki szyi), którego przyczepy początkowe znajdują się w tkance podskórnej, która również stosunkowo szybko się starzeje. Proszę pamiętać, że wszystkie struktury podlegają procesowi starzenia, co oznacza, że dotyczy on także mięśni i kości. Aspektem anatomicznym są też pionowe zmarszczki, które wynikają ze zbytniego napięcia mięśnia szerokiego. Na szyi mamy cienką warstwę tkanki podskórnej, która stosunkowo szybko zanika, uwydatniając istniejące defekty – wyjaśnia ekspertka.
Niestety to nie wszystko. Często my sami, swoim stylem życia, sprawiamy, że szybko zaczynają tworzyć się zmarszczki poprzeczne szyi – wszystkiemu winne jest np. wielogodzinne korzystanie z telefonu.
– Zmiana zachowań wynikająca z rozwoju technologii powoduje, że powstaje obręcz Wenus, czyli poziome, utrwalone bruzdy (tzw. tech-neck). Korzystając z rozmaitych urządzeń elektronicznych, przyjmujemy charakterystyczną postawę, z lekko zgarbionymi plecami oraz opuszczonymi ramionami i głową. A stąd krótka droga to pojawiania się i utrwalania zmarszczek poprzecznych szyi.

Jaką pielęgnację domową zastosować na skórę szyi?

Na szczęście nie musisz kupować specjalnych kremów!
Na skórę szyi i dekoltu należy stosować dokładnie te same kosmetyki i w takiej samej kolejności, jak na skórę twarzy. Zachęcam moje pacjentki, aby największy nacisk kładły na bezwzględną ochronę przeciwsłoneczną i odpowiednio dobrane składniki: witaminę C, retinol, peptydywyjaśnia dr Kupczyńska.

Zabiegi na skórę szyi

Aby dobrać odpowiednie zabiegi na skórę szyi niezbędna jest osobista konsultacja i indywidualna ocena problemu. Możesz wybierać spośród tych mniej i bardziej inwazyjnych procedur – wszystko wedle potrzeb oraz twojego budżetu. 
Pionowe zmarszczki szyi, wynikające z bardzo reaktywnego mięśnia szerokiego szyi, można z powodzeniem korygować toksyną botulinową (dla tego zabiegu w zasadzie nie ma alternatywy). Zmarszczki utrwalone, przebarwienia, objawy fotostarzenia to często wskazanie do serii laseroterapii, np. laserem frakcyjnym CO2. Natomiast głębokie zmarszczki poziome można wypełnić delikatnym preparatem zawierającym usieciowany kwas hialuronowy, ale wymaga to dużego doświadczenia lekarza wykonującego taki zabieg. Dobrym pomysłem, jako prewencja, jest seria mezoterapii igłowej z wykorzystaniem preparatów zawierających dużo nieusieciowanego kwasu hialuronowego, aby skórę nawilżyć. Rekomendowanym zabiegiem na szyję może być również stymulator tkankowy, który odbuduje tkankę podskórną – radzi ekspertka.
Jeśli jednak nie chcesz lub nie możesz korzystać z tego typu zabiegów, rozwiązaniem będą mniej inwazyjne procedury.
Młode kobiety nie zawsze muszą sięgać po radykalne środki. Niezbędne jest wdrożenie domowej rutyny pielęgnacyjnej. W gabinecie warto natomiast rozważyć serię peelingów medycznych, procedur z wykorzystaniem certyfikowanych urządzeń służących do mikronakłuwania, czy mikrodermabrazji laserowej – dodaje.                                               

Nie tylko szyja! Zastosuj pielęgnację i zabiegi na dekolt!

Aby pielęgnacja była komplementarna należy pamiętać także o delikatnej skórze dekoltu.
W idealnym świecie z taką samą troską powinniśmy dbać o skórę twarzy, jak i każdy inny fragment tego największego organu człowieka (tak - skóra to nasz największy organ, bardzo skomplikowany mechanizm biorący udział w procesach termoregulacji, immunologicznych itd). Wymienione przeze mnie zabiegi, takie jak mezoterapia igłowa preparatami z kwasem hialuronowym, stymulatory tkankowe, zabiegi laserowe, peelingi medyczne, czy procedury wykonywane za pomocą urządzeń służących do mikronakłuwania, z powodzeniem można stosować także na skórę dekoltu.

Piękna skóra szyi na dłużej – pamiętaj o tych zasadach!

Im wcześniej zaczniemy dbać o skórę szyi, tym lepsze efekty możemy osiągnąć i dłużej cieszyć się szyją bez zmarszczek.
Warto również rozważyć wizytę u fizjoterapeuty, aby skorygował naszą postawę i ograniczyć używanie smartfona. Nie wolno też zapominać o SPF na szyję! I ustalić ze swoim lekarzem długofalowy plan zabiegów z zakresu medycyny estetycznejmówi doktor Diana Kupczyńska.

dr Diana Kupczyńskadr n. med. Diana Kupczyńska - specjalistka chirurgii ogólnej, lekarz medycyny estetycznej, Ars Estetica

 

 

 

 

Sprawdź także: Zabiegi dla zapracowanych – czyli o tym, jakie zabiegi lunchowe polecamy!

Facebook

reklama
IADE 2024
reklama
P - DMK
reklama
P - Hotel_Bania
reklama
Uroda i medycyna

Zatrzymaj Mlodosc TV

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

Baner